11 rôznych polôh pri dojčení

Kým nájdete tú správnu polohu, ktorá bude najviac vyhovovať vám aj dieťatku, určite si ich pár vyskúšajte. Inšpiráciu nájdete aj v našej fotogalérii.

Nie je žiadny správny alebo nesprávny spôsob, ako dieťa nadojčiť a ako ho držať. Každá mamička si so svojím dieťaťom nájdu polohu, ktorá im bude najviac vyhovovať.1,2 Pokiaľ však budete poznať viac rôznych polôh a techník dojčenia, môže sa vám to raz hodiť, pretože život často vyžaduje zmenu, najmä vtedy, keď dieťatko začne rásť a vy začnete viac chodiť von.

Brožúrku s polohami pri dojčení spolu s ďalšími užitočnými informáciami nájdete na stiahnutie na tomto odkaze.

Nech už si vyberiete akúkoľvek polohu, pamätajte:

  • Pred dojčením si pripravte všetko, čo budete potrebovať, jedlo, pitie, telefón, diaľkový ovládač na TV, knihu alebo časopis. Nezabudnite sa ísť vycikať – nejakú dobu sa nebudete môcť od dieťatka vzdialiť!

  • Uistite sa, že sa dieťatko cíti príjemne. Či už si vyberiete akúkoľvek polohu, dieťa musí byť v stabilnej polohe a musí vnímať vašu podporu. Hlavička, krk a chrbtica nesmú byť skrútené.

  • Uistite sa, že aj vy sa cítite uvoľnene a pohodlne. V prípade potreby používajte na podoprenie chrbta alebo paží vankúše, podložky alebo uteráky.

  • Skontrolujte, či je dieťa správne prisaté. Dobré prisatie je základom príjemného dojčenia.

  • Pokiaľ má dieťa s prisatím problémy alebo dojčenie spôsobuje bolesť, vyhľadajte pomoc laktačnej poradkyne. Ukáže vám, ako dieťa držať, aby pre vás bolo dojčenie príjemné.

1: Poloha pololežmo

 

Pololežmá poloha, známa tiež ako biologický model dojčenia 1, je často prvým pokusom mamičiek o dojčenie. Pokiaľ dostanete ihneď po pôrode dieťa na hrudník alebo bruško, je všetko v poriadku, dieťa inštinktívne zamieri k jednému z vašich prsníkov a pokúsi sa prisať – „plazí sa k prsníku“. Kontakt koža na kožu pomáha stimulovať jeho inštinkty týkajúce sa kŕmenia, zatiaľ čo gravitácia mu pomáha prisať sa a neskĺznuť z brucha.

Táto poloha nie je však určená iba pre novorodenca – používajú ju dojčatá akéhokoľvek veku. Obzvlášť užitočná môže byť, keď sa dieťa snaží prisať s iným držaním, keď pri dojčení neznesie ruku matky na svojej hlavičke, keď máte rýchlo a prudko tečúce mlieko alebo pokiaľ máte veľké prsia, ako zistila aj Isabel, mamička z Veľkej Británie: „Na začiatku nám robila veľký problém kombinácia mojich veľkých prsníkov a malého dieťaťa s váhou iba 2,7 kg. Trvalo mi niekoľko týždňov, kým som pre nás našla správnu polohu. Nakoniec som dojčila väčšinou v ľahu s dieťaťom ležiacim na mojom tele.“

Asi pre vás bude pohodlnejšie, pokiaľ budete ľahko zaklonená, než v pozícii v ľahu na chrbte. Ako oporu použite vankúše, budete tak na svoje dieťa lepšie vidieť.

2: Kolíska alebo madona

Toto je klasická poloha, ktorú si väčšina z nás predstaví, keď počuje slovo dojčenie. Sedíte vzpriamene s dieťaťom na boku, hlavička a krk sú položené pozdĺž vášho predlaktia a telíčko je na vašom bruchu v polohe bruško na mame.3 Hoci je to veľmi populárna poloha, pre novorodencov nie je úplne jednoduchá, pretože dieťa nie je tak podopreté ako pri niektorých iných polohách. Ako podpora vám dobre poslúži vankúš, o ktorý sa opriete a tiež dojčiaci vankúš, ktorý si dáte cez lono a o ktorý sa dieťa oprie, alebo ho môžete podopierať pažami. Všetko s cieľom vyhnúť sa prílišnému namáhaniu chrbta alebo ramien. Pokiaľ používate dojčiaci vankúš, nesmie byť vysoký – vaše prsníky by mali zostať v prirodzenej bežnej výške, aby nedošlo k bolesti bradaviek a zlému prisatiu.

„Používala som polohu kolísky, pretože to fungovalo! Bolo to príjemné, len tak sedieť a pozorovať, ako dieťatko pije,“ hovorí Racheal, talianska mama dvoch detí.

3: Skrížená kolíska

Vyzerá podobne ako kolíska, ale vaše ruky si vymenia role, to znamená, že telíčko dieťatka leží pozdĺž opačného predlaktia.3 Cieľom je podoprieť dieťa v oblasti krku a ramien, aby mohlo pred prisatím zakloniť hlavu. Táto poloha je skvelá predovšetkým pre novorodencov a malé deti a tiež tie, ktoré majú problém s prisatím. Pretože sa dieťa opiera o vaše opačné rameno, máte väčšiu kontrolu nad jeho polohou a voľnou rukou môžete tvarovať prsník.

Julii, mamičke dvoch detí zo Spojeného kráľovstva, sa páči flexibilita tejto polohy: „Svoje práve narodené dieťatko dojčím práve v tejto polohe, pretože mám voľnú ruku a môžem ju použiť pre svoje druhé dieťa v batolivom veku.“

V prvých dňoch nedržte dieťa za hlavičku, pretože by ste mu mohli pritlačiť bradu k prsníku. Výsledkom by mohlo byť plytké prisatie (pretože bradavka sa dotýka skôr jeho jazyka ako podnebia) a vás môžu bolieť bradavky. S tým, ako dieťa rastie, je táto technika ľahšia a neskôr môžete nechať hlavu dieťaťa ležať vo svojej ruke (ako je vidieť na obrázku vyššie).

4: Futbalová poloha

V tejto polohe (známej tiež ako podpazušie) sedíte s dieťaťom na svojom predlaktí. Telo dieťaťa je zo strany pozdĺž vášho tela a jeho nôžky smerujú k operadlu kresla.3 Toto je ďalšia užitočná poloha používaná v ranom štádiu dojčenia, pretože dieťa má dobrú podporu a vy dostatočnú kontrolu a dobre vidíte jeho tvár. Dieťa pevne privinuté tesne k vášmu telu má tiež pocit bezpečia. Túto polohu rady používajú matky, ktoré mali cisársky rez, dvojčatá, predčasne narodené dieťa alebo väčšie prsia.

„Pri prvej dcére som mala veľmi veľké prsia veľkosti K, ktoré boli dvakrát tak veľké ako jej hlavička,“ spomína Amy, mama dvoch detí z Austrálie. „Pod každý prsník som položila zmotaný uterák, aby som ich podvihla, pretože boli veľmi ťažké a dcéru som dojčila vo futbalovej polohe, ktorá však bola vzpriamenejšia tak, aby som ju nezahltila veľkosťou svojich prsníkov. „Táto poloha mi tiež vyhovovala preto, že som mala jazvu po cisárskom reze a nemohla som si dcérku oprieť o celé telo.“

5: Na boku v ľahu

Ideálna pre pohodlné nočné kŕmenie a dojčenie v posteli alebo na pohovke. Môže byť tiež pohodlnejšia ako poloha v sede, pokiaľ ste prekonali cisársky rez alebo máte stehy.3 Musíte s dieťaťom ležať bok po boku vedľa seba, brucho na brucho.

„Snažila som sa v posteli počas nespočetného nočného kŕmenia sedieť čiastočne kvôli tomu, že som mala cisársky rez, čiastočne kvôli vyčerpaniu,“ hovorí Francesca, mamička z Veľkej Británie. „Potom som zistila, že môžem dieťa dojčiť v ľahu na boku a zároveň si tak oddýchnuť.“

„Maisia sa kvôli prirastenému jazýčku nemohla prisať inak ako na boku v ľahu.“ Laktačná poradkyňa mi ukázala, ako na to. Vyzeralo to, že dcéra dokáže lepšie zvládnuť rýchlosť toku mlieka a zostať prisatá. Keď sa jej pusinka zväčšila, oveľa lepšie sa začala pravidelne prisávať,“ hovorí Sarah, mamička dvoch detí z Austrálie.

6: V ľahu po cisárskom reze

Pokiaľ ste mali cisársky rez a nemôžete pri dojčení nájsť pohodlnú polohu3, táto poloha môže byť pre vás tá pravá. V ľahu s dieťaťom ležiacim cez rameno nebudú jazvy vystavené žiadnemu tlaku. Môžete tiež skúsiť polohu na boku v ľahu.

7: Vzpriamene alebo koala

V polohe vzpriamene alebo koala sedí dieťa obkročmo na vašom stehne alebo na boku s chrbtom a hlavou vo zvislej polohe.4 Pokiaľ dieťa dostatočne podopriete, môžete túto polohu použiť aj pri novorodencovi. Je to tiež pohodlný spôsob ako nakŕmiť staršie dieťa, ktoré už sedí bez pomoci. Vzpriamená alebo koala poloha je často najpohodlnejšia pozícia pre dojčatá, ktoré trpia refluxnými alebo ušnými infekciami (preferujú vzpriamenú polohu) a tiež pre tých, ktorí majú prirastený jazýček alebo nízke svalové napätie.

„Keď bolo moje dieťa staršie, často som používala vzpriamenú polohu, pretože to bolo pohodlné pre nás oboch a ešte teraz ju na sebe cítim,“ hovorí Peggy, mamička jedného dieťaťa zo Švajčiarska. „Bolo to také diskrétne, keď som dojčila na verejnosti.“

8: V kľaku nad dieťaťom

V tejto polohe leží dieťa na chrbte, zatiaľ čo vy ste nad ním na všetkých štyroch a vložíte mu bradavku do úst.4 Niektoré mamičky hovoria, že v prípade mastitídy to na krátku dobu pomôže, pretože v tomto období neznesú na prsníku žiaden dotyk ani tlak; iné hovoria, že gravitácia pomáha odblokovať ucpané mlékovody, aj keď zatiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by toto tvrdenie podporili. Týmto spôsobom možno dojčiť v sede, v kľaku nad dieťaťom na posteli alebo na pohovke, alebo takmer v ľahu, ale musíte sa opierať o ruky. Pre zmiernenie záťaže na chrbát a ramena môžete použiť vankúše.

„Túto polohu som niekoľkokrát použila pri upchatých mliekovodoch, kedy nič iného nefungovalo. Podľa môjho názoru to zafungovalo – myslím si, že vďaka gravitácii a tiež preto, že uhol a poloha dieťaťa boli tak odlišné od bežného dojčenia, že mi dieťa prsníky vyprázdnilo úplne iným spôsobom,“ hovorí Ellie, mama dvoch detí z Veľkej Británie.

Táto poloha nie je pravdepodobne najvhodnejšia pre pravidelné dojčenie, ale pokiaľ ju občas zaradíte, môže vám pomôcť.

„Použila som túto polohu, keď moje dieťatko bojovalo s technikou prisatia,“ hovorí Lorna, mama dvoch detí z Veľkej Británie. „Nebol to najpohodlnejší spôsob dojčenia, ale v tej dobe by som urobila čokoľvek, aby som mu s prisaním pomohla. Zafungovalo to – a stále dojčíme, už osem mesiacov!“

9: V šatke

Tento spôsob dojčenia vyžaduje trochu praxe, ale dojčenie v šatke oceníte predovšetkým, keď ste vonku a zároveň sa staráte o staršie deti alebo dokonca keď robíte ľahké domáce práce.

Pomáha tiež v prípade, kedy sa dieťa nerado necháva odložiť alebo sa kŕmi veľmi často, čo zistila aj Lindsay, mamička dvoch detí z USA: „Často som u oboch detí používala nosič. Keď sme boli vonku, uviazala som si okolo krku sarong a prehodila ho cez nosič, takže som dieťa zakryla. Takto sa dojčili, pokiaľ nezaspali.“

Táto metóda obvykle funguje najlepšie, pokiaľ už je dieťa skúseným dojčaťom a samo udrží hlavičku zdvihnutú. Môžete dojčiť v najrôznejších šatkách, vrátane pružných, prstencových a nosičov. Nech už si vyberiete čokoľvek, uistite sa, že vždy vidíte tvár dieťaťa a jeho brada nie je pritlačená k hrudníku.

10: Dvojitá futbalová poloha

Táto poloha je skvelým variantom, ako dojčiť dvojčatá, pretože ich dojčíte v tandeme, pričom máte relatívne voľné ruky.4 Asi budete musieť použiť špeciálne navrhnutý dvojitý dojčiaci vankúš, najmä v prvých dňoch. Uľahčí deťom nájdenie správnej polohy a tiež minimalizuje tlak na vaše brucho v prípade pôrodu cisárskym rezom, a navyše jednou voľnou rukou sa môžete venovať jednému dieťaťu bez toho, aby ste narušili dojčenie druhého.

„Keď sa naše dvojčatá narodili, boli malinké a museli sa kŕmiť každé dve hodiny, a to cez deň aj v noci. Čoskoro som si uvedomila, že ich musím dojčiť zároveň, inak by som nerobila nič iného, ako len dojčila,“ hovorí Emma, mama dvoch detí z Veľkej Británie. „Použila som teda dvojitú futbalovú polohu a dojčiaci vankúš.“

Medzi ďalšie polohy, ktoré môžete pri dvojčatách vyskúšať, patria dve kolísky skrížene cez seba, jedno z dvojčiat vo futbalovej polohe a druhé v kolíske a tiež dvojitou pololežmou alebo dvojitou vzpriamenou polohou.

11: Tanečník

Pokiaľ sa dieťaťu nedarí technika prisatia alebo má nízky svalový tonus – u predčasne narodených detí, má Downov syndróm alebo inú chorobu či postihnutie – skúste túto polohu s podporou jeho hlavy a vášho prsníka.4 Najprv zospodu zovrite  prsník s prstami na jednej strane a palcom na druhej. Potom posuňte ruku dopredu tak, že palec a ukazovák tvoria pred prsníkom tvar písmena „U“. Tri zvyšné prsty by mali stále podopierať prsník zospodu. Pri dojčení leží čeľusť dieťaťa na vašom palci a ukazováku, brada je v spodnej časti písmena „U“, váš palec jemne drží jednu časť tváre a ukazovák druhú. Toto držanie dostatočne dieťa podoprie a vy máte kontrolu nad jeho polohou, rovnako ako dobre vidíte ako je prisaté.

Reference

1 Colson SD et al. Optimal positions for the release of primitive neonatal reflexes stimulating breastfeeding. Early Hum Dev. 2008;84(7):441-449.

2 UNICEF UK BFHI [Internet]. Off to the best start; 2015 [cited 2018 Feb].

3 Cadwell K. LatchingOn and Suckling of the Healthy Term Neonate: Breastfeeding Assessment. J Midwifery & Women’s Health. 2007;52(6):638-642.

4 Wambach K, Riordan J, editors. Breastfeeding and human lactation. Jones & Bartlett Learning; 2014. 966 p.