5 problémov s dojčením po prvom mesiaci po pôrode – vyriešené

Odborné rady zamerané na prekonávanie piatich najčastejších problémov s dojčením, ktoré sa môžu vyskytnúť po prvom mesiaci po narodení vášho dieťatka.

Cathy Garbin, detská zdravotná sestra, pôrodná asistentka a laktačná poradkyňa.

Cathy bola sedem rokov vedeckou spolupracovníčkou v renomovanej skupine pre výskum laktácie Hartmann Human Lactation Research Group a zároveň podporovala matky, ktoré dojčili doma aj v pôrodniciach. Má dve deti, stále pracuje s rodinami, organizuje študijné dni pre zdravotníkov a prednáša na medzinárodných konferenciách.

V tomto období ste si spoločne so svojím dieťatkom zvykli na každodennú rutinu, ktorú už bežne zvládate. Môže sa teda zdať, že problémy s dojčením sú pre vás už len vzdialená spomienka. Napriek tomu na vás stále môže čakať niekoľko prekvapení, a preto si prečítajte moje rady, ako riešiť eventuálne budúce problémy s dojčením.

Problém 1: Na čas sa musím od dieťaťa odlúčiť

Nech už ide o spoločenskú príležitosť, cestovanie alebo lekársky zákrok, v určitom okamžiku sa musíte od svojho dojčeného dieťaťa na nejaký čas odlúčiť.

Riešenie

 • Odsávajte mlieko, ktoré bude dieťaťu podávať niekto iný (napr. partner). Tvorba mlieka je už dobre zavedená, a preto môžete mlieko odsávať a uchovávať v chladničke alebo mrazničke. Zo začiatku budete musieť experimentovať, aby ste zistili, kedy je pre vás počas dňa na odsávanie ten najvhodnejší okamžik. Niektorým mamičkám to najviac vyhovuje ráno, pretože dieťa v noci dlhšie spí. Iné mamičky odsávajú mlieko 60 minút po dojčení. Každá mamička to má inak. Nebuďte sklamaná, keď zo začiatku odsajete iba malé množstvo mlieka, pravdepodobne budete musieť dávku na jedno kŕmenie odsávať dvakrát alebo trikrát. Rovnako, ako pri dojčení, si musí vaše telo na efektívne odsávanie zvyknúť.

   

 • Pokiaľ budete musieť jedno dojčenie vynechať, zabaľte si odsávačku so sebou. Ak odchádzate na viac ako pár hodín, budete musieť mlieko odsať, aj keď ste nechali jednu dávku kŕmenia pre dieťa doma partnerovi. Odsávajte mlieko rovnako často, ako keby ste dojčili, udržíte si tak stálu tvorbu a zásobu mlieka a vyhnete sa nepohodliu. Odsávajte po celý deň v pravidelných intervaloch a nečakajte, až kým budete mať veľmi plné prsia1. Väčšina elektrických odsávačiek môže byť napájaná aj z batérií, takže nie je nutné mať prístup k elektrickej zásuvke.

Problém 2: Ako mám dojčiť, keď sa vraciam do práce?

Pokiaľ sa vraciate do práce, pravdepodobne budete od dieťaťa odlúčená na dlhšiu dobu a častejšie, a preto je veľmi dôležité nájsť spôsob, ako dojčiť a odsávať, aby to vyhovovalo vám aj dieťaťu. Ako je písané vyššie, môžete si pred odchodom do práce vytvoriť zásoby odsatého mlieka a potom pravidelne odsávať, aby ste si zaistili stálu tvorbu mlieka, vyhli sa nepohodliu a zaistili dostatok mlieka na ďalší deň. Veľa pracovísk je na odsávanie materského mlieka prispôsobenýchmoderné odsávačky sú účinné a spoľahlivé. Pokiaľ máte pravidelnú pracovnú dobu alebo čiastočný úväzok, budete môcť dojčiť dieťa pred odchodom do práce a ihneď po príchode, rovnako ako v noci.

Riešenie

 • Odsávajte mlieko v rovnakých intervaloch, ako keby ste dojčili, pretože si tak zaistíte stabilnú tvorbu mlieka, vyhnete sa nepohodliu a znížite riziko upchatia mliečnych žliaz, mastitídy a hromadeniu mlieka v prsníkoch.1

 • Skúste odsávanie z oboch prsníkov súčasne. Nielen, že znížite čas strávený odsávaním na polovicu, ale pomocou tejto techniky tiež odsajete v priemere o 18 % viac mlieka, ako keď odsávate z každého prsníka zvlášť. Mlieko má tiež vyšší obsah tuku a kalórií.

 • Nabaľte si do práce tašku, ktorá bude obsahovať odsávačku, vrecká na skladovanie mlieka a možno aj pás pre ľahké odsávanie. Na prenos odsatého mlieka budete tiež potrebovať chladiacu tašku.

 • Zaujímajte sa o svoje práva. Veľa krajín má zákony, ktoré ženám dávajú zákonné právo bezpečne odsávať a uchovávať v práci materské mlieko. Pred návratom do práce sa u svojho zamestnávateľa informujte, aké máte ohľadom odsávania materského mlieka možnosti.

Problém 3: Myslím, že sa moje dieťa nekŕmi, ale len saje, pretože je mu to príjemné

Niekedy môžete mať pocit, že namiesto kŕmenia používa dieťa bradavku ako cumlík. Nezabudnite však, že dojčenie nie je len o jedle, ale je to tiež spôsob, ako sa dieťa upokojí. „Nevýživné satie“ (dieťa saje prsia bez toho, aby prehĺtalo mlieko) dieťa upokojuje a uvoľňuje. Musíte samozrejme vedieť, že náhle častejšie alebo dlhšie kŕmenie môže znamenať nízky prísun mlieka, ale pokiaľ dieťa priberá na hmotnosti a má denne očakávaný počet pomočených a pokakaných plienok, je to nepravdepodobné.

Riešenie

 • Buďte trpezlivá. Dieťa potrebuje vašu lásku, takže sa mu prispôsobte a nechajte ho sať. Toto obdobie satia pre pohodu obvykle netrvá príliš dlho a pomôže dieťaťu cítiť sa v bezpečí a milované – a to je to najlepšie, čo pre neho môžete urobiť.

Problém 4: Chcem prejsť od zmiešaného kŕmenia k výlučnému dojčeniu

Pretože materské mlieko má pre vás aj vaše dieťa veľa výhod, rozhodne stojí za to sa o tento krok pokúsiť, aj keď ak často nedojčíte, môžete mať mlieka málo. Pokiaľ ste praktikovali zmiešané kŕmenie iba niekoľko týždňov, môže sa vám podariť tvorbu mlieka navýšiť. Najlepšie vás týmto procesom povedie laktačná poradkyňa alebo odborník na dojčenie. Ide o veľmi individuálny proces, ktorý závisí od mnohých faktorov. Nenechajte sa však odradiť, pretože každá vzácna kvapka materského mlieka, ktorú vaše dieťa dostane, sa počíta.

Riešenie

 • Pokúste sa navýšiť produkciu mlieka. Povzbudzujte dieťa, aby pilo z prsníka čo najčastejšie, čím viac mlieka vypije, tým viac ho vaše prsia vytvoria. Navyše môžete aj odsávať, ako je vysvetlené vyššie. Najmä odsávanie z oboch prsníkov zároveň môže prispieť k vyššej produkcii mlieka.

 • Čo najviac praktikuje kontakt skin-to-skin. Rovnako, ako v období tesne po pôrode, pomáha tesný kontakt prúdeniu oxytocínu, ktorý spúšťa tvorbu mlieka. Ďalším bonusom je, že sa budete aj vy a vaše dieťatko cítiť pokojne a uvoľnene.

 • Postupne vynechávajte náhradnú dojčenskú mliečnu výživu. Odolajte pokušeniu ju prestať používať náhle a naraz. Ak ste ju používali po každom dojčení ako doplnok, pokračujte s ňou iba po každom druhom dojčení, zásoba vášho materského mlieka sa bude medzitým zvyšovať. Počas tohto prechodného obdobia starostlivo sledujte plienky a prírastok hmotnosti dieťaťa. Možno zistíte, že sa vaše dieťa bude zo začiatku chcieť kŕmiť častejšie, čo je úplne normálne.

 • Spolupracujte s laktačnou poradkyňou alebo špecialistom na dojčenie. Prevedú vás celým procesom a pomôžu vám veriť, že vaše dieťa dostáva to, čo skutočne potrebuje.

Problém 5: Moje dieťa stratilo o dojčenie záujem

Ak skôr nadšené dieťa začne náhle bez zjavného dôvodu odmietať vaše prsia, pravdepodobne zahájilo „dojčiacu stávku“. Mamičky sa v tomto okamžiku začnú domnievať, že je dieťa pripravené na tuhú stravu alebo ho mlieko dostatočne neuspokojuje, ale tak to väčšinou nie je. Dôvodom môže byť skutočnosť, že s postupným vývojom zraku začína byť dieťa rozptyľované okolitým svetom. Alebo niečo počas dojčenia pritiahlo jeho pozornosť, reaguje na narušenú rutinu, má upchatý nos alebo sa mu prerezávajú zúbky. To, čo považujete za nedostatok záujmu o dojčenie, môže znamenať aj to, že sa dieťa kŕmi efektívnejšie, a preto sa nedojčí tak dlho ako predtým.

Riešenie

 • Buďte trpezlivá. Môže to trvať aj niekoľko dní, ale väčšina dojčiacich stávok je dočasná. A aby ste si boli istá, že dieťa dostáva toľko výživy, koľko potrebuje, kŕmte ho odsatým mliekom.

 • Nájdite si pokojné miesto, kde nebudete ničím rušená. Vaše dieťatko bude mať väčšiu šancu sa v pokoji dobre nakŕmiť, keď sa bude môcť sústrediť a bude sa cítiť uvoľnene.

 • Skontrolujte, akú má dieťa pri dojčení polohu. Ak sa dieťa počas kŕmenia necíti uvoľnene alebo nemôže pohybovať hlavičkou, aby sa mohlo nadýchnuť, môže prsia odmietať.

 • Mlieko odsávajte, aby ste si udržali stabilný prísun. Môžete sa pokúsiť kŕmiť dieťa odsatým materským mlieko pomocou špeciálneho cumlíka Medela Calma.

 • Nezavádzajte náhradnú mliečnu dojčenskú výživu ani príkrmy. Keď budete dojčenie materským mliekom doplňovať náhradnou dojčenskou mliečnou výživou, môže sa stať, že budete mať mlieka ešte menej, čo celú situáciu zhorší. Pokiaľ sa vaše dieťa pravidelne kŕmi odsávaným mliekom, dobre prospieva a podľa očakávaní kaká a ciká, nerobte si starosti. Do veku šiestich mesiacov nezavádzajte príkrmy, pretože na ne nezrelý zažívací systém dieťaťa ešte nie je pripravený.

 • Nikdy deti k dojčeniu nenúťte. Pokúste sa byť s dieťaťom čo najviac, odpočiňte si a užite si vzájomnú blízkosť a maznanie, často ponúkajte prsia a nechajte dieťa, aby sa pokúsilo prisať. Výsledkom je zvýšená hladina oxytocínu, ktorá ovplyvní aj odsávanie mlieka.4

 

Referencie

1 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.

2 Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breast Med. 2012;7(6):442-447.

3 Amir L. Breastfeeding managing ‘supply’ difficulties. Aust fam physician. 2006;35(9):686.

4 Moberg KU, Prime DK. Oxytocin effects in mothers and infants during breastfeeding. Infant. 2013;9(6):201-206.