5 tipov pre dojčenie na verejnosti

Pokiaľ sa rozhodnete, že budete dojčiť aj na verejných miestach, je pravdepodobné, že si na túto novú situáciu budete chvíľu zvykať. Prečítajte si naše tipy a rady, ako urobiť z dojčenia na verejných miestach príjemný zážitok, bez stresu pre vás aj vaše dieťa.

Na dojčení je skvelé to, že všetko, čo k dojčeniu potrebujete, máte vždy zo sebou a mlieko má správnu teplotu nech ste kdekoľvek. Aj keď je dojčenie najprirodzenejším spôsobom, ako dieťa nakŕmiť, väčšina mamičiek môže obzvlášť na začiatku pociťovať zábrany. Nech už sa obávate reakcií iných ľudí, alebo je vám jedno, čo si myslia, nasledujúce tipy vás na dojčenie vonku môžu lepšie pripraviť.

1. Trénujte doma

Pokiaľ máte z prvého dojčenia na verejnosti obavy, skúste si to najprv doma pred zrkadlom, aby ste videla, ako vás budú pri dojčení vidieť a vnímať ostatní. Pravdepodobne si všimnete, že svoje prsia nevystavujete toľko, ako by ste predpokladala, pretože sú zakryté hlavičkou dieťaťa.

2. Čo si vziať na seba

Čo sa týka vhodného oblečenia pre dojčenie na verejnosti (aj kdekoľvek inde), máte veľa možností. Pokiaľ ide dojčenie dobre a máte v úmysle pokračovať čo najdlhšie, oplatí sa vám investovať do vhodného oblečenia.

„Môj top, ktorý som na dojčenie používala, bol veľmi pohodlný a ľahko použiteľný. Mohla som diskrétne dojčiť vonku, a to aj v zime, pretože som si ho nemusela vyzliekať. Jednoducho vložíte tvár dieťaťa do otvoru v oblečení a môžete začať dojčiť. Kdekoľvek a kedykoľvek,“ hovorí Caroline, matka dvoch detí z Francúzska.

„Nemusíte si na dojčenie kupovať špeciálne oblečenie. Stačí na seba navrstviť dva topy, ktoré bežne nosíte. Ja som nosila pružnú košieľku, ktorú som mohla na jednej strane stiahnuť dole, takže bola pod prsníkom, z ktorého som chcela dojčiť, a na vrchu som mala voľnejší top, ktorý som si vytiahla. Voľnejší vršok mi zakrýval hrudník a košieľka brucho. Okrem toho, že to pôsobilo decentne, nemusela som pri dojčení ukazovať svoje popôrodné brucho a tiež mi nebola pri dojčení vonku zima,“ hovorí Susannah, mamička dvoch detí zo Spojeného kráľovstva.

Ďalšou možnosťou je nosiť topy a šaty s gombíkmi alebo zipsom na prednej časti, traky alebo mať na odeve bočné otvory. Môžete tiež vyskúšať zavinovací odev alebo výstrihy kapucového a šálového typu, ktoré môžete stiahnuť.

„Pri dojčení ma vždy zachránil zavinovací svetrík,“ hovorí Natalie, mamička zo Spojeného kráľovstva.

„Vždy som ho na jednej strane odviazala a pri dojčení prehodila cez dieťa, takže keď bola malá hladná alebo plakala, mohla som sa ľahko a okamžite zakryť bez toho, aby som musela čokoľvek vyberať z prebaľovacej tašky.“

3. Preskúmajte okolie

Predtým, ako idete von s dieťatkom, nájdite si vo svojom okolí miesta vhodné na dojčenie, aby ste nemuseli hľadať na poslednú chvíľu. Nákupné centrá, obchodné domy a obchodíky s detským oblečením majú kútiky pre mamičky s deťmi, kde nájdete súkromie, pokoj, pohodlnú stoličku a prebaľovací pult. Veľa kaviarní a hotelové salóniky sú už tiež pre mamičky s deťmi vybavené.

„Pokiaľ ste z dojčenia vonku nervózna, vopred si nájdite vhodné miesta, aby ste presne vedeli, kde si môžete urobiť prestávku na kŕmenie. Zo začiatku nie je dojčenie vonku ľahké, ale časom sa tak zdokonalíte, že to bude potom tak rýchle a decentné, že si nikto ani neuvedomí, že dojčíte,“ hovorí Rachel, mamička z Malediv.

Medzi ďalšie miesta, ktoré môžete pri dojčení vyskúšať, patria prezliekarne v obchodoch s odevmi, obchody s nábytkom, komunitné centrá, knižnice, múzeá a parky. Môžete sa tiež opýtať iných mamičiek, kde sú v okolí na dojčenie najlepšie lokality.

„Žijem v Spojených arabských emirátoch, kde majú deti zo zákona právo byť dojčené do veku dvoch rokov. Dojčenie sa u nás veľmi podporuje, v nákupných centrách máme nádherné kútiky pre matky s deťmi a matky dojčiace na verejných miestach, ako sú napríklad reštaurácie, sú všade rešpektované,“ dodáva Faye, matka dvoch detí zo Spojených arabských emirátov.

4. Zakrytie prsníkov

Niektoré mamičky dávajú pri dojčení na verejných miestach prednosť zakrytiu, pretože im vyhovuje väčšie súkromie. Existuje veľa možností, čo je možné použiť. Od jednoduchých šatiek a ponč až po špeciálne navrhnuté zavinovacie odevy alebo dojčiace zástery s polkruhovým drôtikovým otvorom v hornej časti, ktorým na svoje dieťa na prsníku vidíte. Vyberte si to, čo bude vyhovovať vám obom. Dieťa môžete tiež dojčiť v šatke alebo nosiči, ktoré slúžia dieťaťu ako opora a vám zároveň poskytne súkromie.

„Odporúčam kúpiť si nosič,“ hovorí Caroline, matka dvoch detí z USA. „S trochou praxe budete môcť dojčiť aj počas dňa pri chôdzi.“

Nakoniec však možno zistíte, že sa vaše dieťa rozhodlo za vás. Niektoré deti neznášajú, keď sú pri dojčení zakryté, zatiaľ čo iné sa bez zakrytia nenajedia. „Ani jedno z mojich detí nemalo počas dojčenia rado šály prehodené cez hlavičku, takže som sa spoliehala iba na to, že mi prsia zakrývajú ich hlavičky,“ hovorí Esther, mama dvoch detí zo Spojeného kráľovstva.

5. Zistite si, aké máte práva

V mnoho krajinách máte zákonný nárok na dojčenie na akomkoľvek verejne prístupnom mieste a existujú aj zákony na ochranu dojčiacich matiek. Pokiaľ si nie ste istá, aké zákony platia vo vašej krajine, pozrite sa na internet. Začnite napríklad na webových stránkach štátnej správy alebo verejného zdravia alebo sa porozprávajte so svojim lekárom. Môžete sa tiež opýtať mamičiek v okolí alebo blízkych priateľov a príbuzných, aké sú ich skúsenosti. Ich odpovede vás možno prekvapia.

„Dojčenie je v Austrálii obecne vítané a je úplne prijateľné, keď si pri čašníkovi v kaviarni vytiahnete prsník a objednáte kávu,“ hovorí Amy, mamička dvoch detí z Austrálie.

Pokiaľ dojčíte na verejnosti a niekto sa sťažuje, môžete mu zdvorilo pripomenúť svoje zákonné práva. Pokiaľ máte pocit, že vás nejaký podnik, napríklad obchod alebo kaviareň diskriminuje tým, že vás žiada, aby ste nedojčili, môžete na základe svojho rozhodnutia a miestnych zákonov podať oficiálnu sťažnosť.

„Dojčila som pri stole v jedálni po tom, čo som sama dojedla (pretože tu nebol žiadny detský kútik) a vyslali ku mne červenajúceho sa zamestnanca, aby sa ma opýtal, či by sa mi nedojčilo lepšie na dámskej toalete. „Nie,“ povedala som, „a vy by ste tam chceli jesť obed?“ „A nemohli by ste ísť aspoň dojčiť inde?“ „Rozhodne nie. Pokiaľ s dojčením neskončím, nepôjdem nikam!“ hovorí Maya, matka dvoch detí zo Španielska.

„Moja rada znie, nemajte zábrany. Ja som ich mala, ale aj napriek tomu som na verejnosti pravidelne dojčila, a to všade. V meste aj na dedine a nikdy som nezažila žiadne negatívne poznámky, komentáre ani pohľady. Chápem, že všetky mamičky také šťastie mať nebudú, ale ja som dojčila rok, a za tú dobu som sa mohla stretnúť s veľa ľuďmi, ktorí by sa správali hrubo, ale nič také sa nestalo. Vôbec nikdy. Takže sa môže ukázať, že vaše obavy môžu byť neopodstatnené,“ dodáva Tiffany, mamička zo Spojeného kráľovstva.