6 jednoduchých krokov k správnemu prisatiu dieťaťa k prsníku

Aby mohlo dieťa pri dojčení vypiť dostatok mlieka, je nutné, aby sa vedelo k prsníku správne prisať, čo nie je vždy jednoduché.

Prečítajte si, čo radí Sioned Hilton, sestra z novorodeneckého oddelenia, laktačná poradkyňa a matka troch detí, ktorá už viac ako 30 rokov pomáha rodinám s novorodencami. Poskytuje poradenstvo matkám, ktoré dojčia, aj tým, ktoré mlieko odsávajú, a to v pôrodniciach aj doma, prispieva do časopisov o rodičovstve, zúčastňuje sa konferencií a usporadúva workshopy pre zdravotníkov.

Dojčenie je tým najprirodzenejším spôsobom, ako dieťa nakŕmiť, ale občas to chvíľku trvá, kým si obaja na novú situáciu zvyknete. Pre zaistenie dostatočnej výživy je dôležité pochopiť, ako vyzerá správne prisatie dieťaťa k prsníku a ako je tiež matkou vnímané.

V tomto ohľade je veľmi dôležité získať informácie, radu a podporu ihneď počas prvých dní a týždňov po narodení dieťaťa. Požiadajte preto o kontrolu prisatia dieťaťa, a to najlepšie kvalifikovanú sestru alebo lekára, laktačnú poradkyňu alebo špecialistku na dojčenie. Dobrý začiatok vám pomôže vyhnúť sa neskorším problémom.

Okrem frustrácie a stresu, ktoré zažíva vaše dieťa, vám nedostatočné prisatie dieťaťa pri dojčení môže privodiť bolestivé bradavky. Výsledkom môže tiež byť nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov, čo vedie k nízkemu prírastku hmotnosti, zníženiu prísunu mlieka a vyššiemu riziku upchávania mliečnych kanálikov a mastitídy

Zdravotná sestra môže tiež skontrolovať, či nemá dieťa prirastený jazýček alebo iné problémy, ktoré by mohli možnosť správneho prisatia znemožniť.

Sophie, mamička z Veľkej Británie, hovorí: „Moja najdôležitejšia rada je nechať si skontrolovať prisatie dieťaťa odborníkom na dojčenie ešte pred opustením nemocnice. Až do piateho dňa pobytu v pôrodnici som netušila, že moje dieťa nie je dostatočne k prsníku prisaté. Len cucala koniec mojich bradaviek, a preto nemala dostatok mlieka a spôsobovala mi bolesť.“

Camilla, mamička z Austrálie, tiež zistila, že je správne nebáť sa o pomoc požiadať: „Počas prvých dvoch dní v pôrodnici som prosila každú pôrodnú asistentku, ktorú som videla, aby mi ukázala rôzne spôsoby, ako si dieťa priložiť k prsníku,“ hovorí. „Každá z nich mala trochu inú techniku alebo radu, a ja som tak zistila, čo je pre moju Frankie a pre mňa najlepšie.“

Pokiaľ nemáte možnosť sa hneď porozprávať s lekárom, laktačnou poradkyňou alebo špecialistkou na dojčenie, alebo pokiaľ sa dieťa odrazu prestane k prsníku prisávať, pripravili sme pre vás šesť jednoduchých krokov, ktoré by vám mali pomôcť dostať všetko pod kontrolu.

Ako pomôcť dieťaťu s prisatím na prsník

 1. Skontrolujte polohu dieťaťa na prsníku

  Nech už si zvolíte akúkoľvek polohu pri dojčení, predtým ako začnete, uistite sa, že hlava, krk a chrbtica dieťaťa sú v rovine, nie sú skrútené. Brada by mala smerovať nahor, nemala by klesať smerom k hrudníku. Zaistite si aj svoje vlastné pohodlie – použite vankúše a podoprite si chrbát, paže alebo aj dieťa.1

   

 2. Povzbuďte dieťa, aby otvorilo ústa

  Držte dieťa blízko pri prsníku, bradavku majte pri jeho nose. Jemne sa bradavkou dotknite hornej pery dieťaťa, čím ho povzbudíte k širokému otvoreniu úst. Čím viac ústa otvorí, tým lepšie sa prisaje.1

   

 3. Priloženie dieťaťa k prsníku

  Hneď, ako dieťa zoširoka otvorí ústa a vyplazí jazyk cez spodné ďasno, priložte ho k prsníku a nasmerujte bradavku k hornej časti jeho úst. Brada dieťaťa by sa mala vášho prsníka dotknúť ako prvá. Do úst by si malo vziať aj veľkú časť vášho prsného dvorca, pričom spodná pera a čeľusť by mali zakrývať väčšinu spodnej časti dvorca.1 Pokiaľ vidíte, že časť dvorca nie je v ústach dieťaťa, je to v poriadku – máme rôzne veľké dvorce a rôzne veľké deti! Niektoré mamičky tiež zistili, že pri prikladaní dieťaťa k prsníku pomáha jemne prsník natvarovať. Pokúste sa experimentovať a uvidíte, čo bude fungovať.

 4. Dieťa musí byť pri kŕmení tesne pri prsníku

  Nezabudnite, že každá mamička má iný tvar prsníkov a polohu bradaviek, takže nemusí ísť vždy o „učebnicové“ prisatie. Kedykoľvek je to možné, majte dieťa čo najbližšie bradou v kontakte s prsníkom. Nosy novorodencov sú otočené dohora, aby mohli pri dojčení dýchať a lepšie sa naučiť koordinovať satie a dýchanie.1,2

 5. Pozerajte a počúvajte

  Keď sa dieťa kŕmi, vaša bradavka bude oproti jeho podnebiu a zospodu ju bude jemne objímať jazykom. Prisatie by nemalo byť nepríjemné – mali by ste mať skôr pocit ťahania. Sledujte dieťa – najprv saje krátko a rýchlo, čím stimuluje tok mlieka (spúšťací reflex). Hneď, ako začne mlieko prúdiť, bude sať pomalšie a hlbšie s pauzami, čo je známka toho, že dieťa pije – dobré znamenie! Mali by ste vidieť pohyb jeho čeľusti a môžete tiež počuť, ako saje a prehĺta. To sú dobré znamenia, ale je tiež dôležité skontrolovať, či má dieťa dostatok pomočených a pokakaných plienok a priberá na hmotnosti podľa očakávania.2,3

   

 6. Ako odobrať dieťa z prsníka

  Pokiaľ je prisatie plytké a bolestivé, alebo vám dieťa začne žuť bradavku, alebo sa o jej koniec jazykom otierať, odoberte ho z prsníka a skúste to znovu. Môžete pritom jemne vložiť svoj čistý prst do kútiku jeho úst, čím satie prerušíte.

Známky správneho prisatia dieťaťa

Pri každom dojčení skontrolujte nasledujúce:

 • brada sa dotýka vášho prsníka a dieťa môže dýchať nosom

 • ústa sú široko otvorené a je v nich aj dvorec (nielen bradavka)

 • prisatie ma nebolí

 • dieťa najprv saje krátko, následne pomalšie a hlbšie.2,3

Ak máte ploché alebo vpadnuté bradavky, môže byť pre novorodenca prisatie namáhavejšie  – rady nájdete v článku rôzne typy bradaviek.

Zapamätajte si, že ak je dojčenie bolestivé, dieťa vyzerá po kŕmení hladné alebo nepriberá na hmotnosti, môže byť na vine nesprávne prisatie pri dojčení. V takom prípade kontaktujte čo najskôr laktačnú poradkyňu alebo odborníka na dojčenie.

 

Referencie

1 Cadwell K. Latching‐on and suckling of the healthy term neonate: breastfeeding assessment. J Midwifery Womens Health. 2007;52(6):638-642.

2 Hoover K. Perinatal and intrapartum care. In: Wambach K, Riordan J, editors. Breastfeeding and human lactation. Burlington MA: Jones & Bartlett Learning; 2016. p.227-270.

3 UNICEF UK BFHI. Off to the best start [Internet]. 2015 [cited 2018 Feb].