6 druhov problémov s dojčením v prvom týždni po pôrode

Máte ťažkosti s dojčením svojho bábätka? Prečítajte si tipy našich odborníkov, ktoré vám pomôžu s riešením bežných problémov, ktoré sa vyskytujú v prvom týždni kojenia.

Cathy Gabin, detská sestra, pôrodná asistentka a laktačná poradkyňa:Sedem rokov bola Cathy vedeckou spolupracovníčkou v renomovanej Hartmann Human Lactation Research Group a zároveň podporovala matky, ktoré dojčili doma aj v nemocniciach. Je matkou dvoch detí, stále pracuje s rodinami, organizuje študijné dni pre zdravotníkov a prednáša na medzinárodných konferenciách.

Dojčenie nie je vždy jednoduché a pokiaľ máte ťažkosti, nie ste v tom sami. Americká štúdia zahrňujúca viac ako 500 mamičiek zistila, že 92 % z nich malo do tretieho dňa po pôrode nejaké problémy s dojčením1.  Našťastie sa dá mnoho z týchto skorých problémov s kojením ľahko vyriešiť – tu je moje riešenie najbežnejších problémov, s ktorými sa mamičky v prvom týždni stretávajú.

Problém 1: Dojčenie bolí!

Druhý až štvrtý deň po pôrode sa rozbehne „produkcia“ mlieka, v dôsledku čoho môžu byť bradavky nadmerne citlivé a bolestivé2. Vaše dieťatko sa bude kŕmiť každé dve hodiny, čo znamená, že sa problém môže rýchlo zhoršovať a niektoré mamičky zisťujú, že ich bradavky praskajú, krvácajú a objavujú sa na nich pľuzgieriky. Au!

Riešenie

 

 • Skontrolujte prisatie bábätka. Nesprávne prisatie k prsníku je najpravdepodobnejšou príčinou bolesti pri dojčení. Pri kŕmení by dieťa malo dostať do úst väčšinu spodnej časti dvorca (tmavá koža okolo bradavky), následne sa bradavka dotkne horného podnebia a jazyk dieťatka ju zdola „pohárikovite“ zovrie.

 • Pokiaľ sa chcete uistiť, že sú ústa a telo dieťaťa v správnej polohe a nejedná sa o problémy s technikou prisatia, navštívte laktačnú poradkyňu alebo odborníka na dojčenie. Skontrolujú, ako vyzerajú ústa dieťaťa zvnútra a prípadne vylúčia telesný problém.

 • Vyskúšajte pri dojčení rôzne polohy. Vzpriamená poloha (vertikálna, matka v poloľahu, dieťa leží na mamičkinom brušku), kolíska (poloha Madony, klasická v sede), futbalová poloha (bočná alebo v ľahu na boku) môžu zmierniť tlak v najbolestivejších oblastiach prsníka.

 • Po dojčení jemne umyte poškodené bradavky niekoľkými kúskami bavlnenej látky navlhčenej vodou, čím odstránite všetky zvyšky, ktoré by mohli viesť k infekcii.

 • Bradavky nechajte voľne uschnúť alebo ich jemne osušte bavlnou alebo flanelom, pretože infekcia má rada vlhké prostredie. K otretiu zvyškov mlieka použite jednorazové alebo prateľné prsné vložky a nezabudnite ich pravidelne meniť.

 • Upokojte bradavky a zmiernite ich bolestivosť a suchú pokožku pomocou 100% lanolínového krému alebo jemne naneste niekoľko kvapiek vlastného materského mlieka – nemusíte ho pred ďalším dojčením stierať. Môžete tiež vyskúšať hydrogélové vankúšiky vytiahnuté priamo z chladničky, ktoré schladia a okamžite zmiernia bolesti bradaviek a zároveň vytvárajú ideálne podmienky pre hojenie.

 • Chráňte si bradavky. Chrániče bradaviek chránia bradavky proti oteru odevom.

 • Buďte trpezlivá. Keď si vaše telo bude postupne na dojčenie zvykať, bolesť zmizne a dieťa začne lepšie sať.

 • Pokiaľ bolesť v priebehu dojčenia po niekoľkých dňoch nezmizne, poraďte sa s lekárom alebo laktačnou poradkyňou. Trvalá bolesť bradaviek môže byť príznakom infekcie, ktorá vyžaduje liečenie.

Problém 2: Moje dieťa sa nevie správne prisať.

Niektorí novorodenci sa proste nedokážu k prsníku dobre prisať – možno preto, že obaja potrebujete na koordináciu pri dojčení trochu viac času, alebo preto, že sa narodili predčasne a nie sú ešte po ťažkom pôrode v pohode, alebo má matka ploché alebo vpadnuté bradavky.

Riešenie

 

 • Poraďte sa s laktačnou poradkyňou, ktorá môže diagnostikovať príčinu problému a vytvoriť plán, ako tento problém prekonať.

 • Vytiahnite vpáčené alebo ploché bradavky. Formovače bradaviek sa pohodlne zmestia do podprsenky a vyvíjajú jemný tlak, ktorý vám pomôže vytiahnuť bradavky.

 • Používajte rôzne spôsoby držania dieťaťa, aby sa cítilo pohodlne, mohlo ľahko dýchať a lepšie sa kŕmiť. Netlačte dieťaťu hlavu ani za ňu nedržte. Uvoľnený a dieťaťom riadený štýl dojčenia ho povzbudzuje k tomu, aby používalo svoje vrodené reflexy, čo uľahčuje prístup k prsníku a prisatie4.

 • Počas dojčenia robte drobné úpravy. Neodoberajte dieťa od prsníka a opätovne ho neprikladajte. Bude vás to oboch iba frustrovať, skôr sa pokúste nájsť správnu a pohodlnú polohu. Telo a zadoček dieťaťa udržujte na svojom tele, podopierajte ho cez rameno a pevne držte, aby sa cítilo v bezpečí. Hlavička by mala ležať na vašom zápästí, aby sa mohla mierne zakloniť dozadu a noštek mal viac priestoru pre dýchanie. Brada by mala byť blízko vášho prsníka. Pokiaľ takéto drobné úpravy nezlepšia pohodlie dieťaťa, vyhľadajte pomoc laktačnej poradkyne.

 • Dojčite pomocou kontaktných dojčiacich klobúčikov. Pokiaľ sa vaše dieťa nedokáže prisať, môže vám poradkyňa odporučiť kontaktné dojčiace klobúčiky, čo znamená, že dieťa má okamžite väčšiu a pevnejšiu plochu, ku ktorej sa prisaje. Kontaktné dojčiace klobúčiky by mali byť považované za krátkodobé riešenie.

Problém 3: Nemám dostatok materského mlieka

Na začiatku si vytvoríte iba malé množstvo materského mlieka, pretože hormonálne zmeny, ktoré produkciu mlieka spúšťajú, sa dejú pomaly a končí ešte len druhý až štvrtý deň2. Preto máte možno obavy, že vaše dieťatko nemá dostatok mlieka, ale keďže je na začiatku jeho žalúdok veľmi malý a často sa kŕmi, nie je to žiadny problém. Počas niekoľkých prvých dní musíte iba kontrolovať, či dieťa nestráca na váhe viac ako normálne a či neprodukuje príliš málo mokrých a špinavých plienok, alebo nevykazuje známky dehydratácie. Úplné vysvetlenie toho ako často by vaše dieťatko malo kakať a cikať nájdete na dojčenie novorodenca: čo očakávať v prvom týždni.

Riešenie

 • Vyhľadajte laktačnú poradkyňu alebo sestru, ktorá najlepšie posúdi, či máte problém s produkciou mlieka. Čím skôr získate pomoc, tým lepšie.

 • Dojčenie prispôsobte potrebám dieťaťa, nepoužívajte žiadny plán dojčenia. V prvom týždni po narodení bude dieťa vyžadovať mlieko aspoň každé dve až tri hodiny (možno aj viac!) po celý deň aj noc. Táto frekvencia vám pomôže nastaviť plnú produkciu mlieka.

 • Riadne sa o seba starajte. S novorodencom to nie je vždy ľahké, ale skúste si oddýchnuť, dobre sa najedzte a preneste povinnosti s domácimi prácami a staršími deťmi na niekoho iného tak, aby ste sa na dojčenie mohli plne sústrediť.

 • Pokúste sa mlieko odstriekavať. Pokiaľ sa dieťa kŕmi často a stále nepriberá na váhe, môže vám laktačná poradkyňa odporučiť odstriekavanie mlieka, aby sa zaistila dostatočná produkcia. Pokiaľ sa vám mlieko doteraz nezačalo tvoriť, môže pomôcť nemocničná elektrická dvojfázová odsávačka na dva prsníky Medela Symphony, ktorá má program „Initiate“, ktorý napodobňuje proces dojčenia v prvých niekoľkých dňoch po pôrode.

Problém 4: Moje prsia sú veľmi plné a tvrdé

Hneď, ako sa spustí produkcia mlieka, stanú sa vaše prsia plnšie a pevnejšie. Pokiaľ sa dieťa kŕmi dobre a často, malo by toto obdobie bez problémov pominúť. Niektoré ženy však majú prsia veľmi tvrdé alebo citlivé až bolestivé – čomu hovoríme hromadenie mlieka v prsníku. Takéto prsníky sú tiež vďaka tomu, čo sa deje vo vnútri, pomerne teplé – ako keby tu nastala dopravná zápcha! Tento stav je iba dočasný, obvykle trvajúci 24 až 48 hodín, môže dieťaťu spôsobiť ťažkosti s prisatím, pretože sa vám bradavky môžu sploštiť5.

Riešenie

 • Dojčite často. Dojčite aspoň 8 až 12 krát za 24 hodín. To je primárna liečba tohto stavu – ďalšie tipy a rady nájdete v našom článku o hromadení mlieka v prsníku6,7.

 • Pokiaľ príznaky pretrvávajú dlhšie ako 48 hodín, máte teplotu alebo kvôli hromadeniu nemôžete svoje dieťa dojčiť, kontaktujte laktačnú poradkyňu.

Problém 5: Mlieko z prsníka vyteká

Veľmi častá záležitosť v prvých dňoch dojčenia. Mlieko môže vytekať z jedného prsníka, keď práve kŕmite dieťa z prsníka druhého, alebo keď ležíte v spánku na bruchu, alebo keď niečo neočakávane stimuluje váš dojčiaci reflex – napríklad plačúce dieťa v supermarkete. Samovoľné vytekanie mlieka obvykle ustupuje zhruba po šiestich týždňoch.

Riešenie

 • Chráňte si oblečenie a noste vo vnútri podprsenky cez deň aj v noci jednorazové alebo prateľné prsné vložky.

 • Nenechajte uniknúť ani kvapku mlieka! Misky na zachytenie mlieka sa zmestia do podprsenky a uniknuté mlieko zachytia. Sú dobrým pomocníkom hlavne v prípadoch, kedy je únik mlieka príliš veľký na to, aby žena nosila prsné vložky alebo keď vám tečie mlieko pri dojčení z druhej bradavky. Pokiaľ chcete takéto mlieko skladovať, môžete, ale iba mlieko, ktoré ste zachytili počas kojenia. Skladujte ho v sterilnom obale, a pokiaľ ho nepodáte dieťaťu hneď, okamžite ho vložte do chladničky a spotrebujte do 24 hodín. Nenoste misky na zachytenie mlieka viac ako dve až tri hodiny v kuse.

Problém 6: Myslím, že sa mi tvorí príliš mnoho mlieka

Niekedy sa stane, že sa produkcia mlieka fakt rozbehne! Prvých niekoľko týždňov môžete mať nadbytok mlieka, ale to by sa malo skoro upraviť7. Do tej doby však môžete mať po väčšinu času bolestivé a tvrdé prsníky a to aj bezprostredne po dojčení, a zároveň vám môže veľa mlieka vytekať. Vďaka tomu úniku môže vaše dieťa kašľať a prskať, pri zdvíhaní od dojčenia aj zvracať a môže ho bolieť bruško alebo môže mať prudkú, spenenú nazelenalú stolicu. To všetko naznačuje, že asi máte príliš veľa mlieka, ale tento problém sa môže vyriešiť sám, hneď ako sa vaše prsníky prispôsobia novým úlohám.

Riešenie

 • Na začiatku každého dojčenia rukou odstreknite trochu mlieka, čím zredukujete únik.

 • Pri dojčení vyskúšajte vzpriamenú polohu, dieťa môže lepšie riadiť tok mlieka, alebo použite polohu kolísky: držte dieťa cez ramená a uistite sa, že je hlava dieťaťa mierne naklonená dozadu a je vo vašom zápästí. Telo dieťaťa bude ležať na vašom a bude šikmo klesať dole.

 • Buďte jemná a trpezlivá. Nechajte dieťa odpočívať a tráviť mlieko a to ako počas kojenia, tak po ňom. Pokiaľ by ste s dieťaťom veľa alebo príliš rýchlo hýbali, môže mu byť zle. Ako dieťa rastie, bude sa lepšie vyrovnávať s tokom mlieka, ktorý sa v každom prípade spomalí.

 • Použite uterák alebo bavlnu a utrite ním mlieko, ktoré môže pri zahájení dojčenia začať dieťaťu vytekať z úst a na druhý prsník si položte misku na zachytenie mlieka.

 • Pokiaľ máte problémy s dojčením aj po niekoľkých týždňoch, poraďte sa s laktačnou poradkyňou. Prehliadne vás a pokiaľ budete musieť znížiť produkciu mlieka, môže vám odporučiť jednostranné alebo blokované dojčenie.

Ďalej čítajte: Problémy s dojčením v niekoľkých nasledujúcich týždňoch a problémy s dojčením po prvom mesiaci.

Reference

1 Wagner EA et al. Breastfeeding concerns at 3 and 7 days postpartum and feeding status at 2 months. Pediatrics. 2013:peds-2013.

2 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.

3 Cadwell K. LatchingOn and Suckling of the Healthy Term Neonate: Breastfeeding Assessment. J Midwifery & Women’s Health. 2007;52(6):638-642.

4 Colson SD et al. Optimal positions for the release of primitive neonatal reflexes stimulating breastfeeding. Early Hum Dev. 2008;84(7):441-449.

5 Jacobs A et al. S3-guidelines for the treatment of inflammatory breast disease during the lactation period. Geburtshilfe Frauenheilkd. 2013;73(12):1202-1208.

6 Amir LH. Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. ABM clinical protocol# 4: Mastitis, revised March 2014. Breastfeed Med. 2014;9(5):239-243.

7 Academy of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. ABM clinical protocol# 20: Engorgement. Breastfeed Med. 2009;4(2):111-113.