Banka materského mlieka

Materské mlieko obsahuje živiny a protilátky, ktoré sú nevyhnutné pre vývoj bábätiek, najmä tých predčasne narodených. Ak tieto deti nemôžu byť dojčené svojimi matkami, je pasterizované darcovské materské mlieko z mliečnej banky ďalším najlepším riešením.

Prečo darovať materské mlieko?

Materské mlieko má významný prínos pre rast a vývoj predčasne narodených detí. Matky môžu pomôcť svojim deťom tým, že im poskytnú svoje materské mlieko. Emocionálne vypätie a starosti, ktoré môžu byť spojené s narodením dieťaťa, však niekedy znižujú ich schopnosť produkovať mlieko. Pasterizované darcovské materské mlieko z mliečnej banky pomáha dieťaťu vo vývoji a tiež rodičov uisťuje, že ich dieťa dostáva tú najlepšiu možnú náhradu.

Od začiatku 80. rokov minulého storočia mliečne banky z mnohých nemocníc po celom svete zmizli, pretože prevádzkovanie mliečnej banky vyžaduje rozsiahle znalosti a značné administratívne úsilie.

Tento trend sa však teraz začína meniť a popredné pôrodnice a novorodenecké jednotky intenzívnej starostlivosti (NICU) po celom svete sa púšťajú do pomalého znovuzavádzania mliečnych bánk.

Ako funguje banka materského mlieka?

Mliečne banky poskytujú sterilizované fľaše a etikety. Niektoré tiež dodávajú odsávačky materského mlieka. Mlieko od každej darkyne sa v banke spracováva zvlášť. Akonáhle je mlieko skontrolované a pasterizované, aby sa zničili prípadné baktérie, môže slúžiť na výživu detí, ktoré ho potrebujú.

Môže každá dojčiaca mamička darovať svoje mlieko?

Mliečne banky prijímajú iba zdravé mamičky s deťmi mladšími ako šesť mesiacov, ktoré ešte neboli odstavené.

Ak chcete darovať mlieko, banka vás požiada, aby ste sa podrobili vyšetreniu na infekcie, ktoré môžu prechádzať do vášho mlieka.

Pracovníci mliečnej banky budú tiež chcieť vedieť, či netrpíte nejakým zdravotným problémom a či pravidelne užívate lieky, vrátane bylinných. Môžu tiež chcieť vedieť, či pijete viac ako 2 jednotky alkoholu denne a aké množstvo kofeínu obvykle konzumujete. Zdravotný stav, užívanie liekov alebo pitie malého množstva alkoholu či kávy vás nemusí nutne vylúčiť z možnosti darovať materské mlieko. Pracovníci mliečnej banky však vždy budú chcieť zistiť, či je vaše darované mlieko bezpečné pre dieťa, ktoré ho dostane.

Informujte sa o možnosti darovania mlieka vo vašom meste!