Chcem svoje dieťa dojčiť, kde získam podporu?

Mnoho mamičiek ihneď po pôrode často zistí, že potrebujú s dojčením poradiť. Kam sa teda môžu obrátiť?

Pre niektoré mamičky a ich deti je dojčenie ľahkou prirodzenou vecou, ale stále je tu veľa žien, ktoré potrebujú pomoc. Nemusíte však mať strach, je veľa vecí, ktoré môžete urobiť, a zabrániť tak rozvoju problémov a zahájiť úspešné dojčenie.

Pred narodením dieťaťa

Dobrým nápadom je prihlásiť sa do kurzu pre tehotné. Dozviete sa, ako dôležitý je pre zahájenie tvorby mlieka kontakt s dieťaťom koža na kožu a pravdepodobne dostanete veľa rád týkajúcich sa dojčenia. Vedúca kurzu vám môže dať zoznam miestnych laktačných poradkýň, špecialistov na dojčenie alebo podporných skupín. Pokiaľ nie, nájdite si miestnych odborníkov a linku pomoci pre dojčiace matky a zistite, či sa v okolí nestretávajú nejaké skupiny tehotných matiek.

Nezabudnite tiež zahrnúť dojčenie a včasný kontakt s dieťaťom do svojho pôrodného plánu. Iba tak budú zdravotnícky pracovníci vedieť, aké sú vaše priania.

Kto môže poskytnúť podporu s dojčením?

Pokiaľ potrebujete po narodení dieťaťa pomoc, vyhľadajte ju okamžite. Menší problém sa totiž často môže rýchlo zhoršiť, ale väčšinu problémov je možné rýchlo a ľahko napraviť, pokiaľ sa včas zistia.

Zdravotnícki pracovníci, ako sú pôrodné asistentky, zdravotné sestry a lekári, majú často štandardné vzdelanie, čo sa týka dojčenia. Pokiaľ máte zložitejší problém, stojí za to vyhľadať odborníkov, ktorí majú špeciálne vzdelanie. Títo patria do dvoch širších kategórií – odborníci na dojčenie, medzi ktorých patria ďalšie mamičky a poradne, a ďalej laktačné poradkyne:

Ďalšie matky alebo poradňa

Ide o matky, ktoré svoje deti dojčili a sú preškolené tak, aby pomáhali s každodennými problémami. Môžu vám povedať, či je vaše dieťa dobré prisaté a prijíma dostatočné množstvo mlieka. Pokiaľ nie je dieťa dobre prisaté, pomôžu vám nájsť lepšiu polohu, v ktorej sa dieťa môže lepšie prisať. Pokiaľ zistia problém, s ktorým vám nedokážu poradiť, odkážu vás na niekoho iného, kto bude schopný váš problém vyriešiť.

Poradňa dojčenia

Poradňa dojčenia (ako napríklad medzinárodná organizácia La Leche League) má hlbšiu úroveň znalostí a môže pomôcť s obtiažnejšími situáciami, napríklad keď dieťa nepriberá na váhe alebo sa odmieta prisať. Na Slovensku je to Inštitút pre podporu dojčenia.

Laktačná poradkyňa

Laktačná poradkyňa rieši zložitejšie problémy, ako je zistenie príčiny nízkej tvorby mlieka a pomoc matkám predčasne narodených detí. Za svojím menom majú titul IBCLC, čo znamená, že sú členkami Medzinárodnej rady certifikovaných laktačných poradkýň a absolvovali rozsiahle školenie – navštívte ich webové stránky a overte, kto je tu registrovaný. Na Slovensku sú to zdravotníci uvedení na webe Inštitútu pre podporu dojčenia. V prípade, že hľadáte poradcu na www.medela.sk, nájdete tam vždy zdravotníka s príslušným vzdelaním pre laktačné poradenstvo.

S akými problémami môže odborník pomôcť?

Tu sú uvedené niektoré z najčastejších problémov s dojčením a odkazy na ďalšie rady.

Dieťa, ktoré sa nemôže prisať

V ideálnom prípade sa novorodenec k prsníku prisaje počas niekoľkých prvých hodín. Pokiaľ tak neurobí  alebo je prisatie nepríjemné, môže prisatie skontrolovať pôrodná asistentka alebo sestra. Aj keď ste stále ešte v pôrodnici, nebojte sa požiadať personál o ďalšiu dodatočnú kontrolu prisatia svojho dieťaťa. Pokiaľ sa dieťa po 24 hodinách neprisaje a už nie ste na pôrodnom oddelení, môže vám poradiť laktačná poradkyňa. O správnom prisatí si prečítajte tu.

Bolesť bradaviek

Tento problém vám pomôže vyriešiť poradkyňa alebo sestra, pretože je takmer vždy spôsobený nesprávnym prisatím dieťaťa a sestra vám poradí so zmenou jeho polohy. Pokiaľ je bolesť silná alebo pretrvávajúca, a to aj po úprave polohy, poradkyňa IBCLC sa pokúsi zistiť, či nejde o príčinu, ktorá mohla byť prehliadnutá. O boľavých bradavkách zistíte viac tu.

Hromadenie mlieka v prsníku

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť hromadeniu mlieka v prsníku – situácie okolo druhého až štvrtého dňa, kedy sú prsia na začiatku „tvorby“ mlieka nepríjemne plné a tvrdé – je dieťa často kŕmiť. Laktačná poradkyňa vám ukáže, ako prsia masírovať a ručne mlieko odstriekavať alebo odsávať odsávačkou, aby sa tlak uvoľnil. Pokiaľ dieťa nemôžete kvôli hromadeniu mlieka v prsníku dojčiť, budete musieť navštíviť pôrodnú asistentku alebo laktačnú poradkyňu. O hromadení mlieka v prsníku sa dozviete viac tu.

Obavy z dostatočného množstva mlieka

Mnoho mamičiek sa v prvých dňoch obáva o množstvo svojho mlieka. Skúsený personál vám povie, že je to v tomto období obvyklé, keď sa dieťa kŕmi každú hodinu alebo dve. Pokiaľ vidíte dostatok mokrých a špinavých plienok a pokiaľ dieťa priberá na váhe, všetko by malo byť v poriadku.  Viac informácií sa dozviete v článku čo môžete očakávať v prvom týždni dojčenia.

Pokiaľ dieťa nepriberá na váhe, laktačná poradkyňa vám navrhne výživový plán, aby sa zaistila dostatočná výživa dieťaťa a vaša tvorba mlieka. Viac informácií sa dozviete v článku nízka tvorba mlieka.

Nebojte sa opýtať

Niekedy si možno budete chcieť byť istá, že správanie vášho dieťaťa, ako je napríklad časté kŕmenie alebo nočné budenie – je normálne, najmä pokiaľ ide o vaše prvé dieťa. V takomto prípade vás môže upokojiť, keď sa porozprávate s niekým, kto svoje dieťa tiež dojčil a kto vie, čo možno očakávať, či už ide o iné matky alebo laktačné poradkyne.

Dôležité je mať na pamäti, že akokoľvek to môže byť zo začiatku únavné, so správnou prípravou a podporou môže byť dojčenie hračkou. Pokiaľ sa predsa len nejaké problémy vyskytnú, včasná odborná pomoc vás rýchlo navedie správnym smerom.