Čo je hromadenie mlieka v prsníkoch?

Niekoľko dní po pôrode, keď sa začína „tvoriť“ mlieko, pociťujú niektoré mamičky hromadenie mlieka v prsníkoch. Obvykle ide o dočasný a ľahko liečiteľný stav.

Čítajte ďalej a dozviete sa , čo radí Sioned Hilton, sestra z novorodeneckého oddelenia, laktačná poradkyňa a matka troch detí, ktorá už viac ako 30 rokov pomáha rodinám s novorodencami. Poskytuje poradenstvo matkám, ktoré dojčia, aj tým, ktoré mlieko odsávajú, a to v pôrodniciach aj doma, prispieva do časopisov o rodičovstve,  zúčastňuje sa konferencií a organizuje workshopy pre zdravotníkov.

Pri prvom dojčení sa vám v prsníkoch vytvorí malé množstvo mledziva (EN), ktorého množstvo sa však počas niekoľkých prvých dní postupne zvyšuje. Asi po dvoch až štyroch dňoch sa začne v prsníkoch vytvárať oveľa väčšie množstvo mlieka, to znamená, že bol spustený proces tvorby mlieka.1 Jedným zo znakov, ktoré signalizujú tvorbu mlieka, je skutočnosť, že cítite, že sú vaše prsia plnšie a pevnejšie. Zdurenie prsníkov nie je spôsobené iba väčším množstvom mlieka, ale tiež zvýšeným prietokom krvi a väčším množstvom lymfatických tekutín v prsnom tkanive.2

U väčšiny čerstvých mamičiek, ak sa ich dieťa dobre a často kŕmi, prejdú tieto pocity plnosti a zdurenia bez problémov. Niektoré mamičky však majú viac mlieka, ako dokážu ich prsia pojať, a majú pocit tvrdých a zdurených prsníkov – stav známy ako hromadenie mlieka v prsníkoch. Aj keď je tento stav obvykle iba dočasný, týchto 24 až 48 hodín, počas ktorých to obvykle trvá, môže byť veľmi bolestivých.

Ako sa budem cítiť, keď dôjde k hromadeniu mlieka v prsníkoch?

Hromadenie mlieka môže nastať v jednom alebo oboch prsníkoch. Môžete cítiť pulzovanie a zdurenie, ktoré sa môže rozšíriť až do podpazušia, a prsia môžu byť teplé alebo hrčovité. Dôvodom sú zmeny, ktoré v prsiach v tomto období prebiehajú. Môžete si všimnúť aj ďalšie príznaky hromadenia mlieka v prsníkoch, napríklad koža na prsníkoch môže byť lesklá a napätá, bradavky môžu byť tvrdé a ploché.  Hromadenie môže dokonca vyústiť do zvýšenej telesnej teploty na približne 37,5 až 38,3 °C.3

Okrem toho, že vás prsia bolia, môže tento stav zapríčiniť problémy s dojčením – čím sa následne problém s hromadením mlieka ešte zhorší. Pokiaľ sa vám sploštia bradavky a stvrdne prsné tkanivo, môže byť pre dieťa namáhavé sa prisať, čo môže viesť k bolesti bradaviek. A navyše, pokiaľ je dieťa zle prisaté, je menej pravdepodobné, že prsia dokonale vyprázdni. To znamená, že kým sa tento stav nelieči, môže hromadenie mlieka v prsníkoch viesť k upchatiu mliekovodov, mastitíde a zníženej produkcii mlieka.

Čo spôsobuje hromadenie mlieka v prsníkoch?

K hromadeniu mlieka obvykle dochádza vtedy, keď sa dieťa nekŕmi dostatočne často (najmenej osemkrát za 24 hodín). Môže sa to stať každej štvrtej mamičke, ale tento stav je častejší u žien, ktoré si nechali zväčšiť prsia alebo prekonali inú prsnú operáciu.2 Takisto tlak spôsobený zle priliehajúcou podprsenkou alebo tesným odevom môže tento nepohodlný stav zhoršiť  a viesť k upchatiu mliekovodov a prípadnej mastitíde.

Hromadenie mlieka v prsníkoch môžu zažiť aj ženy, ktoré nedojčia alebo nemôžu dojčiť, rovnako ako ženy, ktoré dojčia. K hormonálnym zmenám, ktoré nasledujú po pôrode a po vypudení placenty a ktoré spôsobujú zvýšenie produkcie mlieka, dochádza nezávisle od toho, či dojčíte alebo nie. Hromadenie mlieka v prsiach môže tiež nastať, ak prestanete náhle dojčiť, či už z dôvodu choroby dieťaťa, dlhšieho spánku, nasadenia príkrmu alebo prechodu na iný režim (opatrovanie, jasle).

Ako je možné hromadenie mlieka v prsníkoch liečiť?

Nejúčinnější léčbou je hladové dítě! Abyste udržela produkci a proudění mléka, snažte se vyprazdňovat prsa co nejvíce a co nejčastěji, krmte dítě tehdy, když má hlad, osmkrát až dvanáctkrát za 24 hodin.

Během celého dne a v noci, když jste vzhůru, snažte se mít dítě co nejčastěji na hrudníku (skin-to-skin kontakt). Dítě bude cítit lákavou vůni vašeho mléka, bude mít snadný přístup k prsům a vy si lépe všimnete prvních náznaků hladu a zajistíte tak dítěti časté krmení. Než nabídnete své druhé prso, nechte dítě, aby si z prvního prsu vzalo tolik mléka, kolik chce.

Stojí také za to nechat si zkontrolovat přisátí a polohu dítěte laktační poradkyní nebo odborníkem na kojení, abyste se ujistila, že se dítě krmí efektivně a správně prsa vyprazdňuje. Tipy níže mohou také pomoci se zmírněním příznaků.

Tipy pre úľavu pri hromadení mlieka v prsníkoch

 • Uistite sa, že dojčíte minimálne osemkrát za 24 hodín.

 • Skontrolujte, či je dieťa pri dojčení správne prisaté.

 • Skúste dojčiť v rôznych polohách.

 • Pri dojčení si jemne masírujte prsia, aby mlieko lepšie odtekalo.

 • Pred dojčením odstreknite trochu mlieka, či už manuálne, alebo pomocou odsávačky, čím zmäkčíte bradavku a dieťa sa lepšie prisaje.

 • Ak sú vaše prsia aj po kŕmení stále veľmi pevné a plné, pokúste sa mlieko odstriekavať, kým sa nebudete cítiť príjemnejšie.

 • Pokiaľ sa dieťa nie je schopné nadojčiť, namiesto dojčenia mlieko odstriekavajte. Odsávajte mlieko z prsníkov, kým nebudú prsia mäkšie, minimálne osemkrát za 24 hodín.

 • Vyskúšajte techniku „reverse pressure softening“, pomocou ktorej sa z prsníkov odstráni prebytočná tekutina. Postup vám ukáže laktačná poradkyňa.

 • Pokiaľ vám z prsníkov mlieko uniká, dajte si tesne pred dojčením teplú sprchu alebo priložte teplý mokrý obklad, alebo mlieko odstriekajte, aby ste prsiam uľavili a pomohli toku mlieka. Príliš veľa tepla môže hromadenie mlieka ešte zhoršiť, preto tejto uľavujúcej činnosti venujte len pár minút.

 • Pokiaľ mlieko z prsníkov netečie, aplikujte po dojčení po dobu desiatich minút na prsia studený obklad, hydrogélové vankúšiky alebo dokonca zmrazený hrášok zabalený do látky. Znížite tak opuch a zmiernite bolesť.

 • Zastrčte si do podprsenky čisté kapustové listy. Áno, skutočne! Veľa mamičiek zistilo, že pomáhajú znižovať opuchy a nepríjemný pocit a existujú aj vedecké dôkazy, ktoré túto skutočnosť potvrdzujú.4

 • Užívajte protizápalové lieky proti bolesti. Paracetamol a ibuprofen môžete užívať aj počas dojčenia, hoci ibuprofen má v prípade astmatických mamičiek určité kontraindikácie. Vždy sa poraďte s lekárom a riaďte sa pokynmi výrobcu a lekárnika. Všeobecne je lepšie sa vyhnúť aspirínu – ďalšie informácie o tom, ktoré lieky môžete počas dojčenia užívať, nájdete v článku Dojčenie počas choroby (EN).

 • Noste správnu veľkosť podprsenky na dojčenie a vyhýbajte sa kosticiam alebo podprsenku nenoste vôbec.

 • Nevynechávajte dojčenie ani neprestávajte náhle dojčiť, hromadenie mlieka v prsníkoch by sa tak mohlo ešte viac zhoršiť.

Ak budete mať horúčku5 okolo 38 °C alebo vyššiu alebo vaše dieťa nebude môcť kvôli hromadeniu mlieka piť, vyhľadajte lekársku pomoc.

Buďte trpezlivá. Vaše telo si stále ešte zvyká na produkciu mlieka a dojčenie. Keď si obaja postupne na dojčenie zvyknete, hromadenie by malo ustúpiť.

 

Referencie

1 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.

2 Berens P, Brodribb W. ABM Clinical Protocol# 20: Engorgement, Revised 2016. Breastfeed Med. 2016;11(4):159-163.

3 Affronti M et al. Low-grade fever: how to distinguish organic from non-organic forms. Int J Clin Pract. 2010;64(3):316-321.

4 Boi B et al. The effectiveness of cabbage leaf application (treatment) on pain and hardness in breast engorgement and its effect on the duration of breastfeeding. JBI Libr Syst Rev. 2012;10(20):1185-1213.

5 NHS Choices. How do I take someone’s temperature? [Internet]. UK: NHS Choices; updated 2016 June 29. Available from: www.nhs.uk/chq/pages/1065.aspx?categoryid=72