Čo je „normálne“, pokiaľ ide o dojčenie?

Keď sa stanete prvýkrát mamičkou, je ťažké zistiť, či to, čo pri dojčení zažívate, je normálne alebo nie, a preto sme sa opýtali odborníka, či skutočne existuje niečo ako „normálne“ dojčenie.

Dr. Jacqueline Kent, výskumná pracovníčka v Hartmann Human Lactation Research Group (Hartmanov vedecký tím skúmajúci ľudskú laktáciu): Do výskumnej skupiny na Západoaustrálskej univerzite sa Jacqueline zapojila v roku 1986 a o pár rokov neskôr v roku 1999 získala titul Ph.D.. V súčasnej dobe skúma biochemické a fyziologické aspekty syntézy a uvoľňovania materského mlieka so zameraním na vedecké informácie, ktoré môžu matkám pomôcť dojčiť ďalej.

Dr. Jacqueline Kentová a jej tím strávili roky skúmania dojčenia a zistili, že každá mamička a každé dieťa prežívajú toto obdobie inak.

Ktoré z vašich zistení vás najviac prekvapilo?

Variabilita – existuje tak široká škála „normálneho dojčenia“. Boli sme tak zvyknuté na učebnicové dogmy, kde sa hovorilo, že dieťa by sa malo dojčiť 8 až 12-krát denne a malo by pribúdať na váhe okolo 150 g týždenne. Deti tieto učebnice nečítali – robia si to po svojom! Niektoré deti rastú pomalšie a iné rastú veľmi rýchlo.

Naše štúdie zamerané na výhradne dojčené deti vo veku od jedného do šiestich mesiacov ukázali, že sa deti obvykle dojčili 4 až 13-krát denne a každé dojčenie trvalo niečo medzi 12 minútami a takmer hodinou.1

Koľko mlieka dojčené deti vypijú?

Naše štúdie ukázali, že pri jednom dojčení vypijú od 54 ml až do 234 ml mlieka.1

Mamičky si niekedy myslia, že je ich dieťa dobre kŕmené, ale potom sú prekvapené keď zistia, že vypilo iba malé množstvo mlieka. Inokedy sa môže stále k prsníku prisávať a zase odtiahnuť, dojčí sa iba niekoľko minút, ale vypije 100 ml. Takže, aj keď je dieťa stále nespokojné, neznamená to nutne, že celkovo nemá dostatok mlieka.

Deti sú rôzne, ale všetky si vezmú presne toľko, koľko potrebujú. Niektorým postačí 500 ml denne, iné vypijú až 1 356 ml denne!

Vedeli ste, že chlapci denne vypijú o 76 ml mlieka viac ako dievčatá? Pokiaľ máte dosť mlieka, dieťa si nastaví svoj vlastný režim.

Majú mamičky ponúkať jeden prsník alebo oba?

Radím mamičkám, aby po dojčení z jedného prsníka ponúkli dieťaťu aj druhý prsník. Pokiaľ ho dieťa prijme, je to skvelé, asi chce viac mlieka. Pokiaľ povie nie, nemajte strach. Nechajte ho, nech sa rozhodne samo – dieťa vie samo najlepšie, ako veľmi má plné bruško. Náš výskum ukazuje, že 30 % dojčiat pije výhradne z jedného prsníka, 13 % vždy z oboch, ale väčšina detí (57 %) prsníky strieda.1

Ako môže mamička zistiť, či má jej dieťa dostatok mlieka?

Podľa mojich skúseností sa mamičky často cítia previnilo a obávajú sa, že nemajú dostatok mlieka. Opýtajte sa radšej sama seba: Rastie dieťa a priberá na váhe? Je moje dieťa bdelé? Má správnu farbu kože? Vyprodukuje dostatok mokrých a špinavých plienok? Pokiaľ si na všetky tieto otázky odpoviete kladne, potom či už sa dieťa dojčí dlho alebo krátko, verte, že má mlieka dostatok.

Aká je najväčšia mylná predstava tehotných žien o dojčení?

Mamičky majú tendenciu si myslieť, že ako ich deti rastú, budú sa musieť dojčiť častejšie a vypiť každých 24 hodín viac mlieka. Často sú veľmi prekvapené, keď im povedia, že medzi 4. a 26. týždňom, pokiaľ ide všetko normálne, nedochádza k žiadnej zmene v celkovej produkcii mlieka.2

V niekoľkých prvých mesiacoch rastú deti veľmi rýchlo a majú vysokú úroveň metabolizmu. Mlieko, ktoré prijímajú, väčšinou spotrebujú na rast a udržanie metabolizmu.

Potom od troch do šiestich mesiacov úroveň ich metabolizmu klesá, rovnako ako rýchlosť rastu, takže ich uspokojí rovnaké množstvo mlieka. To znamená, že s rastom nemusí vaše dieťa príjem mlieka zvyšovať. V skutočnosti sa dojčenie začína skracovať a znižuje sa aj ich frekvencia, a preto dieťa stále dostáva rovnaké množstvo mlieka, pretože pije účinnejšie.

Naznačuje váš výskum, kedy dojčené deti začnú v noci spať?

Väčšina detí sa dojčí aj v noci. Veľkosť ich žalúdka im neumožní zostať celú noc bez jedla a navyše sa materské mlieko veľmi rýchlo trávi.  Takže sa v noci prebudí hladné – a pravdepodobne sa to bude diať najmenej po dobu prvých šiestich mesiacov. Nočné dojčenie je normálne. Keď ste v noci hore a dieťa dojčíte, buďte si istá, že ďalšie mamičky s deťmi rovnakého veku po celom svete pravdepodobne robia to isté – a dúfajte, že to bude trvať iba pár mesiacov. 1

Čoho sa mamičky v prvých týždňoch dojčenia obávajú najviac?

Najväčšie obavy spočívajú v tom, či je dieťa správne prisaté, či dobre saje a či je po dojčení spokojné. Je obvyklé, že mamičky majú obavy, aby ich neboleli bradavky. Kľúčovou vecou je od prvopočiatku zaistiť pri dojčení správnu polohuprisatie dojčaťa, pretože aj keď to nie je vedecky overené, má to obrovský vplyv na prenos mlieka a pohodlie mamičiek.

Kedy sa má mamička začať obávať, že jej dojčenie nie je normálne?

Matka by mala dosiahnuť plnú produkciu mlieka do dvoch týždňov. Pokiaľ dieťa nezačne do päť alebo šesť dní po narodení priberať na váhe, malo by sa zvoniť na poplach. Rodičia by mali vyhľadať lekársku pomoc a lekár musí zistiť, či sa vôbec mlieko vytvára a či sa jeho zloženie mení z kolostra(EN) na zrelé materské mlieko.(EN)

Keby ste mohli dať čerstvej mamičke nejakú radu týkajúcu sa dojčenia, čo by to bolo?

Čo najskôr po pôrode sa snažte s dieťaťom naviazať tesný kontakt (koža na kožu). Do jednej hodiny po jeho narodení ho začnite dojčiť, samozrejme pokiaľ môžete, alebo ho aspoň povzbuďte, aby sa prisalo k prsníku. Čo najskôr požiadajte zdravotnú sestru, aby vám skontrolovala a poprípade upravila polohu a prisatie dieťaťa, aby nedošlo k poškodeniu bradaviek.

Dojčite často. Čerstvé mamičky často nerozumejú tomu, čo ich deti plačom a zvukmi vyjadrujú. Rozhodne kŕmte dieťa kedykoľvek si samo povie, nie v pravidelných, nastavených intervaloch. Ponúknite mu svoje prsia okamžite, hneď ako sa objavia známky hladu – deti sa obvykle dojčia lepšie, keď sú pokojné. Pokiaľ dieťa plače, môže byť pre neho správne prisatie problematickejšie. Pokiaľ neviete, či je dieťa hladné alebo čo sa s ním deje, ponúknite mu svoje prsia. Ono vám samo čoskoro povie, či ich chce alebo nie.

Prehľad výsledkov výskumu doktorky Kentovej si stiahnite vo forme infografiky na Čo je „normálne“, pokiaľ ide o dojčenie? alebo si prečítajte nižšie.

Reference

1 Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-395.

2 Kent JC et al. Longitudinal changes in breastfeeding patterns from 1 to 6 months of lactation. Breastfeeding Medicine. 2013;8(4):401-407.