Ako sa má mamička starať o svoje bradavky

Hoci stále hovoríme, že dojčenie je to najlepšie pre vás aj vaše dieťatko, vaše bradavky si to myslieť nemusia! Preto si prečítajte nasledujúce rady a tipy, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa prípadným problémom s bolestivými bradavkami.

Sioned Hilton, novorodenecká sestra a laktačná poradkyňa: Sioned, mamička troch detí, podporuje rodiny s novorodencami, a to v pôrodnici aj v domácom prostredí, prispieva do rodičovských časopisov, prednáša na konferenciách a organizuje workshopy pre zdravotníckych pracovníkov.

„Dojčenie by nemalo bolieť“ – to je mantra, ktorú čerstvé mamičky často počujú, ale mnohé z nich zisťujú, že realita je v prvých dňoch tak trochu odlišná.

Najprv si musíme uvedomiť, že počas tehotenstva sa väčšina ženských bradaviek zväčšuje a stáva sa citlivejšími. Keď začne dieťa po pôrode z prsníka piť, vytvára tlak a saje, a nič také bradavky doteraz nezažili (pokiaľ ste prvorodička).

Dojčenie môže trvať dlho – niekedy až hodinu – a dieťa sa môže kŕmiť až 13 krát denne.1 Všetky tieto nové javy, ako je sanie, tlak a sliny, môžu mať za následok bolestivé bradavky.

Spomeňte si na svoje pery, ako sú popraskané a suché, keď sú vystavené vetru alebo slnku. Čím viac ich olizujete, tým sú suchšie a popraskanejšie – takže ich zvlhčujete pomádou, aby sa poškodená koža upokojila, uzdravila a aby ste svoje pery chránili. Rovnaké je to s bradavkami.

Bolesť by však nemala trvať dlho, pretože si obaja vy aj dieťatko počas prvých niekoľkých týždňov na dojčenie zvyknete. Viac menej pokiaľ chcete predísť vážnejšiemu poškodeniu bradaviek, je potrebné začať riešiť prípadné problémy okamžite. Pokiaľ máte popraskané, krvácajúce alebo neznesiteľne bolestivé bradavky, čo najskôr kontaktujte lekára alebo laktačnú poradkyňu.2

Vieme však, že najlepšou liečbou je prevencia – a preto si prečítajte nižšie uvedené tipy, ako problémom predísť.

Skontrolujte prisatie dieťaťa

Kľúčom k bezbolestnému dojčeniu je správna technika prisatia dieťaťa. Keď sa dieťa prisáva k prsníku, namierte bradavku smerom na jeho horné podnebie. To mu pomôže s prisatím k bradavke a časti prsného dvorca (kruh tmavej kože okolo bradavky), ktorý je pod bradavkou. Pokiaľ má takto bradavku aj časť prsného tkaniva vo svojich ústach, bude sa mu lepšie piť.3

Počas prvých niekoľkých dní dojčenia požiadajte sestru alebo laktačnú poradkyňu, aby vám prisatie dieťaťa skontrolovala. Dostanete od nich tiež rady, ako prekonať prípadné problémy a navrhnú vám alternatívne polohy dojčenia, ktoré vám pomôžu dojčiť dieťa bez bolesti.

Pozor na prirastený jazyk (podjazykovú uzdičku)

Prirastený jazyk (ankyloglosia, podjazyková uzdička) postihuje 4 až 11 % novorodencov.4 Znamená to, že prúžok kože, ktorý spája jazyk so spodnou časťou úst, nazývaný lingválny frenulum, je príliš krátky. Dieťa s prirasteným jazykom nemusí byť schopné dostatočne doširoka otvoriť ústa, aby si do nich vzalo takú časť prsníka a bradavky, aby bolo schopné sa prisať a jeho jazyk pravdepodobne pri saní nezakryje dolné ďasno. Výsledkom môžu byť pre vás bolestivé bradavky a pre neho frustrácia.

Lekár alebo laktačná poradkyňa musí dieťa prehliadnuť, iba tak možno potvrdiť prirastený jazyk. Pokiaľ je to nutné, môže vaše dieťa podstúpiť ľahký chirurgický zákrok, pri ktorom sa podjazyková uzdička nastrihne. Zákrok prevádzaný lekárom obvykle nevyžaduje anestetikum a môže problémy s dojčením vyriešiť veľmi rýchlo.5

Existuje podobný, ale vzácnejší stav nazývaný perová uzdička, kedy je uzdička spájajúca hornú peru s hornou čeľusťou príliš krátka. Pri novorodeneckých kontrolách nie je vždy možné perovú a podjazykovú uzdičku zistiť, takže pokiaľ si myslíte, že bolesť bradaviek môže byť spôsobená jednou z týchto anomálií, kontaktujte svojho lekára čo najskôr.4

Tipy pre starostlivosť o dojčiace bradavky

 • Pri kúpeli alebo sprchovaní si prsia umývajte iba vodou. Malé hrbolčeky (Montgomeryho žľazy) na prsných dvorcoch produkujú olej, ktorý bradavky zvlhčuje a chráni. Mydlá a sprchové gély môžu tento prírodný olej umyť, čím spôsobí suchosť a podráždenosť bradaviek.6

 • Bradavky nechajte vyschnúť na vzduchu alebo ich jemne utrite uterákom. Predtým sa mamičkám odporúčalo, aby si bradavky utierali a treli, pretože im skôr stvrdnú. Vďaka bohu sa tento postup dnes už neodporúča!

 • Pred dojčením nie je treba prsníky ani bradavky umývať. V skutočnosti môžu baktérie z povrchu vášho prsníka pomôcť so zdravým vývojom črevného mikrobiómu dieťaťa.7

 • Čerstvé materské mlieko môže pomôcť s hojením poškodených bradaviek,8 pokúste sa teda do bradaviek pred dojčením aj po ňom vmasírovať pár kvapiek mlieka.

 • Hneď, ako sú vložky v podprsenke vlhké, vymeňte ich, znížite tak riziko bakteriálnych alebo plesňových infekcií vrátane kandidózy.6

 • Vyvarujte sa predlžovaniu doby medzi dojčením, aby ste „šetrili“ bradavky. Aby bolo dieťatko zdravé a dobre rástlo, musíte ho kŕmiť vtedy, keď to samo vyžaduje. Nezabudnite, že časté dojčenie je základom pre dostatočnú tvorbu a zásobu materského mlieka, a preto dojčite, aj keď vás bradavky budú bolieť.9

Aké výrobky mi uľavia, keď mám boľavé bradavky?

 • Purelan – masť na bradavky vyrobená zo 100% čistého lanolínu – prírodný produkt z ovčej vlny. Zvlhčuje a podporuje hojenie. Pre dieťa je neškodný, takže ho pred dojčením nie je potrebné zmývať.

 • Hydrogélové vankúšiky sa ukladajú priamo na boľavé bradavky a poskytujú okamžitú úľavu od bolesti, a zároveň vytvárajú ideálne podmienky pre hojenie. Môžete ich dokonca nechať chladiť v chladničke.

 • Chrániče bradaviek sa vkladajú na bradavky do podprsenky. Ochránia bradavky proti treniu oblečením a majú vzduchové otvory, pretože vzduch tiež napomáha hojeniu poškodených bradaviek.

 • Dojčiace podprsenky sú vyrobené z priedušného materiálu ako je bavlna alebo rychloschnúca tkanina, a teda odvádza nadbytočnú vlhkosť z poškodených bradaviek.

 • Kontaktné dojčiace klobúčiky sú silikónové krúžky, ktoré sa zmestia presne na vaše bradavky a majú malé otvory, ktorými materské mlieko pri dojčení preteká. Chráni pokožku prsníkov a poskytnú dieťaťu, ktoré má ťažkosti s prisatím, pevnejšiu oporu pre pery a ústa. Kontaktné dojčiace klobúčiky by sme však mali považovať iba za krátkodobé riešenie. Pokiaľ sa objavia problémy alebo bolesti, kontaktujte lekára alebo laktačnú poradkyňu.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Hneď, ako si dieťa aj vaše bradavky na dojčenie zvyknú, dojčenie by malo byť bez bolestí. Stojí za to opäť zopakovať, že príčinou bolestivých bradaviek číslo jedna je zlé prisatie dieťaťa. Pokiaľ vám jeden odborník na dojčenie nebude schopný problém s bradavkami vyriešiť, obráťte sa na iného, a pokiaľ ani tento neporadí, skúste ďalšieho.

Pokiaľ bolesť bradaviek pretrváva alebo si povšimnete neobvyklé príznaky, navštívte lekára alebo laktačnú poradkyňu. Biele škvrny alebo vločkovanie na bradavkách môže byť kandidóza, belavé alebo namodralé bradavky sa môžu objaviť v dôsledku poruchy obehových funkcií, ako je Raynaudova choroba (vazospazmus), a hnis alebo teplé začervenanie sú príznaky infekcie.2

Reference

1 Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-395.

2 Berens P et al. Academy of Breastfeeding Medicine. ABM Clinical Protocol# 26: Persistent pain with breastfeeding. Breastfeeding Medicine. 2016;11(2):46-53.

3 Cadwell K. LatchingOn and Suckling of the Healthy Term Neonate: Breastfeeding Assessment. J Midwifery & Women’s Health. 2007;52(6):638-42.

4 Segal LM et al. Prevalence, diagnosis, and treatment of ankyloglossia: methodologic review. Canadian Family Physician. 2007;53(6):1027-1033.

5 O’Shea JE  et al. Frenotomy for tonguetie in newborn infants. The Cochrane Library. 2017.

6 Jacobs A et al. S3-guidelines for the treatment of inflammatory breast disease during the lactation period. Geburtshilfe und Frauenheilkunde. 2013;73(12):1202-1208.

7 Pannaraj PS et al. Association between breast milk bacterial communities and establishment and development of the infant gut microbiome. JAMA pediatrics. 2017;171(7):647-654.

8 Mohammadzadeh A et al. The effect of breast milk and lanolin on sore nipples. Saudi medical journal. 2005;26(8):1231-1234.

9 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet, Gynecol, & Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.