Ako používať odsávačku materského mlieka: 12 najlepších tipov

Naučiť sa používať odsávačku materského mlieka vyžaduje čas a záujem, ale stojí to za to. Prečítajte si naše tipy, ktoré vám môžu odsávanie mlieka uľahčiť.

Dr. Nania Schärer-Hernández, riaditeľka globálneho vzdelávania, Medela: Nania, matka dvoch detí, je poprednou svetovou autoritou v oblasti zloženia materského mlieka a laktácie. Jej tím navrhuje v spoločnosti Medela vzdelávacie materiály založené na posledných výskumoch, ktoré podrobne uvádzajú osvedčené postupy pre zdravotníckych pracovníkov a vysvetľujú úžasné výhody materského mlieka mamičkám po celom svete.

Ako každá iná zručnosť, rovnako aj to, ako správne používať odsávačku materského mlieka, vám zaberie trochu času. Kľúčom je trpezlivosť, aj keď zo začiatku nebudete odsávať toľko mlieka, koľko by ste chceli. Koniec koncov, odsávačka vo vás nestimuluje rovnaké pocity ako vaše dieťatko. Časom sa vaše telo naučí pri odsávaní mlieka reagovať na spúšťací ejekčný reflex a časom sa zvýši aj množstvo vytváraného materského mlieka.

1: Nie je potrebné sa s odsávaním ponáhľať ...

Počas štyroch týždňov budete spoločne so svojím dieťaťom pracovať na zahájení a vybudovaní tvorby materského mlieka. Pokiaľ je dieťa zdravé a dojčenie je dobré, nebudete odsávačku potrebovať. Odsávanie je však výhodné, pokiaľ musíte byť od svojho dieťaťa oddelená (viď tip nižšie). Pokiaľ nie, užijete si so svojím dieťaťom obdobie dojčenia a vedzte, že aj keď do budúcna plánujete pravidelne mlieko odsávať, nemusíte počas prvých týždňov túto zručnosť nijako „trénovať“.

2: ... ibaže svoje dieťa nemôžete dojčiť

Pokiaľ sa dieťa nemôže kŕmiť priamo z prsníka, napríklad preto, že sa narodilo predčasne alebo má zvláštne potreby, alebo ste z akéhokoľvek dôvodu oddelení, začnite s 2-fázovým odsávaním materského mlieka čo najskôr po pôrode.

Výskumy ukazujú, že odsávanie v prvých niekoľkých hodinách (kedy by sa inak zdravý novorodenec prvýkrát pokúsil piť z prsníka) pomáha matkám produkovať v prvých dňoch a týždňoch väčší objem mlieka1,2 , čo je pre dieťa tá najlepšia šanca pre výhradné dojčenie.

Pokiaľ očakávate, že sa vaše dieťa (alebo deti) narodia predčasne, že budete potrebovať intenzívnu starostlivosť alebo ste v situácii, kedy by mohlo byť dojčenie ťažké, pripravte sa vopred. Prečítajte si články o odsávaní a odstriekavaní materského mlieka, o rôznych typoch odsávačiek v článku Ako si vybrať odsávačku a požiadajte o pomoc zdravotníckeho pracovníka, laktačnú poradkyňu alebo lekárku.

Vo vašej pôrodnici bude pravdepodobne k dispozícií nemocničná 2-fázová odsávačka materského mlieka, požiadajte sestru, aby vám ukázala, ako ju používať. Je dôležité odsávať mlieko z prsníka zakaždým, kedy by malo dieťa normálne piť – to znamená, že vaše prsníky budú stále dostávať signál, aby tvorili mlieko. Najprv si naplánujte 8 až 10 odsávacích cyklov každých 24 hodín3 a pokračujte s touto frekvenciou, pokiaľ sa vám nezačne mlieko tvoriť.

3: Správne načasovanie

Pri prvom pokuse odsávajte mlieko po dobu aspoň 15 minút. Nerobte si starosti, pokiaľ sa vám ho na začiatku nepodarí odsať dostatok – pravidelné ďalšie odsávanie by malo stimulovať prsia k väčšej produkcii mlieka.

Niektoré mamičky zistia, že hodinu po kŕmení  odsajú najviac mlieka, iné dávajú prednosť odsávaniu hneď po každom druhom kŕmení – pokúste sa odsávať v rôznych časoch, aby ste zistili, kedy vám to bude najlepšie vyhovovať. Akonáhle nájdete tie správne časy, dodržujte ich, aby si vaše telo mohlo na odsávačku a vyššiu tvorbu mlieka zvyknúť. V snahe nahromadiť viac mlieka môžete byť v pokušení predĺžiť doby medzi jednotlivým odsávaním. Pokiaľ však počkáte, kým sa prsia naplnia, jedno odsávanie ich nevyprázdni,3,4 takže kľúčom je časté a pravidelné odsávanie.

4: Dodržujte hygienické zásady

Pred aj po odsávaní si vždy umyte ruky a očistite všetky časti odsávačky, ktoré boli v kontakte s mliekom alebo ústami dieťaťa. Raz denne ich po umytí budete musieť vydezinfikovať. Všetky časti odsávačky nechajte vyschnúť a až potom uložte odsávačku do priehľadného obalu alebo úložného boxu.

5: Buďte pripravená

Predtým, ako začnete s odsávaním mlieka, majte všetko potrebné po ruke. Možno sa budete chcieť napiť alebo najesť, vziať si telefón alebo diaľkový ovládač na TV, fľašky na mlieko alebo vrecká na mlieko a kúsok bavlny na utretie kvapiek mlieka.

Špeciálne navrhnutý pás pre ľahké odsávanie vám uvoľní ruky, takže bude pri odsávaní mlieka oveľa ľahšie ovládať odsávačku a robiť iné veci.

6: Urobte si pohodlie

Najvhodnejšie miesto pre odsávanie materského mlieka je to, kde sa cítite dobre. Uvoľnenosť a pohoda je pre uvoľňovanie hormónu oxytocínu potrebná, pretože tento hormón stimuluje tvorbu a uvoľnenie mlieka. Tento proces môže narušiť nepohodlie a rozptýlenie5, a preto si vyberte nejaké pohodlné miesto iba pre seba a podložte si paže a chrbát.

Pokiaľ pri odsávaní nepoužívate špeciálny pás, držte prsný nadstavec medzi palcom a ukazovákom a pomocou dlane a ďalších prstov prsník podoprite. Nadstavec držte jemne proti prsníku – príliš silné stlačenie môže pôsobiť tlak na prsné tkanivo a brániť toku mlieka.

Niektoré mamičky odsajú viac mlieka, keď pri odsávaní zhlboka dýchajú, pustia si upokojujúcu hudbu alebo požiadajú partnera o masáž chrbta a ramien.

7: Spúšťací ejekčný reflex

Väčšina elektrických a batériou poháňaných materských odsávačiek Medela má technológiu 2-fázového odsávania, ktorá napodobňuje spôsob, akým pije dieťa z prsníka (s rýchlym a ľahkým saním, po ktorom nasleduje pomalšie a silnejšie sanie), čo vám pomôže spustiť ejekčný reflex a tok mlieka uvoľniť. Bolo preukázané, že masáž prsníkov pred a počas odsávania6, a rovnako aj zahrievania prsníkov7 pomocou teplého obkladu pred odsávaním, pomáha stimulovať tok mlieka a zvýšiť jeho množstvo.

Vedci zistili, že kontakt s dieťaťom koža na kožu pred a počas odsávania tiež napomáha odsatiu väčšieho množstva mlieka.8 Dôvodom je skutočnosť, že teplo a dotyk pokožky medzi vami a dieťaťom uvoľňuje vo vašom tele oxytocín.9 Niektoré mamičky si myslia, že z dôvodu väčšej stimulácie je najlepšie kŕmiť dieťa z jedného prsníka a zároveň z druhého odsávať.

Pokiaľ nie je pri odsávaní mlieka dieťa s vami, skúste sa na neho pozerať na fotografii alebo na videu, alebo pri odsávaní vdychujte vôňu jeho oblečenia.10 Prepojenie s dieťaťom pri odsávaní je ďalší spôsob, ako zvýšiť hladinu oxytocínu a navýšiť tok mlieka.

8: Využite svoj tok mlieka

Veľa matiek spúšťací a ejekčný reflex a uvoľnenie mlieka nevníma, preto sa ho pokúste pri odsávaní vypozorovať. Keď uvidíte prúd materského mlieka striekajúceho do zbernej fľaše alebo vrecka, budete vedieť, že je to ten správny okamžik.11

Pokiaľ používate odsávačku s technológiou 2-fázového odsávania, bude mať stimulačný a odsávací režim. Stimulačný režim obvykle trvá asi dve minúty, ale akonáhle uvidíte, že mlieko začína tiecť, je dôležité prejsť do odsávacej fázy. Dôvodom je to, že prvé uvoľnenie mlieka obvykle dáva okolo 36 % celkového objemu mlieka, takže využijete tok mlieka k tomu, aby ste ho zhromaždili viac.12

9: Nájdite si svoju „komfortnú zónu“

Počas odsávacej fázy odsávajte tak, aby bol pre vás vyvíjaný podtlak ešte stále príjemný a nespôsoboval bolesť. Výskumy potvrdili, že takto je možné odsať podobné množstvo mlieka, ako odsaje dieťa počas dojčenia.13,14

Ak chcete pre seba nájsť tu správnu úroveň podtlaku, postupne zvyšujte sací tlak, pokiaľ nebude mierne nepríjemný a potom posuňte o jedno pole späť.

10: Zistite správnu dĺžku odsávania

Akonáhle je nastolená tvorba a produkcia mlieka (približne po štyroch až šiestich týždňoch), môžete začať zisťovať, koľko minút musíte odsávať, čo vám do budúcna pomôže ušetriť veľa času. Niektoré matky musia z dôvodu počtu spúšťacích  ejekčných reflexov odsávať dlhšie ako iné, čo tiež určuje, ako často a ako dlho mlieko potečie.4,15 Skvelé je to, že hoci každá mamička má svoj jedinečný vzorec toku mlieka, ten váš bude vždy úplne rovnaký, či už budete mlieko odsávať alebo dojčiť.16

Ako možno zistiť, aký je váš vzorec toku mlieka? Zvoľte si dobu, kedy odsávate najviac mlieka a v priebehu celého procesu sledujte, kedy začína z bradaviek mlieko striekať a kedy do fľašky mlieko iba kvapká.

Mamička, ktorá má spúšťacie ejekčné reflexy iba na začiatku pozorovania, odsaje väčšinu svojho mlieka počas ôsmych až desiatich minút, a aj keď by odsávala dlhšie, mlieko už nepotečie. Naopak, mamička, ktorá má veľa spúšťacích ejekčných reflexov alebo ich má neskôr počas procesu, bude musieť odsávať po dobu 15 minút alebo dlhšie, aby svoje prsia dôkladne vyprázdnila.15

11: Dvojnásobok

Pokiaľ plánujete pravidelné odsávanie, oplatí sa investícia do odsávačky pre obe prsia zároveň. Zdvojené odsávanie zvyšuje hladinu prolaktínu, hormónu produkujúceho mlieko vo vašom tele.17 Výskum prekvapivo ukázal, že ženy, ktoré používajú odsávanie z oboch prsníkov zároveň, majú pri každom odsávaní jeden spúšťací ejekčný reflex navyše. To znamená, že obvykle odsajú takmer o pätinu mlieka viac, pričom mlieko má vyšší obsah tuku, na rozdiel od mlieka, ktoré sa odsáva z každého prsníka zvlášť.18 Nie len, že je to pre vás ohromná časová úspora, ale po niekoľkých odsávaniach máte jednu fľašu svojho materského mlieka navyše.

12: Neignorujte nepohodlie

Odsávanie materského mlieka by nemalo bolieť. Pokiaľ sa pritom necítite dobre alebo si na bradavke alebo prsníku povšimnete pľuzgieriky alebo odreninu, skúste znížiť sací tlak.

Tiež sa uistite, že používate správnu veľkosť prsného nadstavca (časť v tvare lievika, ktorú si dávate na prsník). Tunel prsného nadstavca musí bradavku tesne obopínať, ale zároveň musí byť ponechaný dostatok priestoru, aby sa mohol voľne pohybovať tam a späť bez toho, aby sa o kožu otieral. Pri odsávaní by sa nadstavec nemal o prsný dvorec (tmavá oblasť okolo bradavky) ani kožu otierať, ani ju príliš vťahovať. Nevhodná veľkosť prsného nadstavca môže znížiť množstvo odsávaného mlieka, a preto Medela vyrába nadstavce v niekoľkých rôznych veľkostiach.

Pokiaľ problémy pretrvávajú aj po vyskúšaní týchto tipov, prestaňte odsávať a požiadajte o radu laktačnú poradkyňu alebo lekára.

Reference

 1. Parker L et al. Optimal Time to Initiate Breast Milk Expression in Mothers Delivering Extremely Premature Infants. FASEB Journal. 2017;31(1 Supplement):650-19.
 2. Parker LA et al. Effect of early breast milk expression on milk volume and timing of lactogenesis stage II among mothers of very low birth weight infants: a pilot study. J Perinatol. 2012;32(3):205.
 3. Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-21.
 4. Prime DK et al. Dynamics of milk removal during simultaneous breast expression in women. Breastf Med. 2012;7(2):100-6.
 5. Ueda T et al. Influence of psychological stress on suckling-induced pulsatile oxytocin release. Obstet Gynecol. 1994 Aug;84(2):259-62.
 6. Jones E et al. A randomised controlled trial to compare methods of milk expression after preterm delivery. Arch Dis Child Fetal Neonatal Ed. 2001;85(2):F91-5.
 7. Yiğit F et al. Does warming the breasts affect the amount of breastmilk production? Breastfeed Med. 2012;7(6):487-8.
 8. Acuña-Muga J et al. Volume of milk obtained in relation to location and circumstances of expression in mothers of very low birth weight infants. J Hum Lact. 2014;30(1):41-6.
 9. Vittner D et al. Increase in Oxytocin From Skin-to-Skin Contact Enhances Development of Parent-Infant Relationship. Biol Res Nurs. 2018;20(1):54-62.
 10. Keith DR et al. The Effect of music-based listening interventions on the volume, fat content, and caloric content of breast milk–Produced by mothers of premature and critically ill infants. Adv Neonatal Care. 2012;12(2):112-9.
 11. Prime DK et al. Comparison of the patterns of milk ejection during repeated breast expression sessions in women. Breastfeed Med. 2011;6(4):183-90.
 12. Kent JC et al. Response of breasts to different stimulation patterns of an electric breast pump. J Hum Lact. 2003;19(2):179-86.
 13. Kent JC et al. Importance of vacuum for breastmilk expression. Breastfeed Med. 2008;3(1):11-9.
 14. Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-95.
 15. Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-21.
 16. Gardner H et al. Milk ejection patterns: an intra-individual comparison of breastfeeding and pumping. BMC Pregnancy Childbirth. 2015;15(1):156.
 17. Hill PD et al. The effect of sequential and simultaneous breast pumping on milk volume and prolactin levels: a pilot study. J Hum Lact. 1996 Sep;12(3):193-9.
 18. Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breastfeed Med. 2012;7(6):442-7.