Konečne sa poriadne vyspíte. Ako si vybrať tehotenský a dojčiaci vankúš?

„Ešte že som si ten vankúš kúpila. Bez neho by som sa v tehotenstve nevyspala. A dnes mi ho berie aj manžel.“ Tak hovoria mamičky o dojčiacom vankúši. Pomáha im celé tehotenstvo, pri dojčení aj po ňom.

Prečítajte si, ako sa vďaka dojčiacemu vankúšu pohodlne vyspať s bruškom a ako pri dojčení uľaviť boľavému chrbtu.

Dojčiaci vankúš už v tehotenstve?

Pôrod sa blíži, bruško už je poriadne veľké a vy ste sa pekných pár dní nevyspali. Ako tiež, keď už mesiac nemôžete nájsť správnu polohu?

Presne v tomto období sa oplatí mať v posteli dojčiaci vankúš. Má tvar dlhého valca alebo písmena C, ktoré si vytvarujete podľa seba, podložíte bruško, chrbát alebo napríklad kolená. Výplň tvoria guličky, ktoré sa vám prispôsobia.

Väčšina mamičiek vankúš pri spaní objíma. Tak si oň opriete polovicu tela, uľavíte svalom okolo chrbtice a nohám. A konečne sa poriadne vyspíte.

Dojčíme s vankúšom

Z pôrodnice si síce prinesiete maličké bábätko, ale to rastie ako z vody. Čoskoro začne byť dojčenie náročné.

Potom sa hodí flexibilný vankúš, na ktorý bábätko uložíte alebo si ním posediačky podložíte chrbát. Vďaka vankúšu môžete dojčiť v sede aj poležiačky.

Vankúš je v tej chvíli váš najlepší kamarát, pretože sa postará o váhu bábätka, vy nadojčíte pohodlne a bez bolesti.

Pre bábätko, mamičku… aj otecka

Vankúš poslúži aj ako „peliešok“ pre vaše bábätko, do ktorého bábätko položíte po nadojčení. Môžete sa s bábätkom hrať, ukazovať mu hračky alebo napríklad knižky. Bábätko je spokojne a bezpečne uložené na vankúši a vy máte voľné obe ruky.

A keď malé vyrastie? To sa nebojte, že by vankúš nenašiel využitie. Vo väčšine rodín sa z neho stane putovný vankúš, ktorý si aj otecko vezme na popoludňajší odpočinok.

Aký vankúš kúpiť?

Pri výbere narazíte na niekoľko vlastností:

  • Materiál
  • Výplň
  • Veľkosť

 

Voľte vankúš z odolného, priedušného materiálu, ktorý je antialergénny a dá sa vyprať. Odporúčame vankúš s obliečkou zo 100% bavlny, pretože tú môžete vyprať, vyvariť a zostane krásne hebká.

Mamičky, ktoré majú s vankúšmi skúsenosti, si pochvaľujú hlavne výplň z polystyrénových mikroguličiek. S nimi sa vám vankúš dokonale prispôsobí, nikde netlačí a vy máte úplné pohodlie. Guličky sa navyše dajú prisypať a aj odsypať, aby vám vankúš vyhovoval.

Veľkosť je často univerzálna, ale zoženiete aj špeciálne vankúše na dojčenie dvojčiat. Niektoré mamičky majú vankúše dokonca dva: väčší a flexibilnejší pre seba a menší pevnejšieho tvaru napr. pre dojčenie v sede.

 

Náš tip: Skúste vankúš s ľahkou a tichou výplňou, aby vás a bábätko pri dojčení alebo spánku nerušil.

 

Na záver trochu skúseností:

Dojčenie nie je tak namáhavé pokiaľ má mamička a dieťa vhodnú vzájomnú polohu – bradavky sa tak nenamáhajú, dieťa lepšie využije svoj potenciál cicavca, svaly okolo krčnej, hrudnej chrbtice a pletenca ramenného toľko netrpia.

Mamička, starajte sa nielen o bábätko, ale aj o seba. Keď budete dobre vyspaná, bude sa vám dojčiť oveľa ľahšie.

 

Vyberte si vankúš, ktorý vám spríjemní dojčenie aj spánok.