Ako vybrať odsávačku

S takým množstvom rôznych odsávačiek, ktoré sú na trhu k dispozícii, môže byť jej výber nočnou morou. Nebojte sa - či už mlieko odstriekavate iba občas alebo pravidelne každý deň, pokiaľ budete postupovať podľa nášho sprievodcu, určite si pre seba a svoje dieťa vyberiete tu pravú.

V priebehu tehotenstva nebude asi výber a nákup odsávačky na prvom mieste v zozname vašich úloh. To je úplne v poriadku, ako vysvetľuje Nania Schärer – Hrenández, riaditeľka oddelenia globálneho vzdelávania spoločnosti Medela: „Aj keď pravdepodobne vyberiete veľa detského vybavenia a doplnkov už pred pôrodom, pokiaľ ide o výber odsávačky, oplatí sa počkať.

Je samozrejme dôležité byť pripravená a je dobré sa vopred zoznámiť s rôznymi typmi odsávačiek – ale až vtedy, keď príde dieťa na svet a vy zistíte, ako ste na tom s dojčením, je tá pravá chvíľa sa rozhodnúť.“

Každá mamička a jej dieťa má iné potreby a tieto potreby sa môžu v priebehu dojčenia a odsávania mlieka meniť. Poďme sa pozrieť na ponuku ponúkaných odsávačiek a potom sa zamerajme na to, ktorá odsávačka vyhovuje konkrétnym situáciám.

Aký typ odsávačky by som si mala vybrať?

Pokiaľ ide o technológiu odsávačky, máte tri základné možnosti. Hneď, ako im porozumiete, môžete sa lepšie rozhodnúť, čo budete od svojej novej odsávačky očakávať.

 • Manuálna alebo elektrická odsávačka?

  Manuálne odsávačky sú lacnejšie ako elektrické modely, sú tiché a praktické pre príležitostné odsávanie. Pokiaľ sa však používajú často, môže ísť o náročný úkon, pretože k vytvoreniu vákua musíte pomocou madla sama pumpovať. Obsluha elektrických odsávačiek je jednoduchšia a pohodlnejšia, pretože motor robí všetku prácu za vás.

  Technológia 2-fázového odsávania napodobňuje prirodzené správanie dieťaťa pri saní. „Na začiatku každého dojčenia saje dieťa krátko a rýchlo, čím stimuluje spúšťací ejekčný reflex. Hneď, ako začne mlieko tiecť, dieťa prechádza k pomalšiemu a hlbšiemu saniu, aby získalo čo najviac mlieka,“1 vysvetľuje Nania. „Medela vyvinula technológiu dvojfázového odsávania, ktorá tento vzorec kŕmenia verne napodobňuje a výsledkom je účinný a prirodzenejší spôsob odsávania materského mlieka.“2,3

   

  Všetky elektrické odsávačky Medela môžu byť tiež napájané batériami, buď nabíjacími alebo štandardnými batériami AA.

 • Odsávačka na jeden prsník nebo obe prsia zároveň?

  Elektrická odsávačka na jeden prsník je ideálnym variantom pre občasné odsávanie. Dvojitá prsná odsávačka (ktorá odsáva mlieko z oboch vašich prsníkov súčasne) je vhodnejšia pre pravidelné odsávanie – či už zo zdravotných dôvodov alebo preto, že ste sa vrátili do práce.

  Okrem toho, že odsávaním strávite polovicu času, odsajete pomocou odsávačky v priemere o 18 % mlieka viac, ako pri odsávaní z každého prsníka zvlášť. Vďaka tomu je tento zdvojený variant skvelou voľbou práve pre zaneprázdnené mamičky. Mlieko, ktoré odsávaním z oboch prsníkov získate, má vyšší obsah tuku a kalórii.4

   

 • Prečo si prenajať nemocničnú odsávačku Medela Symphony?

  Pokiaľ odsávate mlieko pravidelne každý deň alebo sa na odsávačku spoliehate z dôvodu zahájenia a vybudovania tvorby mlieka, nezabudnite, že nemocničnú odsávačku Medela Symphony si môžete prenajať na dobu, na ktorú ju budete potrebovať. Symphony funguje na základe jedinečných vedecky podložených vzorcov sania, ktoré boli klinicky testované tak, aby zaistili zahájenie, vybudovanie a udržanie tvorby mlieka, a možno ju odporučiť obzvlášť v prípadoch, kedy mlieko odsávate počas prvých päť dní po narodení dieťaťa.5 Opýtajte sa, či je odsávačka vo vašej pôrodnici k dispozícii.

Prečo si vybrať odsávačku firmy Medela?

„V Medele veríme, že tých najlepších výsledkov dosiahneme, keď sa budeme snažiť čo najviac napodobniť prírodu,“ vysvetľuje Nania. „Do vedeckých a výskumných projektov sme investovali vysoké čiastky a výsledkom sú dôležité nové objavy v oblasti anatómie prsníka a laktácie.“

„Pochopenie toho, ako príroda funguje, nám pomáha vyrábať lepšie produkty, z čoho majú výhody predovšetkým mamičky a ich deti,“ pokračuje. „Preto majú naše elektrické odsávačky mlieka technológiu 2-fázového odsávania, a preto majú naše nemocničné zdvojené odsávačky iniciačný program, ktorý napodobňuje spôsob, akým sa kŕmi novorodenec.“6

Vyberte si odsávačku, ktorá vyhovuje vašim potrebám a životnému štýlu

Výber odsávačky záleží na tom, ako často budete odsávať a v ktorom okamžiku svojej „laktačnej cesty“ sa práve nachádzate.5 Táto cesta je rozdelená do troch fáz:

 • Zahájenie – prvých päť dní

 • Vybudovanie – šiesty až 30 deň

 • Udržanie – 30 dní a viac

Výber vhodnej odsávačky závisí na tom, v ktorej fáze sa nachádzate, na vašej osobnej situácii, potrebách dieťaťa a vašom prístupe k dojčeniu a odsávaniu. Pozrite sa na nižšie uvedené scenáre a nájdite si medzi nimi ten svoj.

Moje dieťa sa nemôže kŕmiť z prsníka a preto musím každú dávku odstriekavať

Niektoré deti sa nemôžu dojčiť, pretože je pre nich náročné sa prisať alebo sať. Dôvodom môže byť predčasný pôrod, ich zvláštne potreby alebo oslabenie. Niektoré matky a ich deti musia byť kvôli lekárskemu zákroku oddelení. Niektoré mamičky chcú, aby ich dieťa využívalo výhody materského mlieka, ale myslia si, že nie sú schopné dojčiť.

„Kľúčom k tomu, aby sa začalo vytvárať dostatok materského mlieka v ktorejkoľvek z týchto situácií, je začať používať nemocničnú elektrickú odsávačku Symphony s odsávaním z oboch prsníkov súčasne a iniciačnú technológiu do niekoľkých hodín po pôrode,“ hovorí Nania.

Odporučenie výrobku

Unikátny iniciačný program elektrickej odsávačky Medela Symphony napodobňuje vzorec kŕmenia novorodenca počas prvých niekoľko dní dojčenia, a to s rýchlym saním a dlhšími prestávkami. Dôkazy naznačujú, že tento model sania dojčiat stimuluje prsia matky za účelom optimálnej produkcie mlieka.7 „Bolo preukázané, že použitie iniciačného programu oproti bežnému programu má počas prvých 14 dní výrazný vplyv na tvorbu väčšieho množstva mlieka,“5,6 vysvetľuje Nania.

Okrem toho, že dnes je už Medela Symphony voľbou pre mnohé nemocnice a pôrodnice, môžete si ju tiež prenajať na domáce odsávanie. Keď pôjdete po pôrode z nemocnice domov, môžete používať rovnakú technológiu odsávania, na ktorú je už vaše telo zvyknuté, a tiež rovnakú odsávačku. Na našej webovej stránke nájdete informácie, ako si Symphony prenajať.

„Rozhodne si kúpte dobrú odsávačku pre odsávanie z oboch prsníkov a tiež pás pre ľahké odsávanie,“ hovorí Catherine, mama dvoch detí z Nového Zélandu. „Sestrička mi vysvetlila, že pokiaľ nedojčíte, ale mlieko iba odsávate, potrebujete nemocničnú odsávačku pre odsávanie z oboch prsníkov zároveň, aby boli vaše prsia stimulované rovnako, ako v prípade hladného dieťaťa.“

Mám problémy s nástupom tvorby mlieka

Je úplne normálne, že v prvých dňoch dojčenia majú deti problémy s prisatím alebo mamičky obavy z toho, či budú mať dostatok mlieka. „Pokiaľ máte so svojím dieťatkom problém začať dojčenie, vyhľadajte čo najskôr pomoc sestričky alebo laktačnej poradkyne – odborná rada týkajúca sa prisatia alebo správnej polohy často pomôže,“ hovorí Nania.

Pokiaľ ste ešte v nemocnici alebo máte iba pár dní po pôrode, použite nemocničnú odsávačku Medela s iniciačným programom. To vám umožní zahájiť a vybudovať tvorbu vlastného materského mlieka a môžete tiež tak dieťa kŕmiť svojím odstriekaným mliekom.

Možno budete musieť odsávať po dobu niekoľkých dní alebo týždňov, kým si dieťa a vaše telo na dojčenie zvyknete. Pomocou odsávačky pre obe prsia odsajete maximum mlieka v najkratšom možnom čase a mlieko bude mať rovnako vyšší obsah kalórii.4

Odporučenie výrobku

Vzhľadom k tomu, že pravdepodobne nebudete musieť odsávať stále, zvážte prenájom nemocničnej odsávačky Medela Symphony – jedinej nemocničnej odsávačky, ktorej technológia je založená na výskume – na mesiac alebo dva.

„Odsávačka Medela pre použitie na obe prsia súčasne bola úžasná. Pôrodná asistentka ma povzbudzovala, aby som ju používala čo najčastejšie, aby som si vytvárala zásobu mlieka pre svoje dvojčatá, čo som robila,“ hovorí Anna, mama dvoch detí z Veľkej Británie.

Pokiaľ nepotrebujete iniciačný program a dávate prednosť vlastnej odsávačke alebo chcete prenosný variant, vyberte si účinnú elektrickú odsávačku na obe prsia, napríklad Medela Freestyle Flex™, ktorá je dostupná s dobíjacími batériami s dlhou výdržou. Prípadne sa pozrite na elektrickú odsávačku mlieka na dva prsníky Swing Maxi™ NEW.

Výhradne dojčím a chcem mlieko odsávať len občas

Pokiaľ výhradne dojčíte, ale teraz chcete mlieko odsávať iba občas – keď ste preč, aby mohol dieťa nakŕmiť partner alebo pestúnka – potom vám bude stačiť manuálna odsávačka alebo elektrická odsávačka na jeden prsník.

Odporučenie výrobku

Vyberte si medzi manuálnou odsávačkou Medela Harmony™ a elektrickou odsávačkou pre jeden prsník Medela Swing Flex™ alebo Solo™.

„Keď som mala prvé dieťa, používala som elektrickú odsávačku Medela Swing Flex, aby som uľavila problémom pri mastitíde. Moje druhé dieťa pilo odsaté mlieko, keď som pri ňom nemohla byť. Bola to jedna z mála značiek, ktorá mi perfektne sadla na bradavky,“ hovorí Victoria, mamička dvoch detí z Austrálie. „Bolo to perfektné, pretože to bolo rýchle a tiché, okamžite sa spustil ejekčný reflex, a keď som nebola v blízkosti zásuvky, používala som baterky.“

Vraciam sa do práce a chcem, aby moje dieťa ďalej pilo moje vlastné mlieko

Ako dojčiaca pracujúca matka budete pravdepodobne mlieko odsávať každý deň po dobu niekoľkých mesiacov a budete si odsávačku brať aj do práce.

Odporučenie výrobku

Ideálna je v takom prípade ľahká prenosná odsávačka, elektrický model pre obe prsia Swing Maxi™ NEW alebo Medela Freestyle Flex™, ktoré vám umožnia odsať za kratšiu dobu viac mlieka, čo je ideálne na krátke prestávky, ktoré môžete na odsávanie v práci využiť.

„Keď som sa vrátila do práce, stále som ešte dojčila, ale môj šéf ma veľmi podporoval a kedykoľvek som musela mlieko odsávať, mohla som si urobiť prestávky. Používala som model Medela Swing Maxi Flex – mlieko som odsávala dokonca aj cestou do práce v električke!“ spomína Sarah, mama dvoch detí z Austrálie.

Veríme, že teraz máte viac informácií o tom, ktorá odsávačka je pre vás tá pravá. „Zapamätajte si, že efektívne odsávanie nie je len o tom, akú odsávačku si zaobstaráte. To, ako a kedy odsávačku používate, môže množstvo odsatého mlieka výrazne ovplyvniť. Správne padnúce prsné nadstavce sú úplnou nutnosťou,“ hovorí Nania.

Prečítajte si tiež naše najlepšie tipy, ako mlieko odsávať.