Aké doplnky k dojčeniu potrebujem?

Na trhu je veľa detských výrobkov a oblečenia, ale pomôže vám niečo z toho s dojčením? Odpoveď nájdete v našom praktickom zozname.

Pokiaľ plánujete, že budete dieťa dojčiť, určite nebude od veci zabezpečiť si pár šikovných pomôcok. Možno si hovoríte, čo budem skutočne k dojčeniu potrebovať a bez čoho sa zaobídem. Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, rozdelili sme dojčenie do jednotlivých fáz, pretože vaše potreby sa budú časom pravdepodobne meniť. Tiež sme požiadali dojčiace mamičky, aby nám odporúčali výrobky a dali nám tipy na veci, ktoré považovali za najužitočnejšie.

Čo budete potrebovať v prvej fáze dojčenia

Prvých pár dní je s novorodencom obvykle celkom hektických, takže sa oplatí sa na to riadne pripraviť. Či už ste krátko po pôrode doma alebo musíte zostať dlhšie v nemocnici, nižšie je niekoľko vecí, ktoré si radšej pripravte vopred:

Pokiaľ dojčenie nejde úplne podľa vašich predstáv, môže vám laktačná poradkyňa alebo lekár odporučiť, aby ste použili nasledujúce:

Čo mamičky považujú za najužitočnejšie

„Dojčiace vankúše sú skvelé ako podpora pod chrbát, nohy a paže. Tiež prsné vložky pre únik mlieka z prsníka a dojčiaca podprsenka a voľné tričká a košele pre ľahký prístup k prsníkom.“ Zariya, mama dvoch detí z Južnej Afriky.

„Pre mňa bol produkt číslo jedna, bez ktorého som sa neobišla, hydrogélové vakúšiky. Dostala som ich v prvých dňoch dojčenia a nikdy som nemala popraskanú bradavku ani veľké bolesti. Dám za nich ruku do ohňa a odporúčam, aby si ich kúpila každá mamička, ktorá chce dojčiť.“ Camilla, mama z Austrálie.

„Pre mňa bol najdôležitejší človek, ktorý mi vždy, keď som dojčila, priniesol pohár vody, pretože som na to neustále zabúdala!“ Mag, mama dvoch detí z Francúzska.

„Termoska, aby som si mohla v posteli užívať teplé nápoje. Dobré jedlo a sladkosti – moja svokra robila úžasný hovädzí guláš a lievance (musela som veľa jesť!). Vankúš na podporu dieťaťa, keď som bola vyčerpaná. Pohodlná stolička, svetielko na nočné kŕmenie a vankúš na sedenie, pretože som mala stehy – au!“ Felicia, mama dvoch detí z Veľkej Británie.

„Chápajúci partner, priateľ alebo babička, ktorí vám pri dojčení prinesú šálku čaju a iné dobroty, pre ktoré si práve nemôžete sama ísť. Tiež čítačku kníh (Kindle), takže s jednou voľnou rukou môžete pohodlne čítať!“ Julie, mama jedného dieťaťa zo Španielska.

Čo budete potrebovať, hneď ako sa dojčenie rozbehne

Počas prvých pár týždňov si začnete aj s dieťaťom na dojčenie zvykať. Dojčiť budete celkom často a bude to časovo náročné. Nižšie uvádzame niekoľko vecí, ktoré by vám mali v tomto období uľahčiť život aj dojčenie:

V určitom okamžiku budete chcieť opustiť útulnosť svojho domova a ísť s dieťatkom von. Prečítajte si časť „Dojčenie na verejnosti“, kde nájdete ďalšie tipy na dojčenie vonku.

Čo mamičky považujú za najužitočnejšie

„Pre mňa boli najdôležitejšie dojčiace podprsenky, jednorazové prsné vložky a veľké bavlnené utierky, ktorými som utierala uniknuté mlieko a prikrývala dieťa alebo prsia. Tiež lanolínový krém bol absolútnou nutnosťou, pretože som mala popraskané bradavky, no a voľné trička a košele mi tiež dojčenie uľahčili.“ Tatjana, mama troch detí zo Švajčiarska.

„Najužitočnejším výrobkom bol dojčiaci vankúš v tvare písmena U. Mala som tiež hojdacie kreslo, ktoré bolo v určitej polohe na dojčenie skvelé. Vždy som pri dojčení počúvala relaxačnú hudbu.“

„Športová fľaša na vodu, ktorá netečie, ani keď je otvorená, takže ju môžete nechať ležať vedľa seba na pohovke alebo posteli. Tiež dojčiaca aplikácia, podľa ktorej som dohľadala jednotlivé dojčenia a tiež mi pripomínala z ktorého prsníka som naposledy dojčila.“ Francesca, mama jedného dieťaťa z Veľkej Británie.

„Misky na zachytenie mlieka, ktoré som si vkladala do podprsenky, kde zachytili unikajúce mlieko. Mala som tak veľa mlieka, že by som to bez misiek vôbec nezvládla.“ Lisa-Maria, mama dvoch detí zo Švajčiarska.

„Milovala som svoju prikrývku na dojčenie, pretože vďaka nej malo moje dieťa pocit súkromia a tiež minimalizovala rozptýlenie pri vonkajšom dojčení. Kreslo Ikea Poäng z ohýbaného dreva v hojdacom variante bolo lacnou alternatívou k šialene predraženým hojdacím stoličkám. Zistila som, že výborne savé prateľné prsné vložky a bavlnené utierky majú tisíc použití. Výrobok, ktorý by som si kúpila dnes, je pás pre ľahké odsávanie Medela, odsávanie by bolo oveľa jednoduchšie!“ Camilla, mama z Austrálie.

Doplnky pre odsávanie materského mlieka

V určitej fáze dojčenia budete možno k odstriekaniu mlieka musieť zakúpiť odsávačku. Druh odsávačky materského mlieka, ktorý budete potrebovať, závisí na vašej situácii a na tom, koľko mlieka chcete odsávať. Podľa toho, ako často sa chystáte mlieko odsávať, môžete tiež potrebovať nasledujúce výrobky:

Čo mamičky považujú za najužitočnejšie

„V raných fázach, keď som cítila, ako by moje prsia mali explodovať, som používala elektrickú odsávačku mlieka od firmy Medela, odsávala som iba toľko mlieka, aby som sa zbavila nepríjemných pocitov a zároveň nestimulovala prsia k ďalšej tvorbe mlieka. Veľmi mi to pomohlo, cítila som sa omnoho viac v pohode.“ Tatjana, mama troch detí zo Švajčiarska.

„Používala som dvojitú elektrickú odsávačku mlieka Medela Freestyle, aby navýšila tvorbu mlieka, a to spoločne s pásom pre ľahké odsávanie, ktorý ju drží na mieste a ja som tak mala voľné ruky. Bolo to úplne skvelé.“ Amy, mama z Veľkej Británie.