Kedy a ako ponúknuť deťom cumlíky?

Pre naše deti len to najlepšie. Aby sme vám pomohli, ako zdravým a pozitívnym spôsobom ponúknuť deťom cumlík, pripravili sme nasledujúce užitočné rady a podnety.

Keď sú deti rozrušené a vykazujú známky nepohody, môže to byť srdcervúce. Ako rodičia by ste urobili čokoľvek, aby ste svoje deti upokojili. Pokiaľ nepomôže kolísanie a hojdanie, môže byť ďalším riešením cumlík – či už ide o novorodenca, trojmesačné alebo dokonca šesťmesačné dieťa.

Ako prvýkrát ponúknuť cumlík? Kedy mu ho dať? Možno v túto chvíľu trápia podobné otázky aj vás. Chcete pre svoje dieťa iba to najlepšie a chcete sa rozhodnúť správne. Aby sme vám pomohli, ako zdravým a pozitívnym spôsobom ponúknuť deťom cumlík, pripravili sme pre vás nasledujúce užitočné rady a podnety.

V tomto článku sa dozviete, kedy je vhodné začať dieťaťu dávať cumlík a tiež techniky, ktoré dieťaťu pomôžu cumlík pozitívne prijať. Prečítajte si tiež rady, ako sa dieťa pomocou cumlíka samo upokojí.

Kedy je najvhodnejší čas ponúknuť dieťaťu cumlík?

Cumlíky je možné dávať deťom od narodenia do akéhokoľvek veku, môže to byť dokonca aj vo veku troch alebo šiestich mesiacov. Na trhu je množstvo rôznych tvarov a typov, existujú dokonca aj cumlíky špeciálne vyvinuté pre novorodencov, ako je náš cumlík NEWBORN, vytvarovaný tak, aby vyhovoval malým ústam a chránil citlivú pokožku bábätiek.

Pokiaľ dieťa dojčíte, môžete si počkať a zaviesť cumlík po tom, čo sa dieťa naučí správne k prsníku prisať a dojčenie sa ustáli. Štúdie ukázali, že cumlík, ktorý používali zdravé dojčené deti od svojho narodenia alebo zahájenia laktácie, nemal žiadny významný vplyv na frekvenciu alebo dĺžku výlučného a čiastočného dojčenia do štyroch mesiacov veku dieťaťa.1

S ohľadom na to sa odporúča nedávať dieťaťu cumlík, keď sa blíži doba kŕmenia a nepoužívať cumlík pre oddialenie kŕmenia. Namiesto toho, keď vám dieťa dáva na vedomie, že má hlad, začnite ihneď s dojčením a užite si tento okamžik, kedy držíte svoje dieťa v náručí a užívate si magické puto, ktoré vás oboch prepája.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek okamžik, kedy svojmu dieťaťu cumlík prvýkrát ponúknete, uvedomte si, že každé dieťa je jedinečné a môže na túto novú životnú skúsenosť reagovať odlišne.

Ako mám teda dieťaťu cumlík ponúknuť, aby ho neodmietlo?

Každé dieťa má svoje vlastné preferencie a rytmy, a to platí aj v prípade cumlíka. Pri prvom pokuse dať dieťaťu cumlík vyskúšajte nasledujúce kroky:

  • Pred tým, ako dieťaťu ponúknete cumlík, dôkladne ho umyte a vysterilizujte.

  • Jemne sa cumlíkom dotýkajte pokožky okolo pier a tváre dieťaťa, dáte mu tak možnosť pocítiť na vlastnej koži materiál cumlíka. Tým sa spustí hľadací reflex a dieťa natočí tvár smerom k cumlíku.

  • Sledujte správanie dieťaťa. Pokiaľ otvorí ústa, znamená to, že hľadá niečo, čo by mohlo začať sať. Jemne položte cumlík na jeho spodnú peru alebo prednú časť jazyka a čakajte, pokiaľ nezačne sať.

  • Pokiaľ bude váš prvý pokus úspešný, dieťa začne cumlík skúmať a cucať.

Postupujte veľmi jemne a opatrne, v žiadnom prípade dieťaťu cumlík nenúťte, pretože výsledkom by mohla byť jeho negatívna reakcia. Pokiaľ sa vám zdá, že dieťa na začiatku cumlík odmieta, je to často známkou toho, že potrebuje na jeho preskúmanie viac času. Dajte dieťaťu dostatok času, počas ktorého bude môcť dôkladne poznať, preskúmať a zažívať nové pocity a vnemy a zoznámi sa s cumlíkom vlastným tempom. Akonáhle si dieťa cumlík obľúbi, spoznáte to okamžite z jeho správania. Bude spokojné a pokojné.

Deti, rovnako ako ostatní ľudia, majú svoje vlastné preferencie a záujmy, a preto tiež môžete zistiť, že práve vaše dieťa bude cumlík odmietať. Starostlivým sledovaním reakcie dieťaťa pri prvom ponúknutí cumlíka môžete zistiť, či je vaše dieťatko na cumlík pripravené, a dieťa vám to pravdepodobne samo naznačí.

Objavovanie cumlíka je zážitkový proces. Pomocou svojho jazyka, pier a prirodzených inštinktov bude dieťa tento úplne nový objekt spoznávať a preskúmavať všetkými svojimi zmyslami. Časom začnú deti cumlík vnímať ako príjemnú vec, ktorá im vďaka satiu umožní odpočinok a upokojenie.

Prečítajte si tiež našu brožúrku Cumlíky – Stručný sprievodca pre rodičov. Zoznámi vás s kľúčovými otázkami, ktoré vás v súvislosti s používaním cumlíka môžu napadnúť.

 

Referencie

 1  Jaafar SH et al. Effect of restricted pacifier use in breastfeeding term infants for increasing duration of breastfeeding. Cochrane Database Syst Rev. 2016; (8):CD007202. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD007202.pub4/full