Kedy a ako používať kontaktné dojčiace klobúčiky

Dojčiace klobúčiky - to je jedna veľká téma diskutovaná medzi mamičkami. Na čo presne slúžia? Kedy je vhodné ich používať? Odpovede na tieto, ale aj ďalšie otázky nájdete v našom článku.

Kedy používať dojčiace klobúčiky?

Ako už zo samotného názvu vyplýva, kontaktné dojčiace klobúčiky umožňujú dokonalé prisatie dieťaťa k prsníku v prípadoch, kedy práve s prisatím má dieťa problém. Najčastejším dôvodom, kedy mamička môže siahnuť po klobúčiku, je vtedy, pokiaľ sa jedná o bradavku plochú alebo vpadnutú (kedy nebol využitý už v tehotenstve formovač bradaviek) – tu klobúčik pôsobí ako „protézka“ – ponúka dieťaťu v ústách oporu, vďaka ktorej sa môže malý cicavec oprieť jazýčkom o podnebie.
Ďalším dôvodom je, keď dieťa nemá dobré predpoklady sa prisať, pretože je po pôrode napr. príliš slabé, nedokáže vyvolať saním odpovedajúci podtlak a samo si tak dobre bradavku natvarovať.
Alebo sú bradavky tak boľavé a veľmi citlivé, že by matka bez ochrany bradavky klobúčikom dojčenie pre bolesť vzdala!

Klobúčiky nemusí použiť každá matka, ale mnohým matkám, najmä v prípade neskúsených, úzkostných, veľmi snaživých až príliš starostlivých prvorodičiek „zachránili“ dojčenie.

Ako si správne nasadiť klobúčik a akú veľkosť zvoliť?

Klobúčik musí matka na prsník dobre „prilepiť“, napr. môžete navlhčiť krídla klobúčikov vodou – klobúčik potom k bradavke a dvorcu dobre priľne a dieťa môže správne sať! Klobúčik musí na bradavke sedieť tak, aby ním pri saní dieťa bradavku neodieralo. Preto sú klobúčiky dostupné v troch veľkostiach – pre bradavku veľkú ako malíček (S), ako prostredníček (M) alebo ako palec (L).

Starostlivosť o dojčiace klobúčiky

Starostlivosť o klobúčiky je jednoduchá. Sú vyrobené z tenučkého, veľmi odolného lekárskeho silikónu – stačí ich po použití umyť, prípadne vydezinfikovať, v pôrodnici sa môžu dokonca sterilizovať. Po usušení ich matka uloží do krabičky a môže ich mať stále pri sebe, napr. v kabelke.

Kontaktné dojčiace klobúčiky zaistia, aby sa dieťa naučilo správne prisať, pomôžu bradavku doformovať, prípadne ju ochránia, a až dieťa zosilnie, bradavka sa povytiahne, prípadne zahojí, mamička môže dieťa prikladať k prsníku bez klobúčikov.
Sú teda dočasným, účinným riešením niektorých problémov pri dojčení.