Dojčenie dvojčiat a viacerčiat

Narodenie dvoch alebo viac detí naraz je radostná udalosť, ale môže to byť veľmi náročné – najmä pokiaľ ide o dojčenie. Čítajte ďalej a zistite, ako si v takejto situácii poradiť.

Keď očakávate viacerčatá, budete musieť zvážiť veľa vecí, pričom dojčenie bude zrejme prvým bodom na vašom zozname. Logistika dojčenia dvojčiat alebo viacerčiat môže byť náročná. Ale nebojte sa, dá sa to zvládnuť a výsledok vás potom o to viac poteší.

Ako každá dojčiaca mamička musíte pochopiť základnú logistiku, ako je ponuka a dopyt, správna poloha pri dojčení a efektívne prisatie.

Pokiaľ dojčíte viac ako jedno dieťa, budete sa musieť vyrovnať s tým, že dojčením strávite viac času (alebo naopak nebudete mať nikdy na dojčenie dostatok času), budete si musieť udržať určitú hladinu potrebnej energie a tiež zistiť, aký je pre vás ten najlepší spôsob dojčenia. A pretože to nie je jednoduché, nikdy neodmietajte ponúkanú pomoc a radu.

Ako sa môžem pripraviť na dojčenie dvojčiat?

Príprava na príchod dvojčiat ešte pred ich narodením je kľúčová. Aj keď ste už v minulosti dojčili, rozhodne neodmietajte rady a pomoc, ako dojčiť dvojčatá.

Existujú špecializované predpôrodné kurzy a laktačné poradkyne a odborníčky na dojčenie, ktoré vás naučia základy dojčenia dvojčiat a zodpovedajú všetky vaše otázky. Pokúste sa tiež vyhľadať skupiny, v ktorých sa združujú mamičky viacerčiat a dvojčiat, a to ako v mieste bydliska, tak aj na celoštátnej úrovni, pretože tu okrem publikácií, linky pomoci a ďalšej cennej podpory často nájdete aj možnosť, ako sa s týmito mamičkami osobne stretávať.

Už pred pôrodom si zaistite členov rodiny a priateľov, ktorí vám pomôžu s chodom domácnosti. Keď prenesiete zodpovednosť za varenie, poriadok a nakupovanie, čo obvykle robíte sama, na niekoho iného, budete sa môcť naplno sústrediť iba na dojčenie, čo potvrdzuje aj Robin, mamička štyroch detí z Kanady: „Moja svokra s nami prvé dva mesiace bývala,“ hovorí. „Neviem, čo by sme si bez nej počali!“

Nemajte príliš veľké očakávania. Bude to chvíľku trvať, kým sa naučíte dojčiť dvojčatá, spánok sa stane vzácnosťou a zo začiatku sa takmer nepohnete z domu.

„Zo začiatku je to veľmi náročné, takže si buďte istá, že nebudete robiť nič iné, len dojčiť, dojčiť a dojčiť,“ hovorí Helen Turier, manažérka podporných služieb pre dvojčatá a viacerčatá v Spojenom kráľovstve (Tamba), kvalifikovaná zdravotná sestra a matka troch detí, vrátane dvojčiat. „Dojčenie pre vás môže byť náročnejšie, obzvlášť pokiaľ boli vaše deti v inkubátore.“

Ako mám svoje dvojčatá začať dojčiť?

Najlepší spôsob, ako začať dojčiť1, je hneď po pôrode naviazať so svojimi deťmi kontakt skin-to-skin. Začleňte teda tento krok do svojho pôrodného plánu a vopred sa porozprávajte o svojom úmysle dojčiť so svojím partnerom, ktorý bude pri pôrode a so zdravotníkmi. Zvážte tiež, ako postupovať v prípade, že sa deti narodia predčasne alebo budú musieť stráviť nejaký čas v inkubátore.

V ideálnom prípade začnite dojčiť čo najskôr po pôrode, aj v prípade, že ste rodili cisárskym rezom. Sestričky by vám mali deti priniesť a pomôcť im prisať sa k vašim prsiam. Pokiaľ vám to neponúknu, sama si o túto pomoc požiadajte a zapojte aj svojho partnera.

„Myslím, že hlavným dôvodom, prečo som svoje dvojčatá úspešne dojčila, aj keď mi to predtým so synom veľmi nešlo, bolo to, že som počas týchto prvých kľúčových dní dostala v pôrodnici odbornú pomoc,“ hovorí Zoe, mama troch detí zo Spojeného kráľovstva.

Budem mať pre svoje dve deti dostatok mlieka?

Áno. Dôvodom je skutočnosť, že čím viac sa vaše deti kŕmia, tým viac mlieka vytvárate. Výskum ukazuje, že dojčiace mamičky trojčiat môžu vyprodukovať až tri litre materského mlieka denne2, pričom priemerný mužský potomok vypije 831 ml denne3.

Po dobu prvých dvoch až štyroch dní vyprodukujú vaše prsia pre výživu novorodencov dostatok mledziva (EN) (prvého mlieka bohatého na živiny). Potom začne hrať dominantnú rolu systém ponuky a dopytu.

Prispôsobte sa dieťaťu. Dojčite, kedykoľvek jedno z detí vykazuje včasné známky hladu (trhaný spánok, vyplazovanie jazyka, otáčanie hlavy, mrnčanie alebo cucanie pier či rúk), zaistíte tak deťom dostatočný prísun materského mlieka.

Ako si môžem dojčenie dvojčiat uľahčiť?

Pre vás aj vaše deti to bude proces pokusov a omylov – nezabudnite, že deti sa tiež učia. Pre jedno dieťa môže byť kŕmenie ľahké, bude sa dojčiť častejšie alebo bude rýchlejšie priberať na hmotnosti ako druhé. A preto k nim vždy pristupujte ako k samostatným osobnostiam. V prípade akýchkoľvek obáv sa poraďte s odborníkom.

„Kamarátka pôrodná asistentka mi dlhú dobu pomáhala s polohovaním a prisatím, pretože to bol pre jednu z mojich dcér zo začiatku veľký problém,“ hovorí Anna, mamička dvoch detí zo Spojeného kráľovstva. „V prvom mesiaci som pri kŕmení skutočne potrebovala pomoc, potrebovala som niekoho, kto mi deti podával a odoberal. Nie je vôbec jednoduché ich zvládnuť oboch naraz, obzvlášť, keď sú tak maličké.“

Uvedomte si, že prvé týždne sú najťažšie, neskôr to nebude až tak časovo náročné a vyčerpávajúce. A nezabudnite, že každá kvapka materského mlieka znamená pre vaše deti úžasné zdravotné výhody.

Pokiaľ pochybujete o svojej schopnosti výlučne dojčiť alebo deti z materského mlieka neprospievajú, prediskutujte možnosti kŕmenia so zdravotníkmi alebo laktačnou poradkyňou, a rovnako aj so svojím partnerom, pretože len tak môžete urobiť správne rozhodnutie.

Správne prisatie dieťaťa k prsníku a pohodlie sú zásadné faktory. Špeciálne navrhnutý dojčiaci vankúš pre dvojčatá vám pomôže s polohovaním a odľahčí zápästie, ruky, chrbát a ramená.

Aj keď budete všetku svoju energiu a pozornosť sústrediť na deti, nezabúdajte na svoju vlastnú výživu a zdravie.

Bethan, mamička dvoch detí zo Spojeného kráľovstva, radí: „Pokúste sa spať, kedykoľvek to bude možné. Nakupujte online a doručenie naplánujte vtedy, keď u vás bude kamarátka alebo partner. Pripravte si veľkú fľašu s vodou a pri každom kŕmení pite. A požiadajte partnera alebo niekoho iného, aby vzal vaše deti na prechádzku, aby ste si mohli odpočinúť.“

Čo keď sa moje dvojčatá nie sú schopné dojčiť?

Pokiaľ musí jedno alebo obe deti zostať nejaký čas v pôrodnici alebo sa narodia predčasne, je možné aj naďalej dojčiť priamo z prsníka, ale celý proces dojčenia sa môže ustáliť až neskôr. Pokiaľ sa jedno z detí nevie prisať, môžete medzitým mlieko odsávať. Zahájite tak a začnete budovať tvorbu mlieka, a poskytnete svojím deťom všetky výhody materského mlieka, či už je im podané injekčnou striekačkou, hadičkou alebo inou metódou s podporou zdravotníka. Budete musieť odsávať tak často, ako keby ste sama novorodenca normálne dojčili, čo znamená každé dve až tri hodiny, aspoň po dobu prvého mesiaca.4

„Moje dvojčatá sa narodili v 30. týždni cisárskym rezom a dievčatá boli veľa týždňov na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti,“ spomína Monika, mamička troch detí zo Švajčiarska. „Nemohli sa dojčiť až do 34 alebo 35 týždňa. Prvý mesiac som teda každý deň odsávala, aspoň osemkrát denne. Pripadalo mi to ako najdôležitejšia vec, ktorú som pre nich mohla urobiť.“

Môžete mať jedno dieťa, ktoré je dostatočne silné, aby sa mohlo kŕmiť z prsníka, zatiaľ čo druhé potrebuje odsávané mlieko. V tejto situácii mamičky často zistia, že je najľahšie odsávať mlieko pre slabšie dvojča a silnejšie dojčiť.

Je preukázané, že materské mlieko znižuje riziko niektorých vážnych zdravotných problémov, na ktoré sú predčasne narodené deti náchylnejšie, vrátane nekrotizujúcej enterokolitídy (NEC) a sepsy5. Ak sú teda vaše viacerčatá schopné prijať aspoň nejaké odsávané mlieko, môžete si byť istá, že im do začiatku dávate to najlepšie.

Mám kŕmiť dvojčatá spoločne alebo samostatne?

Každá metóda má svoje výhody. Na začiatku môžete kŕmiť samostatne a potom prejsť na časové úsporné tandemové dojčenie (dojčiť obe deti súčasne).

Existujú rôzne polohy pre dojčenie dvojčiat, ktoré môžete vyskúšať, ako napríklad poloha rugby na oboch prsníkoch (s dieťaťom pod každou rukou), paralelné držanie (s deťmi ležiacimi cez vaše telo v rovnakom smere) alebo v poloľahu (s deťmi na vašom bruchu). S praktickým nácvikom vám poradí laktačná poradkyňa. Zistíte, ktorá poloha vám vyhovuje najlepšie, alebo budete v rôznych situáciách používať viac polôh.

„Pre mňa bolo jednoduchšie kŕmiť dvojčatá súčasne,“ hovorí Zoe, mamička troch detí zo Spojeného kráľovstva. „Aj v noci. Pokiaľ sa jedno dieťa prebudilo na kŕmenie, môj manžel prebudil aj to druhé.“

Druhou možnosťou je dojčiť každé dieťa zvlášť v okamžiku, kedy si samo povie alebo môžete druhé dieťa prebudiť po tom, ako dokončíte dojčenie prvého. Alebo to môžete rôzne kombinovať.

Tandemové dojčenie na verejnosti môže byť zložité, ale môžete si kúpiť špeciálne šatky, vďaka ktorým sa budete cítiť menej zraniteľná.

„Tandemové kŕmenie nie je pre každého. Často sa mi stávalo, že keď sa jedno dieťa prisalo, druhé pustilo prsník,“ spomína Robin, mamička štyroch detí z Kanady. „Vždy som z toho bola spotená a frustrovaná. Prešla som preto na individuálne kŕmenie, jeden po druhom, síce to trvalo dlhšie, ale aspoň som sa z toho nezbláznila.“

Pokiaľ ide o výber prsníka, z ktorého dieťa dojčíte, niektoré mamičky prideľujú každému z dvojčiat jeden konkrétny prsník. Lepším variantom je však prsia striedať, pretože jeden prsník môže produkovať viac mlieka ako druhý. Tento problém sa vyskytuje najčastejšie počas niekoľkých prvých dní, obzvlášť pokiaľ je jedno dieťa pri dojčení slabšie. Striedanie prsníkov umožní silnejšiemu dieťaťu stimulovať produkciu mlieka pre slabšieho súrodenca a prispeje tak k rovnomernému prísunu mlieka na oboch stranách.

Mám problémy s dojčením viacerčiat: čo mám robiť?

Nebojte sa a požiadajte svojich blízkych, aby sa o vás postarali, pretože vy sa musíte starať predovšetkým o svojich novorodencov. „Znamená to, že sa musíte naučiť hovoriť NIE, pokiaľ niečo nezvládnete,“ radí Bethan, mamička dvoch detí z Veľkej Británie.

Hľadajte profesionálnu a emocionálnu podporu bez ohľadu na to, v akej fáze dojčenia sa nachádzate.

„V šiestom týždni som si úplne prestala veriť,“ spomína Billie, mamička štyroch detí zo Spojeného kráľovstva. „Zavolala som na linku pomoci a našla si skupinu pre dojčiace mamičky, kde mi poradili lepšie polohy. A to ma posunulo ďalej.“

Je dôležité, aby ste na seba neboli príliš tvrdá, pokiaľ sa vám práve nedarí. Občas sa vám môže zdať, že dojčenie viacerčiat je nesmierne náročná úloha.

„Zvládnuť dojčenie jedného dieťaťa trvá oveľa dlhšie, ako si myslíte. Vytrvalosť sa však vyplatí,“ hovorí Olívia, mamička štyroch detí z Austrálie. „A dojčenie dvoch detí vyžaduje úplne inú mieru trpezlivosti. Ale stojí to za to.“

 

 

Referencie

1 Crenshaw JT. Healthy birth practice# 6: Keep mother and baby together – it’s best for mother, baby, and breastfeeding. J Perinat Educ. 2014;23(4):211.

2 Flidel-Rimon O, Shinwell ES. Breast feeding twins and high multiples. Arch Dis Child Fetal Neonatal Edn. 2006;91(5):F377-F380.

Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-395.

4 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.

5 Underwood MA. Human milk for the premature infant. Pediatr Clin North Am. 2013;60(1):189-207.