Dojčenie s plochými, vpadnutými alebo prepichnutými bradavkami

Tvar a veľkosť bradaviek sa u žien veľmi líši. Prečítajte si praktické tipy, ako si uľahčiť dojčenie – nech už máte akýkoľvek typ bradaviek.

Väčšina ženských bradaviek sa pri stimulácii dotykom alebo prostredníctvom emócií  vztýči, ale bradavky niektorých žien sú ploché alebo vpadnuté. Sú tiež ženy, ktoré si nechali jednu alebo obe bradavky prepichnúť. Veľa mamičiek s takýmito vpadnutými, plochými alebo prepichnutými bradavkami dojčí bez problémov, ale niektoré vyžadujú zvláštnu starostlivosť.

„Pokiaľ máte ploché alebo vpadnuté bradavky, neprepadajte panike, dojčenie je často bez problémov,“ uisťuje Sioned Hilton, laktačná poradkyňa, novorodenecká sestra, ktorá spolupracuje s Medelou vo Veľkej Británii už viac ako desať rokov. „Nezabúdajte, že dieťa sa pri správnom kŕmení prisáva k celému prsníku, nie iba na bradavku samotnú.“

V prvých dňoch, keď sú ústa dieťaťa malé a nesaje tak dobre, môžu pre neho vpadnuté alebo ploché bradavky znamenať problém –   najmä pokiaľ je dieťa predčasne narodené alebo choré.

„Pokiaľ máte plochú alebo vpadnutú bradavku, nemusí sa dostať do hornej časti úst dieťaťa, kde by mala stimulovať horné podnebie a spustiť sací reflex,“ vysvetľuje Sioned. „V takom prípade má dieťa problémy s prisatím, pretože nemôže zostať prisaté a tým pádom nedochádza k účinnému prenosu materského mlieka.“

Ako zistiť, či máte ploché alebo vpadnuté bradavky

Ploché bradavky1 veľmi nad dvorcom nevyčnievajú (tmavšia oblasť, ktorá ich obklopuje) a to ani pri stimulácii.

Vpadnutá bradavka má na svojom strede jamku. Môže tak vyzerať stále alebo iba pri stimulácii. Niekedy sa vpadnuté bradavky stiahnu späť. Po stiahnutí späť sú v rovine s dvorcom, alebo sa dokonca môžu prepadnúť smerom dole do prsného tkaniva.

Môže byť postihnutá jedna alebo obe bradavky. Odhaduje sa, že až 10 % prvorodičiek má aspoň jednu vpadnutú bradavku.2 Pokiaľ si nie ste istá, či je vaša bradavka vpadnutá, skúste sa sama otestovať: jemne stlačte prsník s palcom a ukazovákom po oboch stranách dvorca. Väčšina bradaviek vystúpi smerom von, ale pokiaľ sa vaša bradavka vtiahne dovnútra a na svojom konci vytvorí dutinku, potom ide o bradavku vpadnutú.

bežná               plochá            vpadnutá

Príprava vpadnutých alebo plochých bradaviek počas tehotenstva

Možno ste si všimli, ako sa počas tehotenstva prsia menia, bradavky začínajú viac vyčnievať. Pokiaľ tomu tak nie je a máte obavy, že by ich tvar mohlo dojčenie sťažiť, môžete začať nosiť formovače bradaviek. Tieto mäkké, pružné silikónové disky diskrétne zapadnú do podprsenky a vyvíjajú na bradavky jemný tlak, čo im pomáha sa vytiahnuť.

„Formovače bradaviek môžete nosiť od 32. týždňa bezproblémového tehotenstva,“ radí Sioned. „Začnite hodinu denne a postupne predlžujte až do ôsmich hodín. Ak máte oslabený kŕčok maternice alebo ste inak vystavená riziku predčasného pôrodu, poraďte sa s lekárom, ktorý vám odporučí, kedy je najvhodnejšie začať formovače používať, pretože stimulácia bradaviek môže spôsobiť aj kontrakcie.

„Po pôrode môžete v nosení formovačov bradaviek pokračovať,“ dodáva. „Vkladajte si ich do podprsenky 30 až 60 minút pred začiatkom dojčenia.“

„Mám vpadnuté bradavky a po dvoch alebo troch týždňoch, kedy som sa snažila prinútiť svoje dieťa, aby sa prisalo, som to chcela vzdať a prejsť na náhradnú výživu,“ spomína Nina, mamička jedného dieťaťa z Nemecka. „Hľadala som pomoc v organizácii La Leche League a navštívila ma príjemná pani, ktorá ma povzbudzovala, aby som to nevzdala. Navrhla mi formovače bradaviek, čo nakoniec fakt pomohlo. Môj chlapček naraz začal chápať, čo má robiť! Dojčenie bolo odvtedy skvelé a dieťa som dojčila celých 21 mesiacov.“

Ako pomôcť dieťaťu s prisatím v prípade plochých alebo vpadnutých bradaviek

Pokiaľ vám dieťa šťastne saje prst, ale zdá sa, že vaše prsia ho nezaujímajú, je to známka toho, že po prisatí bradavka nedosahuje úroveň jeho podnebia. Dieťa môže byť nazlostené, môže sa odtiahnuť a začať plakať alebo dokonca zaspať na prsníku. Pokiaľ k takejto situácii dôjde, požiadajte laktačnú poradkyňu, aby skontrolovala prisatie dieťaťa.

Existuje niekoľko techník, ktoré môžete pred každým dojčením použiť a pomocou ktorých sformujete bradavku do jednoduchšieho tvaru, aby ste dieťaťu prisatie uľahčili. Sioned navrhuje nasledujúce:

  • trieť bradavku medzi palcom a ukazovákom aby sa vytiahla smerom von

  • pomocou prstov stlačiť prsník tesne za dvorcom do tvaru písmena „V“ alebo „C“

  • krátka aplikácia studeného obkladu alebo kocky ľadu na bradavku – vynútená erekcia

  • pár minút pred dojčením odstriekať mlieko rukou alebo odsávačkou za účelom vytiahnutia bradavky

„Mám jednu bradavku plochú, ale zistila som to až v okamžiku, keď mal Austin na prsníku problém s kŕmením,“ hovorí Jennifer, mama dvoch detí z Veľkej Británie. Anatomicky bolo všetko v poriadku – bradavka len nebola dostatočne vztýčená, čo spôsobilo problémy s prisatím. Pokiaľ som začala dojčiť z tohto prsníka, vždy som bradavku stlačila a strčila ju Austinovi do úst. Zo začiatku to nebolo ľahké, ale postupom času som sa to naučila.“

Používanie kontaktných dojčiacich klobúčikov – pomôcka pre správne prisatie

Pokiaľ žiadna z vyššie uvedených rád nepomôže a dieťa stále s prisatím zápasí, môže vám laktačná poradkyňa odporučiť aby ste dieťa dojčili cez kontaktný dojčiaci klobúčik. Ide o tenký, pružný kúsok silikónu v tvare bradavky s otvormi v špičke pre priechod mlieka.

Dojčiaci klobúčik ponúka dieťaťu väčší, pevnejší cieľ a tiež stimuluje jeho podnebie, čím ho povzbudzuje k saniu. Klobúčiky by sa mali považovať iba za krátkodobé riešenie. Pokiaľ sa dostavia problémy alebo bolesti, kontaktujte laktačnú poradkyňu, ktorá vám odporučí, ako s klobúčikom pracovať. Tiež budete musieť sledovať váhový prírastok dieťaťa, aby bolo isté, že máte toľko mlieka, koľko dieťa potrebuje.3

Postupom času, ako sa sanie dieťaťa zosilňuje a bradavky si na dojčenie zvykajú, budete možno schopná dojčiť aj bez klobúčika.

„Moje bradavky sú skôr ploché. Lekárka mi pri oboch deťoch odporučila kontaktné dojčiace klobúčiky a ja som ich používala s veľkým úspechom,“ hovorí Anne-Sophie, mama dvoch detí zo Švédska. „Odporúčam ich pred dojčením navlhčiť, aby na kožu dobre priľahli.“

Dojčenie s prepichnutými bradavkami

Veľa žien s prepichnutými bradavkami zistí, že to nemá na ich schopnosť dojčiť žiaden vplyv – samozrejme z nich budete musieť pred dojčením šperky odstrániť, inak by hrozilo nebezpečenstvo udusenia a odreniny jazyka, ďasna alebo podnebia dieťatka.

„Mala som piercing bradaviek, ale o rok neskôr, keď som otehotnela, tak som si ho odstránila, pretože som mala veľmi citlivé prsia,“ hovorí Kellie, mama troch detí z Veľkej Británie. „Svoju dcéru som iba dojčila, rovnako ako neskôr jej dvoch mladších bratov a to bez problémov. Pokiaľ by som k tomu mohla ešte niečo dodať, tak to, že deti mali bradavku s piercingom radšej!“

U niektorých mamičiek dochádza cez prepichnuté dierky v bradavkách k úniku materského mlieka a niektoré majú obavy, že vďaka piercingu nebudú mať mlieka dostatok4 – aj keď sa touto tematikou zatiaľ výskum zaoberal iba v obmedzenej miere.

„Nie je možné zistiť, ako piercing ovplyvní dojčenie, kým sa mlieko nezačne tvoriť,“ hovorí Sinoed. „Pokiaľ máte obavy, poraďte sa s laktačnou poradkyňou alebo lekárom. Nezabudnite, že pokiaľ má matka s jedným prsníkom nejaký problém, nevadí, pretože dieťa môže všetku potrebnú výživu získať iba z jedného prsníka.“

Pokiaľ nemôžete s plochými alebo vpadnutýmí bradavkami dojčiť

Pokiaľ ste vyskúšali všetko a dojčenie vám proste nejde, aj tak svoje dieťa musíte kŕmiť.

„Najdôležitejšou vecou je zdravie matky a dieťaťa,“ hovorí Sioned. „Možno pre vás bude riešením odsávanie mlieka, alebo môžete vyskúšať Suplementor, kedy dieťa pije z vášho prsníka a zároveň je cez hadičku dokrmované odstriekaným mliekom. V tomto prípade sa dieťa stále dojčí z vášho prsníka a stimuluje prísun mlieka, a vďaka tomu môžete aj viac mlieka odstriekavať.“

„Mám vpadnuté bradavky. Po katastrofálnej skúsenosti s dojčením u prvého syna som bola odhodlaná u druhého syna uspieť,“ hovorí Babettli, mama dvoch detí z Talianska. „Podľa odporúčaní odborníkov som vyskúšala formovače bradaviek a kontaktné dojčiace klobúčiky, ale bez úspechu. Nakoniec pre nás bola najlepším riešením nemocničná 2-fázová elektrická odsávačka Medela Symphony. Počas štyroch mesiacov som na každé kŕmenie mlieko odsávala.“

Starostlivosť o rôzne typy bradaviek

Môže sa stať, že budú vaše ploché alebo vpadnuté bradavky potrebovať zvláštnu starostlivosť, pretože dieťa môže silno sať, čo by vám mohlo spôsobiť bolesť. Ako si poradiť s bolestivými bradavkami sa dozviete v kapitole starostlivosť o bradavky dojčiacich matiek.

Pokiaľ sa bradavky po dojčení vtiahnu, môže vlhkosť spôsobiť ich bolestivosť a zvýšiť riziko infekcie, vrátane kandidózy, a preto ich po dojčení vysušte ešte predtým, ako sa vtiahnu.

Pokiaľ trpíte na hromadenie mlieka v prsníku, môžu sa bradavky, ktoré sú obvykle vztýčené, dočasne sploštiť, a v tom prípade môžete mať s plochými a vpadnutými bradavkami ešte väčšie problémy – prečítajte si náš článok o hromadení mlieka v prsníku.

Skvelá správa je, že časté dojčenie alebo odsávanie môže tvar bradavky zmeniť, a preto sa dojčenie časom stáva jednoduchším. S ďalším dieťatkom nemusíte mať vôbec žiadne problémy, ako zistila Leanne, mamička dvoch detí zo Spojeného kráľovstva:

„Druhé kolo dojčenia bolo ako sen,“ hovorí. „Takmer štyri mesiace odsávania mlieka pre môjho prvého syna pomohlo moje ploché bradavky vytiahnuť a môj druhý syn sa okamžite prisal aj bez klobúčika. Už má deväť mesiacov a stále ho dojčím.“

Reference

1 Pluchinotta AM. The Outpatient Breast Clinic. Springer International Publishing; 2015.

2 Alexander JM, Campbell MJ. Prevalence of inverted and non-protractile nipples in antenatal women who intend to breast-feed. The Breast. 1997;6(2):72-78.

3 McKechnie AC, Eglash A. Nipple shields: a review of the literature. Breastfeeding Medicine. 2010;5(6):309-314.

4 Garbin CP, Deacon JP, Rowan MK, Hartmann PE, Geddes DT. Association of nipple piercing with abnormal milk production and breastfeeding. JAMA, Journal of the American Medical Association. 2009;301(24):2550-2551.