Dojčím a chcem sa vrátiť do práce

Návrat do práce po uplynutí materskej dovolenky neznamená koniec dojčenia. Pokiaľ máte pripravený plán a dobre nastavíte komunikáciu so zamestnávateľom, môže vaše dieťatko aj naďalej využívať všetkých výhod materského mlieka.

Správne vyváženie pracovného a osobného života môže byť pri plánovaní návratu do práce po materskej dovolenke náročné. Môžete sa cítiť rozpoltená, pretože musíte na jednej strane zvládnuť rozbúrené emócie, pretože opúšťate svoje dieťatko, a na strane druhej musíte zarábať, pretože nechcete stratiť kontakt s pracovným prostredím a prísť o kariérny postup.

Pokiaľ dojčíte a chcete v dojčení pokračovať, musíte sa zamyslieť nad tým, ako si zachovať stabilný prísun materského mlieka, a ako zaistiť kŕmenie dieťaťa vlastným odsatým mliekom v čase, kedy budete v práci. To veľakrát znamená, že budete musieť odsávať mlieko v práci a budete ho musieť tiež bezpečne skladovať a prevážať, aby s ním mohol následne váš partner (pestúnka) dieťa kŕmiť.

Aké sú výhody pokračujúceho dojčenia po vašom návrate do zamestnania?

Návrat do práce po týždňoch alebo mesiacoch strávených v tesnej blízkosti dieťatka môže byť veľmi bolestný. A dojčenie je jedným zo spôsobov, ako si vzájomne udržať dôležité puto (EN) a uľahčiť sebe aj dieťaťu prechod na novú situáciu.

Dojčenie môže byť tiež skvelým spôsobom, ako spoločne tráviť drahocenné chvíľky po dlhšom odlúčení, ako zistila Peggy, mama zo Švajčiarska: „Vrátila som sa do práce, keď mala Penelope šesť mesiacov. Aj potom som ju však stále dojčila tesne pred odchodom do kancelárie a ihneď po návrate domov. Tieto krásne vzácne chvíľky nám tak obom ostali.“

Pamätajte tiež na to, že aj po vašom návrate do práce si tak môže dieťa užívať všetky zdraviu prospešné a ochranné vlastnosti materského mlieka. V materskom mlieku je veľa zložiek, ktoré bojujú proti infekcii a v prípade choroby pomáhajú s rýchlejším zotavením. Štúdie dokonca ukazujú, že dojčené deti sú menej často choré, a preto si ich matky nemusia brať opakovane voľno na ošetrenie člena rodiny.1

Kedy sa mám vrátiť do práce?

Čo sa týka návratu do práce, niektoré mamičky nemajú na výber. A to z dôvodu na strane zamestnávateľa, miestnej legislatívy alebo proste potrebujú peniaze. Pokiaľ máte to šťastie, že si môžete sama vybrať, kedy sa do práce vrátite, zvážte všetky pre (ako je príjem, kariérny postup, psychika alebo sociálny kontakt) a proti (nie som so svojím dieťatkom, cena za stráženie alebo komplikovaná logistika), a predtým, ako sa rozhodnete, porozprávajte sa s kamarátkami a kolegyňami o ich skúsenostiach.

Majte na pamäti, že dojčenie a odsávanie v práci a rovnako aj starostlivosť o dieťa alebo batoľa môže byť fyzicky a emocionálne vyčerpávajúca. Na druhú stranu, niektoré mamičky zistili, že odsávanie je pre nich vítaným odpočinkom počas náročného pracovného dňa.

„Vrátiť sa do práce a sústrediť sa na prácu po dobu ôsmich hodín bolo ťažké, a preto som si užívala prestávky, pri ktorých som odsávala mlieko,“ hovorí Monika, mama troch detí zo Švajčiarska. „Bol to okamžik vyhradený len pre mňa, kedy som si mohla sadnúť, zavrieť oči a relaxovať.“

A čo starostlivosť o deti?

Vyberte si osobu, ktorá je naklonená dojčeniu a bude vaše dieťa rada kŕmiť odsatým materským mliekom a/alebo uvíta, keď prídete dieťa sama nadojčiť. Než sa s niekým dohodnete, preberte všetky podrobnosti a jasne vysvetlite svoje potreby.

Opýtajte sa, ako sa bude vaše materské mlieko skladovať a uistite sa, že dodáte dostatok dezinfikovaných fliaš a cumlíkov. Preberte tiež detaily kŕmenia: teplotu mlieka, kŕmenie v náručí alebo samostatne pod dohľadom (pokiaľ je dieťa staršie ako šesť mesiacov). Bude tak pravdepodobnejšie, že kŕmenie prebehne hladko a dieťa bude spokojné.

Pokiaľ máte to šťastie, že sa bude o dieťa starať niekto z rodiny, dajte mu dostatok mlieka a jasné pokyny. Ginema, mama dvoch detí z Argentíny, hovorí, že jej dcére chvíľu trvalo, kým si zvykla na nový spôsob kŕmenia: „Vrátila som sa do práce na štyri hodiny denne, keď mala moja dcéra deväť mesiacov,“ hovorí. „Vstávala som skoro ráno, odsávala mlieko a nechávala ho manželovi vo fľaši. Na začiatku si dcéra fľašu nechcela vziať, ale neprestávali sme jej ju ponúkať, a nakoniec si na ňu zvykla.“

Na čo sa mám opýtať svojho zamestnávateľa?

Akonáhle zistíte, že máte v úmysle vrátiť sa do práce, kontaktujte svojho zamestnávateľa, aj keby ste mali začať pracovať až o pár mesiacov. Chcite vedieť, akú vám ponúknu pracovnú dobu a ako vás pri dojčení podporia. Možno sa vrátite len na čiastočný úväzok alebo zvážite zdieľanú prácu, alebo vám bude vyhovovať dlhšia pracovná doba pri menšom počte dní v týždni.

„Mala som šesťmesačnú materskú dovolenku a potom som sa rozhodla, že sa vrátim do práce. Teraz pracujem na čiastočný úväzok, mám 60 % týždenného úväzku, a to je pre mňa perfektné,“ hovorí Andrea, mamička dvoch detí zo Švajčiarska.

Pokiaľ pracujete pre veľkú organizáciu, obráťte sa na personálne oddelenie a zistite, aké máte ako dojčiaca matka možnosti. Ak na vašom pracovisku doteraz žiadna mamička neodsávala, staňte sa priekopníčkou a buďte prvá.

Pokiaľ máte v úmysle odsávať mlieko v práci, upozornite svojho zamestnávateľa. V mnohých zemiach sú zamestnávatelia zo zákona povinní poskytnúť privátny priestor, kde môžu mamičky odsávať a bezpečne svoje mlieko skladovať. Zistite si, či je vo vašej krajine dojčenie a odsávanie mlieka na pracovisku legislatívne zakotvené a tieto pravidlá si prečítajte.

„Radím vám pripraviť si plán ešte pred návratom do práce,“ hovorí Shalena, matka dvoch detí z Kanady. „Informujte svojho zamestnávateľa o tom, čo budete potrebovať, ako často budete musieť odsávať, ako dlho a kde. Je tiež dôležité vysvetliť, že sa vaše potreby budú s rastom dieťaťa meniť. Uistite sa, že poznáte svoje práva a povinnosti a pripravte si plán.“

Alternatívou k odsávaniu mlieka na pracovisku je zorganizovať stráženie dieťaťa v blízkosti pracoviska, aby ste mohli dochádzať dieťa dojčiť v jeho obvyklých dobách kŕmenia.

Ako sa mám pripraviť na návrat do práce?

Ak dojčíte, precvičujte si odsávanie a kŕmenie z fľaše alebo pohárika niekoľko týždňov vopred, aby ste mali vy aj dieťa dostatok času si na tento nový spôsob kŕmenia zvyknúť.

Musíte tiež zistiť, aký je pre vás najlepší spôsob odsávania mlieka. Môžete používať elektrickú odsávačku mlieka, manuálnu alebo dokonca odsávať mlieko ručne. Váš výber môže ovplyvniť účinnosť, cena, prenosnosť a úroveň hlučnosti odsávačky.

Požiadajte rodinu a priateľov, aby tiež kŕmili vaše dieťa materským mliekom z fľaše, aby si zvykalo na to, že ho budú kŕmiť aj iné osoby. Pokiaľ nie ste v miestnosti, môže sa stať, že si dieťa vezme fľašu od niekoho iného ochotnejšie.

„Zaviedli sme kŕmenie z fľaše pomerne skoro, mesiace predtým, ako som sa vrátila do práce, takže som si bola istá, že to nebude problém,“ vysvetľuje Lily, mamička dvoch detí z Veľkej Británie.

„Vyskúšala som rôzne fľaše a cumlíky, kým som našla jednu, s ktorou bol môj syn spokojný.“

Keď si detailne naplánujete návrat do práce, je načase začať premýšľať o logistike toho, ako v práci mlieko odsávať – pozrite sa na naše články o odsávaní materského mlieka v práci, jeho bezpečnom skladovaní a preprave a odsávaní materského mlieka mimo domov.