Odsávanie materského mlieka v práci: tipy a rady pre mamičky

Pokiaľ sa vraciate späť do práce a pritom stále chcete svojmu dieťatku ponúkať výhody materského mlieka, prečítajte si, ako sa na túto zmenu správne pripraviť.

Aj keď máte chápajúceho zamestnávateľa, môžete mať obavy z toho, ako bude odsávanie materského mlieka na pracovisku prebiehať. Pochopia kolegovia moje pravidelné prestávky? Budem mať dostatok súkromia? Dobrá správa je, že s vopred pripraveným plánom a dostatočnou komunikáciou so zamestnávateľom môže byť odsávanie materského mlieka na pracovisku pre všetkých zúčastnených ľahké.

Nižšie uvádzame 10 tipov pre odsávanie materského mlieka na pracovisku.

1.  Poznajte svoje práva

V mnohých krajinách je odsávanie materského mlieka na pracovisku legislatívne zakotvené a zamestnávateľ by vám mal na odsávanie umožniť pravidelné prestávky.

 

2. Buďte pripravená

Pripravte si všetko, čo budete na odsávanie, skladovanie a prevoz materského mlieka potrebovať. Najdôležitejšia je odsávačka materského mlieka (najrýchlejšia je elektrická odsávačka pre odsávanie z oboch prsníkov súčasne, ktorá má tiež najvyššiu výťažnosť mlieka).1 Zvážte aj kúpu druhej odsávačky do práce, aby ste ju nemuseli každý deň prevážať.

Ďalšie užitočné pomôcky sú:

3.  Porozprávajte sa s kolegami

Nemusíte síce svojim kolegom hovoriť, že budete v práci odsávať materské mlieko, ale pokiaľ ich upozorníte, lepšie to pochopia a prijmú. Pokúste sa nájsť kolegyňu, ktorá tiež odsáva, a môžete sa vzájomne podporovať.

 

4.  Nájdite si vhodný priestor

Zamestnávateľ by vám mal na odsávanie mlieka ponúknuť súkromie (nie na toalete). Môže to byť na ošetrovni, v zasadačke alebo kdekoľvek inde, kde nebudete pri odsávaní rušená.

 

5.  Nezabudnite na vhodné skladovanie mlieka

Nájdite si bezpečné a chladné miesto, kde budete mlieko skladovať. Ak máte k dispozícii iba zdieľanú chladničku, označte si vrecká alebo fľaše jasným popisom.

 

6.  Udržujte mlieko v chlade

Mlieko, ktoré jeden deň odsajete, môžete podať svojmu dieťaťu nasledujúci deň, takže ho spravidla nemusíte zmrazovať. Pokiaľ mlieko skladujete v chladničke (a pri prevoze medzi prácou a domovom v chladiacej taške), môžete ho dieťaťu bezpečne podávať po dobu troch dní – alebo v prípade veľmi čistých podmienok až päť dní2,3 – viac informácií nájdete v našom článku o skladovaní materského mlieka.

 

7.  Načasovanie je dôležité

Mlieko odsávajte v rovnakých periódach, ako by ste dieťa bežne sama dojčili. Nazbierate tak dostatok mlieka pre správnu výživu dieťaťa a uchováte si stabilnú produkciu mlieka.

 

8.  Skúsenosťami sa človek učí

Pokiaľ je to možné, dohodnite si jeden skúšobný deň, počas ktorého si v práci urobíte „skúšku“ odsávania. Alebo začnite pracovať v piatok, aby ste mali na vyskúšanie odsávania a prevoz mlieka len jeden deň pred víkendom a nemuseli skočiť naraz do celého pracovného týždňa.

 

9.  Urobte si prestávku

Pokiaľ je dieťa strážené blízko vášho pracoviska, budú pre vás možno lepšou alternatívou prestávky, počas ktorých si odskočíte dieťa nadojčiť.

 

10.  Starajte sa o seba

Prepojiť prácu, starostlivosť o dieťa a dojčenie je únavné, a to obzvlášť na začiatku, keď si na novú situáciu začnete zvykať alebo keď sa dieťa v noci stále ešte budí. Vyhraďte si jeden deň len pre seba, starajte sa o seba a odpočívajte. Postupom času bude všetko ľahšie a vy aj dieťatko si na túto veľkú zmenu čoskoro zvyknete.

Odsávanie mlieka na pracovisku: príbehy mamičiek

Prečítajte si rôzne skúsenosti mamičiek s odsávaním materského mlieka na pracovisku. Nezávisle na ich skúsenostiach, všetky nakoniec našli spôsob, ako urobiť z odsávania bežnú každodennú rutinnú činnosť.

„Vždy som so sebou nosila chladiacu tašku.“

„So šéfom som prvýkrát o možnosti odsávania mlieka v práci hovorila tri mesiace pred svojim návratom do práce. Aby som mala dostatok súkromia, objednal žalúzie, ktoré boli nainštalované na uzamykateľné dvere mojej kancelárie.“

„Odstriekavala som mlieko ručne do fľaše vo svojej kancelárii a skladovala ho v označenej chladiacej taške v chladničke v kuchynke. Keď som bola mimo budovu, vždy som si našla trochu súkromia. Fľašu a chladiacu tašku som mala stále pri sebe.“

„Keď som počas pracovnej doby neodsala dostatok mlieka, odsávala som aj po návrate domov. A tak sa mi vždy podarilo pre syna v jasliach zaistiť na ďalší deň dostatočnú zásobu.“ Lilly, mama dvoch detí z Veľkej Británie.“

„Moja firma ma veľmi podporovala.“

„Odsávať mlieko v práci nebolo zložité, pretože firma mi ponúkla dobré zázemie a obrovskú podporu. Na odsávanie mi nechali dostatok času.“

„Z pohľadu logistiky bolo nutné venovať nejaký čas príprave, pretože každý deň som musela mať čisté vybavenie a vždy som musela voziť odsávačku. Dnes má naša firma v dennej miestnosti svoju vlastnú odsávačku pre viac užívateliek a každá mamička dostane zdarma odsávací set na odsávanie materského mlieka. Nikto si už odsávačky do práce nosiť nemusí.“

„Buďte pripravená. Pokiaľ to ide, berte to s humorom a pokúste sa uvoľniť a užiť si každý okamžik.“ Aleyda, mama z Holandska.

[H3] „Nebolo vôbec ľahké nájsť nejakú miestnosť, kde by som mohla mlieko odsávať.“

„Rozhodne pre mňa nebolo jednoduché prekonať všetky problémy spojené s odsávaním mlieka na pracovisku, hovorím teda hlavne o nedostatku vhodných priestorov a trápnej komunikácii s personálnym oddelením alebo o prístupe mužov (šéfov), ktorí moje potreby nepochopili vždy správne.“

„Keď som mala prvé dieťa, pracovala som vo veľkej firme, ktorá mi poskytla na odsávanie súkromnú miestnosť. Ale nejako som nezvládala urobiť si prestávku a odsať toľko mlieka, koľko moje dieťatko potrebovalo. Chcela som aj pri odsávaní používať notebook, aby sa mi práca nehromadila, ale v miestnosti na to nebol vhodný stôl. Vydržala som len dva týždne, a potom som musela zaviesť aj náhradnú mliečnu výživu.“

„Pri druhom dieťati som sa rozhodla, že vydržím dojčiť čo najdlhšie. Moje pracovisko bolo oveľa menšie – športový areál – a bolo veľmi ťažké nájsť na odsávanie vhodnú miestnosť. Najprv mi poskytli ošetrovňu, ale bola tam veľká zima a kedykoľvek mohol niekto vojsť. Nakoniec pre mňa našli lepšiu miestnosť, ale niekedy sa od nej strácal kľúč!

A preto by som ostatným mamičkám odporúčala, aby si zistili, aké majú práva a presadzovali ich! Verte, že o vás zamestnávateľ stojí a akékoľvek problémy sa väčšinou vyskytujú z dôvodov organizačných alebo nedostatku znalostí, než kvôli nepriateľskému prístupu. Môže to byť boj, ale stojí za to. Odporúčam tiež odsávačky mlieka značky Medela.“ Elisabeth, mam dvoch detí z Veľkej Británie.

„Mne sa darilo pracovať a zároveň mlieko odsávať.“

„Okrem odsávačky sa mi veľmi osvedčil pás pre ľahké odsávanie, jednorazové prsné vložky a odev vhodný na odsávanie mlieka. Darilo sa mi odsávať mlieko pri práci, ale nie všetkým mamičkám to ide a odsávajú jedine vtedy, keď na to majú absolútny pokoj.“

„U nás  v práci je niekoľko miestností pre mamičky, v ktorých môžu materské mlieko odsávať – musíte si tam iba rezervovať miesto. Ja nesedím celý deň v jednej budove, a preto si musím rezervovať miesto na odsávanie v rôznych budovách a mimo doby dôležitých schôdzok.“

„Najväčším problémom sú konferencie alebo akcie, na ktoré sa nezasiela žiadny program, a tak nikdy neviem, kedy sa môžem vypariť. A potom mi začne tiecť mlieko a musím bežať!“ Natalie, mamička z USA.

„Nikto mi prestávky na odsávanie mlieka neupieral ani nezávidel.“

„Počas prvých niekoľko mesiacov som syna dojčila ráno doma a do práce som chodila na 10:00; v práci som raz alebo dvakrát odsávala; potom som syna okolo 17:30 vyzdvihla z jaslí, kde som ho hneď nadojčila; išli sme domov, zamrazila odsaté mlieko a pred spánkom som ho ešte raz nadojčila.“

„Včas svojho nadriadeného a kolegov informujte o tom, ako a kedy budete odsávať, aby to mohli rešpektovať. Nikto mi prestávky na odsávanie neupieral – skôr naopak. Pomohla tiež skutočnosť, že som na našom oddelení nebola ako mamička sama, boli tam ďalšie dve mamičky, ktoré odsávali. Je to úplne iné, keď máte okolo seba niekoho, s kým môžete svoje skúsenosti zdieľať.“ Jess, mamička z Argentíny.