Odsávanie z oboch prsníkov súčasne: viac mlieka za kratšiu dobu

Použitie odsávačky na dva prsníky je najlepší spôsob, ako maximalizovať množstvo odsatého mlieka. Prečítajte si, ako to funguje a prospieva vám aj vášmu dieťatku.

Dr. Danielle Prime, špecialistka na výskum v oblasti dojčenia, Medela: Expertka na hormón oxytocín – nevyhnutný pre uvoľňovanie materského mlieka – jej výskum prispel k pochopeniu toho, ako funguje laktácia. V rámci oddelenia lekárskeho výskumu vykonáva Danielle medzinárodný klinický výskum, ktorý pomáha s informovanosťou verejnosti a navrhuje produkty založené na vedeckých dôkazoch.

Vedeli ste, že odsávanie z oboch prsníkov súčasne je účinnejšie ako len z jedného prsníka? To znamená, že pokiaľ materské mlieko odsávate pravidelne – pretože vaše dieťa nie je schopné sa priamo z prsníka samo nakŕmiť, alebo sa vraciate späť do práce, alebo potrebujete zvýšiť tvorbu mlieka – odsávanie z oboch prsníkov môže byť tým najlepším spôsobom, ako zaistiť, aby vaše dieťa aj naďalej dostávalo vaše vlastné materské mlieko.

Prečo je odsávanie z oboch prsníkov tak účinné

Je úplne jasné, že odsávanie z oboch prsníkov zároveň šetrí čas, ale náš výskumný tím tiež zistil, že existujú štúdie, ktoré naznačujú, že táto metóda pomáha odsať viac mlieka.1,2 Chceli sme prísť na to prečo, a preto sme si otestovali skupinu mamičiek odsávajúcich svoje mlieko z oboch prsníkov zároveň, a potom tú istú skupinu pri postupnom odsávaní z každého prsníka zvlášť.

Zistili sme, že dochádza k produkcii väčšieho množstva mlieka.

Výsledky testu boli fascinujúce: odsávanie z oboch prsníkov súčasne skutočne prinieslo výrazne viac mlieka – v priemere o 18 %.3 Zistili sme tiež prečo: stimulácia oboch prsníkov zároveň bola účinnejšia, pretože pri nej viac prúdil oxytocín, hormón uvoľňujúci mlieko, takže mamičky mali viac mlieka.

Samozrejme, že pokiaľ ide o odsávanie materského mlieka, na to sú najlepšími odborníkmi samotné deti, ale odsávanie z oboch prsníkov zároveň sa výkonu dojčiat veľmi blíži. Jedna teória hovorí, že aj keď dieťa pije v jednom okamžiku iba z jedného prsníka, je vo veľmi úzkom kontakte so svojou matkou, čo stimuluje uvoľnenie oxytocínu. Možno preto, že odsávanie z oboch prsníkov súčasne znamená dvojnásobný kontakt aj stimuláciu. Táto metóda funguje podobným spôsobom, to znamená, že dochádza k ďalšiemu uvoľňovaniu oxytocínu a následne k tvorbe väčšieho množstva mlieka.

Je dôležité si však uvedomiť, že hoci odsávanie z oboch prsníkov súčasne zlepšuje činnosť odsávania mlieka, neznamená to, že mamičky používajúce túto techniku budú mať nadprodukciu materského mlieka. Naše štúdie tiež nenaznačujú, že je odsávanie z oboch prsníkov lepšie ako sanie dieťaťa – znamená to, že postupné odsávanie z jedného prsníka nie je tak účinné, ako sanie dieťaťa, ale odsávanie z oboch prsníkov zároveň sa tomuto zlatému štandardu blíži.

Vytvára sa materské mlieko s vyšším obsahom tuku

Ďalším úžasným objavom bola skutočnosť, že mlieko, ktoré mamičky odsali počas odsávania z oboch prsníkov súčasne, malo vyšší obsah tukov, ako keď odsávali mlieko postupne z každého prsníka zvlášť. Prečo? Kľúčom je vyprázdnenie prsníkov.

Počas dojčenia alebo odsávania sa obsah tuku v mlieku neustále zvyšuje. Pretože odsávanie z oboch prsníkov vedie k ďalšiemu spusteniu mlieka a teda nárastu jeho množstva o 18 %, sú prsia úplne vyprázdnené. Vyšší obsah tuku je známkou toho, že prsia sú pri odsávaní z oboch prsníkov zároveň vyprázdnené lepšie ako odsávaní z jedného prsníka. Tento vyšší obsah kalórií môže byť obzvlášť prospešný pre dojčatá, ktoré sa narodia predčasne a môžu za deň vypiť iba malé množstvo mlieka.

Účinnosť odsávania z oboch prsníkov je tiež dôležitá z toho dôvodu, že dobre vyprázdnené prsníky dávajú organizmu signál, aby vytvoril viac mlieka; zatiaľ čo mlieko, ktoré zostane v prsníku po menej účinnom odsávaní signalizuje, že viac mlieka nie je potrebné.4 Preto je pre tvorbu materského mlieka tak dôležité často a účinne odsávať.

Výber správnej odsávačky na dva prsníky

Zistili sme, že odsávanie z oboch prsníkov súčasne má zmysel vtedy, pokiaľ musíte mlieko odsávať pravidelne – ale akú odsávačku si vybrať? Medela vyrába celú radu odsávačiek materského mlieka na dva prsníky, ktoré môžete používať doma, v práci alebo na cestách. Medela vyrába tiež Symphony, nemocničnú elektrickú odsávačku na dva prsníky, ktorú nájdete v mnohých pôrodniciach alebo si ju môžete zapožičať pre osobné použitie. Ak potrebuje pomôcť pri rozhodovaní, ktorá z odsávačiek je pre vás najvhodnejšia, prečítajte si článok Ako si vybrať odsávačku.

Odsávanie bez použitia rúk: perfektná metóda pre zaneprázdnené mamičky

Pre maximálne pohodlie môžete odsávačku na dva prsníky použiť so špeciálne navrhnutou podprsenkou pod názvom pás pre ľahké odsávanie Medela, ktorý drží prsné nadstavce na svojom mieste, a vy tak máte pri odsávaní voľné ruky. Okrem ľahšej obsluhy ovládacích prvkov odsávačky je tiež ideálny, pokiaľ chcete počas odsávania robiť iné veci, napríklad hrať sa s dieťaťom, jesť, čítať alebo používať telefón či počítač.

Ďalšie rady nájdete na našom webe v časti úvod do dojčenia.(EN)