Odstavenie: kedy a ako prestať dojčiť

Kedy je ten správny okamih, kedy prestať svoje dieťa dojčiť a ako to najlepšie urobiť? Čítajte ďalej a dozviete sa veľa praktických rád a odporúčaní.

Len čo začnete úspešne dojčiť, ako dlho by ste mali pokračovať? Tri mesiace? Šesť mesiacov? Rok? Niekoľko rokov?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ďalšie zdravotnícke inštitúcie odporúčajú plne dojčiť deti materským mliekom prvých šesť mesiacov života a ďalej pokračovať v dojčení spoločne s podávaním ďalších potravín – známych ako doplnková strava – aspoň do veku dvoch rokov.1

Materské mlieko nie je totiž iba jedlo. Je to tiež prirodzený utišujúci prostriedok, pokiaľ sa vaše dieťa bojí alebo je unavené a tiež obsahuje zložky zvyšujúce imunitu, ktorých obsah sa dramaticky zvyšuje, kedykoľvek je dieťa choré.2

Antropológovia odhadujú, že prirodzený vek, dokedy sa dieťa môže dojčiť je dokonca viac ako dva roky. Keď sa pozrieme na faktory, ako je vývoj zubov, telesná hmotnosť, porovnanie s inými primátmi a historické dôkazy, niektorí hovoria, že dojčenie by mohlo trvať dva až štyri roky, zatiaľ čo iní veria, že naši predkovia mohli byť dojčení až do veku šiestich alebo siedmich rokov.3

Dnes dáva vo vyspelých krajinách viac ako 60 % mamičiek svojmu dieťaťu pred dovŕšením šiesteho mesiaca nejakú náhradnú dojčenskú mliečnu výživu(EN) alebo doplnkovú výživu,4 aj keď to Svetová zdravotnícka organizácia neodporúča.

Kedy je vhodný čas začať dieťa odstavovať?

Odstavenie je proces, kedy matka prestane dieťa dojčiť svojim materským mliekom. V ideálnom prípade je prvým krokom k odstaveniu dieťaťa zavedenie doplnkových potravín, ktoré sa podávajú spoločne s materským mliekom asi od šiesteho mesiaca. Proces odstavenia pokračuje až do úplného nahradenia materského mlieka inými potravinami a nápojmi.

„Po šiestich mesiacoch začne dieťa potrebovať vyššie množstvo určitých živín – ako je železo, zinok a vitamíny B a D – ktoré nemôže získať z materského mlieka alebo zo svojich vlastných zásob,“ vysvetľuje britská zdravotná sestra Sarah Beeson.

„Spočiatku však tuhá strava iba materské mlieko dopĺňa, ale postupne ho bude nahrádzať. Materské mlieko zostane ešte veľa mesiacov hlavným zdrojom živín.“

Typické dieťa vo veku siedmych mesiacov stále získava 93 % kalórií z materského mlieka. Aj v 11 až 16 mesiaci môže mlieko stále poskytovať približne polovicu jeho denného príjmu kalórií.5

„Mamičky si niekedy myslia, že materské mlieko nie je dôležité, hneď ako začne dieťa jesť tuhú stravu, ale v skutočnosti preňho nie je nič lepšie ako mlieko, nech už je akokoľvek staré,“ hovorí Sarah.

A je to tak, celý proces odstavenia dieťaťa môže trvať tak dlho, ako bude mamička a dieťa chcieť: „Kedy ukončiť dojčenie je na vás,“ hovorí Sarah. „Nenechajte sa ovplyvniť tým, čo robia priatelia alebo čo robia členovia rodiny – alebo dokonca cudzí ľudia – záleží iba na tom, ako to cítite vy a vaše dieťa.“

Ako ukončiť dojčenie

Nech už sa rozhodnete začať s odstavovaním dieťaťa kedykoľvek, najlepšie je to robiť postupne. Náhle ukončenie dojčenia by vás mohlo vystaviť riziku hromadenia mlieka v prsníku, upchatie mliekovodu alebo mastitídy, a tiež by to bola náhla prudká zmena pre tráviaci a imunitný systém dieťaťa. Nehovoriac o emocionálnej ujme, ktorú tým môžete privodiť sebe aj dieťaťu.

Musím prestať dojčiť?

Niekedy si mamičky mylne myslia, že musia prestať dojčiť, aj keď tomu tak nie je. Pokiaľ sa vraciate do práce, dojčenie môže byť skvelým spôsobom, ako si počas veľkej zmeny vo vašich životoch zachovať blízkosť.  Môžete pre dieťa odstriekavať mlieko v práci a ráno a večer si vyčleniť dojčenie ako príjemné okamžiky, ktoré budete prežívať spoločne. Alebo pokiaľ musíte bez dieťaťa cestovať, môžete mlieko odstriekať a voziť ho so sebou alebo poslať domov.

Pokiaľ ochoriete, tiež to vždy neznamená, že musíte prestať dojčiť – prečítajte si naše rady týkajúce sa dojčenia v dobe choroby(EN) a nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom.

Ukončenie dojčenia pred dovŕšením šiesteho mesiaca

Pokiaľ cítite, že už nie ste schopná v dojčení pokračovať až do dovŕšenia šiesteho mesiaca dieťaťa a chcete dieťa postupne odstavovať, začnite tým, že každý deň vynecháte jedno dojčenie a nahradíte ho fľašou s náhradnou dojčenskou výživou.

„V ideálnom prípade začnite s obedňajším jedlom. Deti sú neuveriteľné a sú schopné cítiť vôňu materského mlieka vo svojom okolí, a preto požiadajte svojho partnera alebo príbuzného, aby dali dieťaťu fľašu a vy z miestnosti odíďte,“ hovorí Sarah.

„Pri príprave jedla dbajte na správnu hygienu. Je možné, že dieťa vypije počas 24 hodín menej odstriekaného mlieka ako keď pije z prsníka. Nenúťte ho, aby pilo viac, ako samo chce.“

Prsia si budú musieť zvyknúť na to, že produkujú menej mlieka a tak si pravdepodobne všimnete, že máte pocit, že sú plnšie a citlivejšie. Pokiaľ vás tento pocit nepríjemne obťažuje, skúste trochu materského mlieka odstriekať – ale len toľko, aby ste zmiernili nepríjemný pocit, v opačnom prípade budete svoje telo stimulovať k vyššej produkcii mlieka.

Hneď, ako si telo na nový režim zvykne – obvykle po niekoľkých dňoch – každý deň vynechajte jedno ďalšie dojčenie. Opakujte tak dlho, až prestanete dojčiť a tým dieťa úplne odstavíte.

„Po prvom pôrode som mala komplikácie, veľa a rýchlo som schudla a tiež som trpela mastitídou. Mala som málo mlieka a po troch mesiacoch som musela prestať dojčiť,“ hovorí Jennifer, mama dvoch detí z Veľkej Británie. „Vždy po určitej dobe som jedno dojčenie vynechala, takže fyzicky to bolo v poriadku, ale zvládnuť to psychicky bolo oveľa horšie.“

Pokiaľ si chcete zachovať tesný kontakt s dieťaťom a zdravotné prínosy dojčenia, ale musíte dojčenie obmedziť, skúste čiastočné odstavenie, kde je iba niektoré kŕmenie nahradené náhradnou mliečnou výživou.

Ukončenie dojčenia po dovŕšení šiestich mesiacov

Hneď, ako začne dieťa okolo šiesteho mesiaca jesť pevnú stravu, zistíte, že sa bude prirodzene a postupne znižovať počet denných dojčení. Asi za rok to bude pravdepodobne iba pár dojčení denne, ktoré budú doplnené tuhou stravou a zdravými desiatami.

Pokiaľ by ste však chceli počet dojčení znížiť ešte viac a dieťa má menej ako 12 mesiacov, robte to postupne, vypúšťajte jedno dojčenie a namiesto neho ponúknite dieťaťu fľašu. Kravské mlieko začnite podávať, až keď bude mať dieťa aspoň jeden rok.

„Keď som sa rozhodla syna odstaviť, dojčila som ho trikrát denne a tiež dostával trikrát denne jedlo s desiatou. Postupne som nahradzovala každé dojčenie fľašou s mliečnou výživou – nechávala som si iba nočné dojčenie a to do 11 mesiaca,“ hovorí Ruth, mamička z Veľkej Británie. „Pretože som svoje dieťa odstavovala postupne, nemala som žiadne problémy, iba pár dní som cítila plné prsia.“

Existuje niekoľko spôsobov, ako odvrátiť pozornosť dieťaťa od zmien, ktoré sa odohrávajú v jeho stravovacích návykoch. Niektoré mamičky ponúkajú miesto dojčenia pitie a desiatu, a tak sa stále udržujú pocit blízkosti. Môžete tiež zmeniť svoju každodennú rutinu, hrať s dieťaťom jeho obľúbenú hru alebo sa môžete s dieťaťom vy alebo váš partner pomaznať. Niektorým deťom bude trvať dlhšie, pokiaľ si na zmenu zvyknú, ale časom sa všetko zjednoduší. Pokiaľ máte s odstavením dieťaťa akékoľvek problémy, vždy je užitočné vyhľadať pomoc lekára.

Prirodzené ukončenie dojčenia

Pokiaľ sa rozhodnete, že koniec dojčenia necháte na rozhodnutí dieťaťa (známe ako riadené dieťaťom alebo prirodzené ukončenie dojčenia), bude proces odstavenia pravdepodobne pomalý a postupný. V priebehu mesiacov sa dojčenie bude skracovať a bude menej časté, až jedného dňa stratí dieťa o prsník záujem.

„Moja dcéra sa sama odstavila v štyroch rokoch“, hovorí Sarah, mamička z Veľkej Británie. „Postupne asi od tri a pol roka pila menej a menej. Potom sme boli na dovolenke a vyzeralo to, že na dojčenie zabudla. Dnes o šesť mesiacov neskôr sa niekedy prisaje, ale už vie, že žiadne mlieko nepotečie.“

Vaše telo by malo mať dostatok času sa prispôsobiť, takže je nepravdepodobné, že budete zažívať nepríjemné pocity. Môže to však byť emocionálne ťažké a preto si urobte čas na maznanie a blízke prepojenia.

„Odstavenie riadené dieťaťom bolo pre mňa to pravé, pretože môj syn nikdy nemal umelú výživu ani fľašu. Nechcela som ho teda naraz odstaviť a nedopriať mu dojčenie,“ hovorí Kelly, mamička z Veľkej Británie. „O dojčenie stratil záujem, keď mal dva a pol roka. Bol to pre nás ten najlepší scenár, aj keď to bolo celkom emotívne.“

Čo keď musím dojčenie ukončiť náhle?

Aj keď náhle ukončenie dojčenia nie je najlepším riešením, niekedy je to nutné zo zdravotných dôvodov alebo preto, že sa musíte od dieťaťa oddeliť.

Pokiaľ bolo dieťa až do tohto okamžiku dojčené, budete takmer určite musieť mlieko odstriekavať, aby ste zabránili jeho hromadeniu v prsníku. Niektoré ženy používajú odsávačku, zatiaľ čo iné radšej dávajú prednosť ručnému odstriekavaniu. Odstriekajte iba toľko mlieka, aby ste zmiernili nepríjemné pocity – nechcete svoje telo stimulovať k ďalšej produkcii mlieka.

Aj keď môžu byť prsníky zo začiatku opuchnuté a citlivé, prispôsobia sa. Materské mlieko obsahuje srvátkovú bielkovinu nazývanú spätnoväzbový inhibítor laktácie (FIL). Keď prestanete dieťa dojčiť, FIL povie telu, aby produkciu mlieka spomalilo, ale kým sa prsia prispôsobia, môže to trvať niekoľko dní alebo dokonca týždňov.

Užívanie paracetamolu alebo ibuprofenu môže tiež pomôcť zmierniť bolesti (aj keď ibuprofen má u žien s astmou kontraindikáciu). Pokiaľ si musíte počas doby, kedy dojčíte, vziať lieky, vždy sa riaďte pokynmi výrobcu a lekárnika a tiež sa poraďte so svojím lekárom.

„Keď mala moja dcéra osem mesiacov, musela som náhle prestať dojčiť, pretože som musela brať silné lieky proti bolesti,“ hovorí Peggy, mamička zo Švajčiarska. „Bolo to pre mňa veľmi ťažké – dcéra stále hľadala moje prsníky a plakala. Keď som ju kŕmila z fľaše, pevne som ju držala v náručí, aby som sa uistila, že je všetko v poriadku. Asi po mesiaci sme si obe zvykli.“

Môžem pokračovať v dojčení, pokiaľ chcem znovu otehotnieť?

Aj keď je dojčenie prírodný antikoncepčný prostriedok, nie je spoľahlivý. Je nepravdepodobné, že bude účinný po dobu šiestich mesiacov alebo pokiaľ výhradne nedojčíte. To znamená, že keď dojčíte, môžete pokojne otehotnieť.

Tehotné mamičky niekedy dostávajú protichodné rady ohľadom toho či majú dieťa odstaviť. Tandemové dojčenie dvoch detí rôzneho veku je možné, a keď príde na svet ďalšie dieťa, vaše telo začne produkovať mlieko, ktoré bude jeho potrebám vyhovovať.

Niektoré mamičky zistia, že ich staršie dieťa sa samo prirodzene prestane počas tehotenstva dojčiť alebo začne niektoré dojčenia vynechávať. Môže to byť spôsobené zmenami v zložení mlieka počas tehotenstva, čo znamená, že chutí inak a je menej sladké.6  Ak je vaše dojčené dieťa mladšie ako jeden rok, keď prestane piť z prsníka, sledujte, či stále priberá na váhe.

Pokiaľ chcete počas tehotenstva pokračovať v dojčení a ak ste už predtým predčasne porodili, potratili alebo krvácate, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Pokiaľ chcete otehotnieť a potrebujete k tomu lekársku pomoc, lekári vám počas dojčenia nepredpíšu niektoré lieky na plodnosť. Pred rozhodnutím, kedy a ako dieťa odstaviť, preberte všetky možnosti s lekárom.

Posledné slovo na tému odstavenia dieťaťa

Či už sa rozhodnete ukončiť dojčenie  kedykoľvek a akýmkoľvek spôsobom, urobte to šetrne, pre seba aj pre dieťa. Je to pre vás oboch veľká zmena, ako fyzicky, tak hormonálne, a preto to urobte s rozumom a citom.

„Moje telo sa s odstavením vysporiadalo celkom dobre, ale psychicky ma to vzalo. Bolo to niečo, čo sme tak dlho spoločne zdieľali a potom to skončilo“ hovorí Jane, mama dvoch detí z USA. „Pracovala som dlho, päť dní v týždni a vďaka dojčeniu som sa cítila v živote svojich detí veľmi dôležitá. Keď dojčenie skončilo, našli sme iné spôsoby, ako sa s deťmi prepojiť.“

Reference

1 World Health Organisation. [Internet] Health Topics: Breastfeeding: 2018 [Accessed: 08.02.2018]. Available from: http://www.who.int/topics/breastfeeding/en

2 Hassiotou et al. Maternal and infant infections stimulate a rapid leukocyte response in breastmilk. Clin Transl Immunology. 2013;2(4):e3.

3 Dettwyler KA. When to wean: biological versus cultural perspectives. Clin Obstet Gynecol. 2004; 47(3)712-723.

4 Victora CG et al. Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and lifelong effect. Lancet. 2016;387(10017):475-490.

5 Dewey KG et al. Breast milk volume and composition during late lactation (7-20 months). J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1984;3(5):713-720.

6 Prosser CG et al. Mammary gland function during gradual weaning and early gestation in women. Aust J Exp Biol Med Sci. 1984;62(Pt 2):215-228.