Príliš málo mlieka? Čo mám urobiť, aby som mala viac mlieka?

Veľa mamičiek sa bojí, že majú málo mlieka, ale je celkom ťažké to s istotou určiť. Čítajte ďalej a dozviete sa, či máte naozaj málo mlieka a čo s tým môžete urobiť.

„Mám dostatok materského mlieka?“ To je to, čoho sa čerstvé mamičky často obávajú, ale je veľmi pravdepodobné, že pokiaľ je dieťa zdravé a dobre prospieva, vediete si skvelo. Pokiaľ sa však skutočne obávate, či máte dostatok materského mlieka, vyhľadajte pomoc čo najskôr. Pokiaľ sa ukáže, že je všetko v poriadku, začnete si rýchlo veriť. Navyše sa vyhnete tomu, že dáte dieťaťu zbytočne náhradnú dojčenskú výživu, čo by mohlo viesť k poklesu tvorby vášho vlastného mlieka.

Dôvody nízkej tvorby mlieka

Iba málo čerstvých mamičiek má problémy s nedostatkom mlieka zo zdravotných dôvodov, medzi ktoré patrí:

 • Nadmerná strata krvi (viac ako 500 ml) počas pôrodu alebo zadržané zvyšky placenty môžu spomaliť nástup tvorby mlieka (čo sa obvykle deje približne tri dni po pôrode).1

 • Anamnéza syndrómu polycistických ovárií, cukrovky, štítnej žľazy alebo iných hormonálnych porúch. Mamičky s týmito symptómami niekedy naozaj nemajú dostatok mlieka.2

 • Vzácny stav mliečnej hypoplázie, pri ktorej nie je v prsníku dostatok žľazového tkaniva produkujúceho mlieko.3

 • Predchádzajúce operácie prsníkov alebo trauma – aj keď veľa mamičiek, ktoré operáciu podstúpili, úspešne dojčia.4

Pokiaľ sa vás niektorý z týchto symptómov týka, navštívte laktačnú poradkyňu.

Ako sa tvorí materské mlieko

Hneď, ako je zahájená tvorba materského mlieka, sú to v skutočnosti prsia, ktoré ho „vyrábajú“ podľa princípov „ponuky a dopytu“. Zakaždým, keď je prsník vyprázdnený buď dojčením dieťaťa alebo odstriekaním, začnú prsia tvoriť mlieko nové.

To je dôvod, prečo podávanie fľaše s náhradnou výživou môže prísun mlieka znížiť – vaše telo nedostane správu, aby vytvorilo viac materského mlieka, pretože nedošlo k vyprázdneniu prsníka.

Frekvencia dojčenia je tiež jedným z faktorov, ktoré množstvo mlieka ovplyvňuje. Čím častejšie a účinnejšie sa dieťa dojčí, tým viac mlieka budú vaše prsia produkovať. Pokiaľ dieťa počas dojčenia nevypije dostatočné množstvo mlieka, je nutné zvyšok pravidelne odsávať, aby mohli prsia tvoriť ďalšie zásoby mlieka – pozri nižšie.

Známky toho, že vaše dieťa nemá dostatok mlieka

Aj keď je nízka zásoba mlieka celkom vzácny jav, dieťa sa môže počas prvých niekoľkých týždňov s dojčením stretávať z iných dôvodov. Nemusí piť dostatočne často alebo dostatočne dlho, zvlášť pokiaľ sa snažíte dodržiavať plán dojčenia, bez toho, aby ste kŕmili podľa potrieb dieťaťa. Dôvodom môže byť nedostatočné prisatie dieťaťa k prsníku alebo fyzický stav, ktorý prijímanie mlieka sťažuje.

Nižšie sú uvedené príznaky toho, že dieťa nedostáva dostatok mlieka:

 • Dieťa nepriberá na váhe. Je bežné, keď novorodenec v niekoľkých prvých dňoch po narodení stratí 5 až 7 % svojej pôrodnej hmotnosti – niektorí dokonca až 10 %. Potom by však mal každý deň pribrať aspoň 20 až 30 g a do 10. až 14. dňa sa vrátiť k svojej pôrodnej hmotnosti.5,6,7 Pokiaľ vaše dieťa stratilo 10 % alebo viac z pôrodnej hmotnosti alebo nezačalo do 5 až 6 dní po pôrode priberať na váhe, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

 • Nedostatočne pomočené a pokakané plienky. Denný počet pomočených a pokakaných plienok je dobrým ukazovateľom toho, či má dieťa dostatok mlieka – pozri náš článok vysvetľujúci vzorec dojčenia v časti Dojčenie novorodenca: čo môžete očakávať v prvom týždni. Pokiaľ máte obavy alebo ste si všimli, že špinavé plienky sú málo pomočené alebo ľahké, vyhľadajte pomoc lekára.

 • Dehydratácia. Pokiaľ má dieťa tmavý moč, sucho v ústach alebo žltačku (zožltnutie kože alebo očí), alebo pokiaľ je letargické a nemá hlad, môže byť dehydrované.6 Horúčka, hnačka a zvracanie alebo prehriatie môžu u dojčaťa spôsobiť dehydratáciu. Pokiaľ si všimnete niektorý z týchto príznakov, rýchlo vyhľadajte lekársku pomoc.

Mylné predstavy o nedostatočnej tvorbe mlieka

Novorodenci sa obvykle kŕmia veľmi často – asi 10 až 12 krát denne alebo každé dve hodiny – to nie je známkou toho, že nemáte dosť mlieka. Nezabudnite, že sa dieťa často kŕmi preto, že je mu pri prsníku dobre a je ťažké povedať, koľko mlieka dieťa počas každého dojčenia vypije – množstvo sa môže líšiť.

Nasledujúce javy sú úplne normálne a nejedná sa o známky toho, že nemáte dostatok mlieka:

 • dieťa sa chce často kŕmiť

 • dieťa sa nenechá položiť

 • dieťa sa v noci prebúdza

 • krátka doba kŕmenia

 • dlhá doba kŕmenia

 • po dojčení dieťa pije aj z fľaše

 • cítite, že vaše prsia nie sú tak napäté, ako v prvých týždňoch

 • z prsníka netečie samovoľne mlieko alebo z nich predtým tieklo a teraz netečie

 • odsávate iba trochu mlieka

 • máte malé prsia

Čo robiť, pokiaľ máte málo mlieka

Ak máte podozrenie, že dieťa nemá dostatok mlieka, navštívte lekára alebo laktačnú poradkyňu. Jedine odborník môže posúdiť, či máte málo mlieka a pozrie sa, ako dojčíte, aby zistil, či je dieťa dobre prisaté a prijíma dostatočné množstvo potravy. Lekár môže tiež pri dojčení odporučiť inú polohu alebo upraviť prisatie dieťaťa tak, aby bolo dojčenie účinnejšie.

Pred a počas kŕmenia sa tiež môžete pokúsiť o tesnejší kontakt „kožu na kožu“ s cieľom stimulovať hormón oxytocín, ktorý tvorbu mlieka povzbudzuje, alebo použite relaxačné techniky, vypočujte si obľúbenú upokojujúcu hudbu, čím znížite úzkosť, ktorá by mohla ovplyvniť množstvo vyprodukovaného mlieka.8

Vďaka podpore je väčšina matiek s nedostatkom mlieka schopná čiastočne svoje deti dojčiť a niektoré z nich dokonca dokážu rozbehnúť dojčenie naplno.

Pokiaľ si napriek tomu dieťa nevie vziať dostatok mlieka priamo z prsníka, pretože sa narodilo predčasne alebo má zvláštne potreby,(EN) budete musieť mlieko odstriekavať, aby sa vám neprestalo tvoriť.mlieka).

Pokiaľ nie ste stále schopná odstriekavať pre dieťa dostatok materského mlieka, musíte dieťa pod dohľadom lekára dokrmovať darcovským materským mliekom alebo náhradnou dojčenskou mliečnou výživou. Môžete tiež vyskúšať Suplementor (SNS), čo je efektívny spôsob, ako dieťa kŕmiť svojím odstriekaným mliekom a zároveň z prsníka.

Ako zvýšiť množstvo mlieka pomocou odsávačky

Pokiaľ potrebujete podporiť tvorbu mlieka počas prvých piatich dní po pôrode, môžete použiť dvojfázovú elektrickú odsávačku s iniciačnou technológiou, ako je typ Medela Symphony. Tento typ odsávačky je navrhnutý tak, aby napodobňoval spôsob, akým dieťa stimuluje prsia pri dojčení a bolo zistené, že vyžaduje dlhodobú produkciu mlieka.9

Hneď, ako sa začne mlieko tvoriť, odsávanie z oboch prsníkov súčasne znamená, že odstriekate viac mlieka za kratšiu dobu.10 Táto metóda vyprázdnenia prsníka je oveľa lepšia, čo prispieva k tvorbe väčšieho množstva mlieka.

Hoci je každá mamička iná, často je účinné odstriekavať mlieko ihneď po dojčení alebo za hodinu. Môže sa zdať, že to nedáva zmysel, pretože obvykle je ľahšie odsávať mlieko z plného prsníka, ale keď odsávate, tak si predstavte, že tým „plníte objednávku mlieka“ na ďalší deň.

Najprv môžete odsávať iba malé množstvo, ale nenechajte sa odradiť – pri pravidelnom odsávaní sa množstvo zvýši. Pokúste sa odčerpávať mlieko (dojčením aj odsávaním) 8 až 12 krát denne, vrátane jedného nočného dojčenia alebo odsávania, pretože vtedy sú hladiny prolaktínu produkujúceho mlieko najvyššie. Čím častejšie sa prsník vyprázdňuje, tým lepšie. Po dvoch alebo troch dňoch pravidelného odsávania by ste mali vidieť výrazné zvýšenie v množstve vyprodukovaného mlieka. Pokiaľ sa chcete dozvedieť, ako získať pri odsávaní ešte viac mlieka, prečítajte si tipy, ako odsávať mlieko z prsníkov.

Technika hands-on pumping pre zvýšenie množstva odstriekaného mlieka

Pokiaľ dieťa vôbec z prsníka nedojčíte alebo pre neho nemáte dostatok odstriekaného mlieka, môže vám pomôcť technika nazvaná „hands-on pumping“. (EN)Bolo preukázané, že táto technika zvyšuje množstvo mlieka, ktoré matky počas odsávania získajú.11,12 Celý proces trvá asi 25 až 30 minút. Nezabudnite, že čím sú vaše prsia prázdnejšie, tým rýchlejšie sa bude mlieko tvoriť.

Postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

 • Masírujte si prsia.

 • Odsávajte mlieko z oboch prsníkov súčasne a použite pás pre ľahké odsávanie, aby ste mali voľné ruky.

 • Počas odsávania stlačte na niekoľko sekúnd prsník palcom a prstami. Uvoľnite a opakujte.

 • Stláčajte na oboch prsníkoch, pokiaľ sa tok vášho mlieka nespomalí na pramienok.

 • Znovu si masírujte prsia.

Hneď, ako začne dieťa priberať na váhe a vám sa zvýši produkcia mlieka, môžete ho začať plne dojčiť zo svojich prsníkov.

Reference

1 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.

2 Vanky E et al. Breastfeeding in polycystic ovary syndrome. Acta Obstet Gynecol Scand. 2008;87(5):531-535.

3 Neifert MR et al. Lactation failure due to insufficient glandular development of the breast. Pediatrics. 1985;76(5):823-828.

4 Neifert M et al. The influence of breast surgery, breast appearance, and pregnancy-induced breast changes on lactation sufficiency as measured by infant weight gain. Birth. 1990;17(1):31-38.

5 C Tawia S, McGuire L. Early weight loss and weight gain in healthy, full-term, exclusively-breastfed infants. Breastfeed Rev. 2014;22(1):31-42.

6 Lawrence RA, Lawrence RM. Breastfeeding: A guide for the medical profession. 7th ed. Maryland Heights MO, USA: Elsevier Mosby; 2010. 1128 p.

7 World Health Organisation. [Internet]. Child growth standards; 2018 [cited 2018 Feb]

8 Keith DR et al. The effect of music-based listening interventions on the volume, fat content, and caloric content of breast milk-produced by mothers of premature and critically ill infants. Adv Neonatal Care. 2012;12(2):112-119

9 Meier PP et al. Breast pump suction patterns that mimic the human infant during breastfeeding: greater milk output in less time spent pumping for breast pump-dependent mothers with premature infants. J Perinatol. 2012;32(2):103-10.

10 Prime DK et al. Simultaneous breast expression in breastfeeding women is more efficacious than sequential breast expression. Breastfeed Med. 2012;7(6):442-447.

11 Stanford University School of Medicine [Internet]. Stanford, CA, USA: Maximizing Milk Production with Hands-On Pumping; 2017. [Accessed 30.04.2018].

12 Morton J et al. Combining hand techniques with electric pumping increases milk production in mothers of preterm infants. J Perinatol. 2009;29(11):757-764.