Príliš veľa materského mlieka? Ako znížiť jeho tvorbu?

Niekedy si mamičky myslia, že majú príliš veľa materského mlieka, najmä v niekoľkých prvých týždňoch dojčenia. Čítajte ďalej a zistíte, či máte skutočne nadmerné množstvo mlieka a ako takú situáciu riešiť.

Materské mlieko je pre dieťa najlepšia výživa, takže pokiaľ ho máte veľa, je to asi dobré nie? No nie vždy … niektoré deti zápasia s rýchlym prúdom, ktorý obvykle nadmernú tvorbu sprevádza. Mamičky s plnými prsiami sa často cítia veľmi nepríjemne, pretože im mlieko stále tečie a je väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť opakujúcou sa mastitídou.

Našťastie existuje rada odporúčaní, ktoré môžu pomôcť. Predtým, ako niektoré z nich vyskúšate, položte si dve kľúčové otázky:

Skutočne mám príliš veľa materského mlieka?

Niektoré príznaky nadmernej tvorby mlieka (uvedené nižšie) môžu mať rad ďalších možných príčin. Nie je teda rozumné snažiť sa znížiť množstvo mlieka, pokiaľ si nie ste istá, že hlavným problémom je nadmerná tvorba. V opačnom prípade by ste mohli skončiť s nižším množstvom mlieka ako dieťa potrebuje, najmä v rozhodujúcom prvom mesiaci, kedy sa mamičky pokúšajú vybudovať dostatočnú tvorbu mlieka.

Mám príliš veľa mlieka, je to pre mňa alebo dieťa nejaký problém?

Pokiaľ ste si istá, že máte nadbytok materského mlieka, ale vy a dieťa ste spokojní, nemusíte robiť vôbec nič. Vo väčšine prípadov sa situácia po prvých niekoľkých mesiacoch vyrieši. Ako dieťa rastie, lepšie sa vysporiada s rýchlym tokom mlieka a dokonca sa mu to môže aj páčiť!

Samovoľný únik mlieka z prsníka nie je vždy známkou toho, že máte mlieka nadbytok

Počas prvých štyroch až šiestich týždňov po narodení dieťaťa sa bude hladina prolaktínu, hormónu produkujúceho mlieko, pri každom dojčení zvyšovať. V týchto prvých týždňoch sa vaše prsia učia, koľko materského mlieka dieťa potrebuje a koľko mlieka sa musí každú hodinu vytvoriť. Výsledkom je nadmerný únik mlieka z prsníka a rýchle plnenie prsníkov, a dokonca mlieko striekajúce z prsníkov, čo sú javy úplne bežné a v tomto období normálne.1

Súčasne s tým sa dieťa tiež učí koordinovať sanie a prehĺtanie, takže možno očakávať, že bude pri dojčení občas kuckať.

Približne po štyroch až šiestich týždňoch sa hladina prolaktínu začne postupne znižovať a tvorba mlieka sa začne riadiť procesom „ponuky a dopytu“ na základe potrieb dieťaťa.2 S toľkými hormonálnymi zmenami, ktoré v tele čerstvých mamičiek prebiehajú, nie je divu, že môže nejaký čas trvať, pokiaľ sa všetko ustáli. Pri niektorých mamičkách trvá tento proces chvíľu, u iných to môže trvať trochu dlhšie.

Ako sa správa dieťa, keď máte skutočne nadmerné množstvo mlieka

Zdá sa, že nadmerná tvorba mlieka ide ruku v ruke s rýchlym tokom, najmä pri prvom uvoľnení mlieka na začiatku dojčenia. V takomto prípade môže dieťa reagovať kašľom a kuckaním, zovretím alebo stiskom bradavky, alebo môže bradavku v ústach držať veľmi voľne. Môže sa od prsníka odtlačiť, pretože taký rýchly tok pre neho môže byť šokom, a potom plače, pretože kŕmenie bolo prerušené.  Dieťa vypije veľké množstvo mlieka spoločne s množstvom vzduchu a môže začať blinkať, a v dôsledku toho bude často zvracať. Pokiaľ necháte dieťa odgrgnúť, robte to veľmi jemne – trhavé pohyby v kombinácii s rýchlo naplneným bruškom môžu pri niektorých deťoch spôsobiť zvracanie a rozrušenie.

Na začiatku dojčenia má mlieko relatívne nízky obsah tuku a skladá sa prevažne z laktózy (cukru) a bielkovín. Ako dojčenie pokračuje a prsia sa vyprázdňujú, rastie obsah tuku v mlieku. V prípade nadmernej tvorby mlieka sa môže stať, že je dieťa nakŕmené ešte predtým, ako sa vám prsia vyprázdnia. To znamená, že dieťa dostáva dostatok materského mlieka bohatého na laktózu, ale nedostane mlieko s vysokým obsahom tuku, ktoré sa objavuje až ku koncu dojčenia. Veľký obsah laktózy namiesto vyváženej výživy môže byť pre deti ťažko stráviteľný, čo vedie k riedkej, spenenej alebo zelenej stolici.

Paradoxne môže dieťa v tejto situácií vyžadovať neustále kŕmenie a medzi jednotlivými jedlami môže byť nespokojné – hoci prijíma veľa kalórii, nízky obsah tuku v mlieku znamená, že nie je po kŕmení nikdy spokojné. Je to preto, že sa po jedle cítime sýto práve vďaka tuku. Len si spomeňte, aký je to rozdiel keď zjete tucet ryžových chlebíčkov alebo pečivo so syrom – vďaka syru sa budete cítiť plnšie, pretože má vyšší obsah tuku.

Všetky vyššie uvedené príznaky však môžu mať aj iné dôvody, ako je reflux, alergia alebo naopak nedostatok mlieka. Nadbytok materského mlieka je teda príčinou iba v prípade, že sú vyššie uvedené príznaky spojené s nadmerným prírastkom na váhe. Dojčatá bežne priberajú okolo 900 g za mesiac, ale v prípade nadmernej tvorby mlieka to môže byť oveľa viac – často až dvakrát toľko.1 Pokiaľ sa zdá, že má dieťa príznaky nadmernej ponuky mlieka, ale pribúda normálne na váhe, poraďte sa s laktačnou poradkyňou alebo lekárom.

Príznaky nadmerného množstva mlieka, ktoré sa prejavujú u vás

Mamičky s nadmerným množstvom mlieka často pociťujú nepríjemné pocity plnosti a napätia v prsníku.3 Ako už bolo povedané, únik materského mlieka z prsníka je v prvých šiestich týždňoch normálny a obvykle to nie je známkou nadmernej tvorby mlieka. Pokiaľ máte aj po dojčení stále mokré prsia, môže to byť problém.

Pretože dieťa nemôže vždy plné prsia dobre vyprázdniť, často sa stáva, že majú mamičky upchaté mliekovody alebo opakované mastitídy. Tieto problémy však môžu mať aj iné príčiny.

Ako znížiť tvorbu mlieka

Pokiaľ ste zistili, že máte príliš veľa materského mlieka a je to pre vás problém, tu je niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktoré môžu niektorým mamičkám pomôcť:

  • Vyskúšajte dojčenie v poloľahu. Kŕmenie v naklonenej polohe alebo v ľahu môže pomôcť, pretože dieťa má pri dojčení nad saním väčšiu kontrolu. Pokiaľ je pre dieťa tok mlieka príliš rýchly, môže si oddýchnuť a zdvihnúť hlavu. Nezabudnite si pod seba položiť uterák, aby ste zachytili unikajúce mlieko.

  • Uvoľnite tlak. Pokiaľ máte v prsníku nepríjemný tlak, môžete si uľaviť ručným odstriekaním alebo odsatím trošky mlieka, ale naozaj iba čo najmenšieho množstva, pretože zakaždým, keď odoberáte mlieko, posielate svojmu telu správu, aby začalo produkovať ďalšie. Takže hoci odstriekanie môže priniesť dočasnú úľavu, z dlhodobého hľadiska by to mohlo problém ešte zhoršiť. Pokiaľ potrebujete mlieko odstriekavať a skladovať na obdobie, kedy so svojím dieťaťom nebudete, je lepšie počkať dovtedy, kým nevyriešite problém s nadmernou tvorbou mlieka.

  • Skúste vložky do podprsenky. Pokiaľ vám mlieko z prsníka vyteká a nechcete mať mokré oblečenie, vložte si do podprsenky prsné vložky jednorazové super alebo misky na zachytenie mlieka. Pokiaľ je únik mlieka iba ľahký až stredný, alebo pokiaľ vám mlieko tečie z prsníka počas tehotenstva, problém diskrétnym spôsobom vyriešia prsné vložky jednorazové ultratenké.

  • Vyhnite sa laktačným čajom a doplnkom. Pokiaľ ste v prvých dňoch po pôrode pili čaje na podporu tvorby mlieka, jedli laktátové sušienky alebo používali bylinné doplnky, teraz sa im vyhýbajte, pretože môžu byť súčasťou problému.

Blokové dojčenie pre zníženie tvorby mlieka

Pokiaľ ste vyskúšali vyššie uvedené odporúčania, ale dieťa alebo vy máte stále problémy, vyskúšajte techniku blokového kŕmenia, vďaka ktorej môžete dostať nadmernú tvorbu mlieka na zvládnuteľnú úroveň. Predtým, ako použijete túto metódu, poraďte sa s laktačnou poradkyňou alebo lekárom.

Pri blokovom kŕmení  dojčite po dobu štyroch hodín kedykoľvek si dieťa zažiada, ale iba z jedného prsníka. Váš druhý prsník sa bude medzitým plniť mliekom. Materské mlieko obsahuje srvátkovú bielkovinu nazývanú „spätnoväzbový inhibítor laktácie“ (FIL), ktorého úlohou je utlmiť tvorbu mlieka, kedy je prsník plný. Týmto spôsobom telo zabráni nekonečnému doplňovaniu mlieka v prsníku.

Vyskúšajte túto techniku po dobu 24 hodín a každé štyri hodiny prsia striedajte. Pokiaľ nedôjde k zlepšeniu, môžete predĺžiť dĺžku časových blokov na šesť hodín.

Technika úplného vyprázdnenia prsníka a blokového kŕmenia

Pokiaľ po ďalších 24 hodinách stále nedôjde k zlepšeniu, existuje ďalšia verzia tejto techniky, ktorá môže byť vhodná pre mamičky s extrémnou tvorbou mlieka, ktorá sa volá „úplné vyprázdnenie a blokové kŕmenie“.3

Pri tejto metóde sa na začiatku dňa použije k úplnému vyprázdneniu prsníka elektrická odsávačka mlieka a potom sa dieťa ihneď nakŕmi. Tok bude pomalší, čo znamená, že sanie bude pre dieťa ľahšie. Dieťa tiež dostane viac mlieka s vyšším obsahom tuku, ktorý sa objavuje až na konci dojčenia, takže bude spokojnejšie.

Potom môžete začať dojčiť technikou blokového dojčenia so štvorhodinovým intervalom, ako je uvedené vyššie. Pokiaľ to nepomôže, prejdite ďalší deň na bloky po 6, 8 alebo 12 hodinách, a to v závislosti na závažnosti problému. Predtým, ako sa pustíte do tejto techniky, poraďte sa s lekárom.

Možno, že po prvom vyprázdnení prsníka ho už nebudete musieť znovu úplne vyprázdniť, ale stáva sa, že niektoré mamičky to musia urobiť ešte raz alebo dvakrát. Niektoré mamičky si všimnú zlepšenie počas jedného alebo dvoch dní, alebo aj neskôr, ale technika blokového dojčenia by sa nemala používať dlhšie ako päť dní.

Reference

1 Morbacher N. Breastfeeding answers made simple. Amarillo TX, USA: Hale Publishing; 2010.

2 Cox DB et al. Blood and milk prolactin and the rate of milk synthesis in women. Exp Physiol. 1996;81(6):1007-1020.

3 van Veldhuizen-Staas CG. Overabundant milk supply: an alternative way to intervene by full drainage and block feeding. Int Breastfeed J. 2007;2(1):11.