Prečo zaradiť dojčenie do pôrodného plánu?

Keď sa ku koncu tehotenstva začnete pripravovať na pôrod, môžete si začať písať pôrodný plán. Pokiaľ chcete svoje dieťa dojčiť, určite by ste to mali do pôrodného plánu zahrnúť.

Keď bábätko nadojčíte počas prvých pár hodín po pôrode, zvýšite svoje šance, že budete v budúcnosti dojčiť bez problémov. Navyše dáte dieťaťu mledzivo(EN), čo je vaše prvé mlieko, ktorého výhody bude môcť okamžite začať využívať. Aby všetko prebehlo tak, ako chcete, zahrňte dojčenie do pôrodného plánu.

Čo je to pôrodný plán?

Pôrodný plán je váš zoznam prianí, ktoré sa týkajú pôrodu a obdobia tesne po ňom. Môže zahŕňať informácie o tom, či a aké uprednostňujete lieky proti bolesti alebo pozíciu pri pôrode, čo robiť v prípade nutnosti cisárskeho rezu alebo komplikácií a samozrejme dojčenie.

V ideálnom prípade by ste si pôrodný plán mali spísať s dostatočným predstihom, aby ste s ním mohli zoznámiť svojho partnera a zdravotníkov, ktorí sa o vás budú starať.

Môžete ho napísať akýmkoľvek spôsobom, avšak najjednoduchšie je začať stručným zoznamom, ktorý môžete postupne rozširovať, hneď ako budete dostávať ďalšie informácie. Pôrodnice mávajú k dispozícii vzory alebo ukážky pôrodných plánov, ktoré môžete použiť alebo sa pozriete na príklady na internete.

Prečo je pôrodný plán dôležitý?

Pôrodný plán vám uľahčí rozhodovanie. Pomôže vám o pôrode hovoriť a vybudovať dôveru medzi vami, partnerom a zdravotníkmi. Tá je obzvlášť dôležitá práve počas pôrodu, kedy sa budete sústrediť na iné veci! Pokiaľ dôjde počas pôrodu k výmene personálu, budú vďaka pôrodnému plánu všetci poznať vašu minulosť a prianie.

Príprava na dojčenie

Pokiaľ máte v pláne svoje dieťa po pôrode dojčiť, preberte svoje plány s partnerom a zdravotníkmi už počas tehotenstva. Pôrodná asistentka vám pomôže popísať vaše priania vo vašej anamnéze a odporučí vám užitočné kontakty na odborníkov zaoberajúcich sa dojčením.

Spísanie pôrodného plánu vám tiež umožní porozprávať sa o svojich prianiach týkajúcich sa dojčenia s partnerom. Vysvetlite mu, že by ste si priali, aby vás podporoval v dojčení, pomohol dieťatku, aby dostalo vaše materské mlieko, aj keby pôrod neprebiehal podľa plánu alebo keby ste neboli schopná dieťa hneď po pôrode nadojčiť vlastnými silami. Požiadajte ho, aby mal s dieťatkom čo najskôr tesný kontakt, koža na kožu, pokiaľ vy sama nebudete môcť. Dieťa potom bude pokojnejšie.1

Spísanie pôrodného plánu: Čo zahrnúť

Do pôrodného plánu uveďte, že máte v pláne výhradne dojčiť. Vysvetlite, že si prajete, aby vám zdravotníci pomohli dieťa nadojčiť alebo mu podali odstriekané mlieko v prípade, kedy dojčiť priamo z prsníka nebudete môcť.

Nižšie uvádzame niekoľko vzorových viet, ktoré môžete do svojho pôrodného plánu napísať. Vaše priania budú úplne jasné, a vy aj vaše dieťatko budete mať šancu na dobrý začiatok:

  • Pokiaľ to bude s ohľadom na zdravotný stav možné, chcela by som s dieťaťom byť v kontakte koža na kožu ihneď po pôrode ešte predtým, ako bude zvážené alebo umyté.

  • Pokiaľ nebudem schopná svoje dieťa ihneď popestovať, nechajte ho dotknúť sa kože na kožu s mojím partnerom.

  • Pokiaľ to bude možné, chcela by som dieťa nadojčiť do jednej hodiny od narodenia.

  • Chcela by som, aby sa dieťa prisalo samo alebo s miernou pomocou.

  • Pokiaľ nebude dieťa v dobrom zdravotnom stave alebo odo mňa bude musieť byť oddelené, chcela by som, aby mi zdravotníci pomohli odstriekať mledzivo a podali ho dieťaťu striekačkou alebo z pohárika.

  • Pokiaľ sa dieťa v prvých hodinách po pôrode nebude chcieť z akéhokoľvek dôvodu prisať alebo mu dojčenie nepôjde, chcela by som v prvých troch hodinách pomôcť s odsávaním z oboch prsníkov a s kŕmením dieťaťa odstriekaným mliekom.

  • Keď budem musieť pokračovať v odsávaní, rada by som počas 24 hodín odsávala osemkrát, aby sa mi mlieko začalo tvoriť.

  • Prosím nepodávajte môjmu novorodencovi dojčenskú výživu, pokiaľ k tomu nedám ja alebo môj partner súhlas a iba pokiaľ to bude nutné zo zdravotných dôvodov.

  • Nekŕmte dieťa z fľaše s cumlíkom alebo mu nedávajte cumlík, pokiaľ k tomu nedám súhlas ja alebo môj partner.

  • Pokiaľ bude k dispozícii, rada by som dostala pomoc s dojčením od kvalifikovanej laktačnej poradkyne alebo špecialistov na dojčenie.

Čo keď pôrod nejde podľa plánu?

Aj so starostlivo napísaným pôrodným plánom je nemožné predpovedať, ako bude pôrod prebiehať. Preto je dôležité byť pripravená aj na zmeny.

Pamätajte, že niektoré zákroky alebo lieky podávané v priebehu pôrodu môžu na začiatku ovplyvniť schopnosť dieťaťa sa nadojčiť. Opýtajte sa zdravotníka, aký vplyv môžu mať rôzne druhy liekov proti bolesti alebo formy asistovaného pôrodu na vás a vášho novorodenca. Tiež si zistite, aký dopad môžu mať na dojčenie, aby ste sa vy alebo váš partner mohli správne rozhodnúť.

Nenechajte sa odradiť tým, že vám dojčenie v prvej hodine po pôrode nepôjde. Veľa mamičiek nakoniec dokáže dojčiť, aj keď sa im to zo začiatku nedarilo. Pokiaľ potrebujete s dojčením pomôcť, nechajte si poradiť od zdravotníkov, špecialistov na dojčenie alebo laktačnej poradkyne.