Technológia Flex™ – úplne nový zážitok z odsávania

Vďaka jedinečnému prsnému nadstavcu, ktorý môžete prispôsobiť svojmu individuálnemu tvaru prsníka, bola najnovšia inovácia spoločnosti Medela vyvinutá tak, aby odsávanie bolo jednoduchšie a efektívnejšie - čítajte ďalej a zistite ako.

Keď pre svoje bábätko odsávate materské mlieko – či už príležitostne alebo každý deň – chcete, aby bolo odsávanie čo najpohodlnejšie a najúčinnejšie.

Prsný nadstavec – časť odsávačky, ktorá prilieha k Vašej bradavke a prsníku – hrá kľúčovú úlohu ako v pohodlí, tak v efektivite pri odsávaní mlieka.1 S ohľadom na to sa Medela vždy snažila ponúknuť rad veľkostí tunela prsného nadstavca, aby vyhovovali rôznym priemerom bradaviek, i napriek tomu tímy v Medele premýšľali, či je možné prsný nadstavec ešte viac optimalizovať.

Priestor pre zlepšenie

Prsný nadstavec má dve hlavné časti, tunel pre bradavku, v ktorom sa pohybuje dopredu a dozadu, a širšiu, šikmú časť umiestnenú cez prsia, známu ako lievik. V ideálnom prípade by mal priliehať tvaru vášho prsníka, a nie ho stláčať, ako vysvetľuje doktorka Danielle Prime, spolupracovníčka pre výskum dojčenia na oddelení lekárskeho výskumu spoločnosti Medela: „Uhol roztvorenia na štandardnom lieviku prsného nadstavca je 90°. Hoci tento tvar lievika funguje dobre, nevyzerá ako väčšina pŕs, s ktorými som sa počas svojej výskumnej kariéry stretla!“

„Zaujímalo nás, či by táto časť odsávačky mohla mať vplyv na odsávanie mlieka, ale aj na kondíciu a celkový komfort pre matku. Vedeli sme, že by to mohlo byť potenciálne optimalizované,“ hovorí.

Danielle a jej kolegovia použili svetovo prvú databázu Medely – 3D skenov laktujúcich prsníkov k štúdiu rôznych obrysov a tvarov prsníkov2. „Zistili sme, že uhol 90° môže byť pre niektoré mamičky v skutočnosti veľmi obmedzujúci,“ hovorí. „Tiež sme zistili, že prsné tkanivo sa možno nedostávalo do lievika ľahko a prvá časť prsného nadstavca, ktorá sa dotýkala prsníka, bol tvrdý vonkajší okraj, čo mohlo spôsobovať nepohodlie.“

Nový uhol pre odsávanie

Toto viedlo výskumný tím k experimentovaniu s lievikmi prsných nadstavcov rôznych uhlov3. Zistili, že široký uhol 120° umožňuje mamičkám dostať bradavku ďalej do tunela prsného nadstavca, ale okraj sa od prsníka odklopil, čo zvyšovalo pravdepodobnosť zlého priľnutia.

Ale s uhlom 105° tím našiel presne to, čo hľadal: „Uhol 105° naozaj krásne zodpovedal obrysom prsníkov. Po celom povrchu prsného nadstavca došlo ku kontaktu s pokožkou a pozdĺž prsného tkaniva neboli žiadne kompresné body. Mysleli sme si, že to môže skutočne priniesť väčšie pohodlie a lepšiu podporu toku mlieka mliekovodmi,“ hovorí doktorka Prime.

Pri odsávaní musí byť bradavka vycentrovaná v tuneli, aby sa v ňom mohla voľne pohybovať a aby nedochádzalo k treniu. Výskumný tím zistil, že uhol 105° tomu tiež pomohol. „Miernym otvorením uhla lievika môže byť bradavka v tuneli, keď začne odsávanie. Dnes u dvoch tretín mamičiek nie je bradavka v tuneli na začiatku odsávania – je ďalej vzadu, ďaleko od tunela, takže je ťažké zistiť, či je bradavka správne vycentrovaná,“ hovorí doktorka Prime.

A čo viac, priemer bradavky sa môže pri odsávaní alebo kŕmení zväčšiť o 2 až 3 mm4, takže veľkosť vášho tunela musí byť o niečo väčšia ako bradavka, ako vysvetľuje Dr. Prime: „Veľkosť prsného nadstavca je o zhode s bradavkovým tunelom, nie o veľkosti podprsenky. Vieme, že veľa mamičiek si vyberá veľkosť prsného nadstavca, pretože na krabičke je uvedené L a majú veľké prsia. A to nie je správne.“

Všeobecne platí, že predtým, ako začnete odsávať, mal by byť tunel prsného nadstavca o 4 mm väčší ako priemer bradavky. Dobrou správou je, že Medela ponúka päť veľkostí tunelov: „Použite nášho sprievodcu veľkosťami, aby ste sa uistili, že získate optimálnu veľkosť na základe priemeru Vašej bradavky,“ hovorí Dr. Prime.

Nový oválny tvar a mäkký lem

A inovácie tu neskončili. Vo skvelom príklade spolupráce medzi odborníkmi – vrátane dizajnových špecialistov (zameraných na používateľov), inžinierstva, výskumu a produktových špecialistov – a zároveň vďaka úzkej spolupráci s dojčiacimi mamičkami sa nadstavec vyvinul do oválneho tvaru, ktorý možno otáčať o 360° . To znamenalo, že ho mamičky mohli otáčať okolo prsníkov tak, aby našli správne a pohodlné priľnutie prsného nadstavca k prsníku.

„Uhol lievika 105° sme udržali po celej ploche oválneho tvaru, takže vo všetkých miestach prsného nadstavca je uhol roztvorenia rovnaký,“ vysvetľuje doktorka Prime. „Takže neexistuje žiadny zlý spôsob, ako ho držať – mamičky môžu umiestniť nadstavec tam, kde sa zdá, že pohodlne prilieha k ich prsiam.“

„V závislosti na tom, ako sú prsníky plné alebo prázdne, sa ich tvar a obrys môžu líšiť a nový nadstavec sa tomu vie prispôsobiť: Mamičky teraz môžu vyskúšať rôzne spôsoby držania oválneho prsného nadstavca, aby videli, čo je pri odsávaní najpohodlnejšie,“ hovorí doktorka Prime.

Nakoniec inžinieri spoločnosti Medela tiež dali novému prsnému nadstavcu PersonalFit Flex™ mäkký, hladký a pružný lem. Okrem toho, že nadstavec ponúka skvelý tvar a pohodlné odsávanie, umožňuje jemné priľnutie k tvaru prsníka.

Čas na testovanie

Keď bol pripravený 105° oválny nadstavec, bolo na čase ho otestovať. Tím vykonal štyri klinické štúdie s odsávajúcimi mamičkami – v nemocniciach, v domácnostiach a v laboratóriu v sídle spoločnosti Medela vo Švajčiarsku5.

„Jedným z testov bol podrobný videozáznam pohybu bradaviek počas odsávania. Mali sme malú bradavku – čo bola zábava! Umožnilo nám to vidieť, ako sa líši dynamika pohybu bradaviek s týmto novým širším uhlom prsného nadstavca,“ prezrádza doktorka Prime. „To, čo sme videli, bol dôkaz, že bradavky mamičiek sa správali presne tak, ako sme predpovedali pomocou 3D skenov.“

S pozitívnymi výsledkami tejto štúdie sa tím presunul na testovanie s výhradne a príležitostne odsávajúcimi matkami v nemocniciach a doma. Čo si teda mamičky mysleli?

Manuela, mamička dvoch detí, Švajčiarsko, bola ohromená: „Mám väčšiu veľkosť poprsia a vždy som mala problém nájsť správnu polohu s guľatými prsnými nadstavcami. S oválnym nadstavcom na prsníky PersonalFit Flex™ bolo jednoduchšie a rýchlejšie nájsť si pohodlnú polohu. Myslím, že mlieko tiež tieklo lepšie – možno preto, že som našla jednoduchšie polohu, kde by mala bradavka ležať.“

„Matky majú pocit, že prsný nadstavec PersonalFit Flex™ je navrhnutý tak, aby lepšie zodpovedal ich tvaru prsníkov,“ hovorí doktorka Prime. „To dáva veľký zmysel, pretože to umožňuje prsníku, aby sa sformoval do prsného nadstavca, namiesto toho, aby musel byť daný do nadstavca silou.“

Jeannine, matka dvoch detí zo Švajčiarska, súhlasí: „Keď som prvýkrát vyskúšala nový prsný nadstavec PersonalFit Flex™, nasadila som si ho a povedala si: Páni, ten jednoducho sedí! Pri iných nadstavcoch na prsia som potrebovala dva alebo tri pokusy na umiestnenie, kým správne nesedel. Nasadila som si oválny nadstavec a sedel hneď. Škoda, že som od začiatku nemala oválny nadstavec – možno by som odsávala lepšie!“

„Zistili sme, že väčšina mamičiek začína s nadstavcom v horizontálnej polohe, niektoré vo zvislej a pár z nich v šikmej,“ hovorí doktorka Prime. „A mnoho mamičiek potom zmení polohu alebo vyskúša rôzne spôsoby držania pri nasledujúcich odsávaniach.“

Väčšia produkcia mlieka

Ale možno najdôležitejší test zameraný na účinnosť nového prsného nadstavca PersonalFit Flex™ – zvýšil by objem mlieka, ktoré matky odsajú?

Aby to zistili, vykonali vedci Medely randomizovanú kontrolovanú štúdiu6, pozvali matky, ktoré výlučne alebo prevažne odsávajú po dobu jedného až šiestich mesiacov (tým pádom majú zavedenú ustálenú produkciu mlieka), aby odsávali z oboch prsníkov súčasne po dobu 15 minút pri použití jedného prsného nadstavca, a potom vykonali to isté o týždeň neskôr pomocou iného prsného nadstavca. Polovica mamičiek použila najprv nový oválny 105° prsný nadstavec a ostatné začali s okrúhlym 90° nadstavcom.

„Dokázali sme, že keď matky používali nový prsný nadstavec, získali výrazne väčší objem mlieka,“ hovorí doktorka Prime. „Pri pohľade na percento odsatého mlieka môžeme tiež povedať, že nadstavec výrazne zlepšil tok mlieka. V priemere bolo odsaté o 11 % viac mlieka a o 4 % lepší tok mlieka.“

Ako technológia Flex™ ponúka flexibilitu

Všetky najpredávanejšie elektrické odsávačky mlieka Medela sú teraz k dispozícii s technológiou Flex™: Swing Flex™, Swing Maxi Flex™ a Freestyle Flex™. Všetky tieto odsávačky obsahujú dve veľkosti prsného nadstavca (21 mm a 24 mm) a majú tiež konektor, ktorý sa pohodlne drží. Alebo ak si požičiate odsávačku Medela Symphony s prsným nadstavcom PersonalFit™ Plus, môžete si kúpiť nový inovatívny prsný nadstavec PersonalFit™ Flex, ktorý s ňou budete používať.

Toto fungovalo Manuele: „Normálne pri odsávaní musím skontrolovať, či mlieko stále dobre tečie a že nič nekĺže. S týmto oválnym nadstavcom som mala pocit, že sa nič nepohne a môžem sa oprieť v uvoľnenejšej polohe. Nebola som tak upnutá na to, aby všetko sedelo správne.“

Jeannine súhlasí: „Pretože bol prsný nadstavec umiestnený inak na mojom hrudníku, cítila som, že mlieko tečie lepšie a môžem sa oprieť bez toho, aby sa mlieko nazhromaždilo v prsných nadstavcoch.“

Skutočnosť, že sa mamičky ako Manuela a Jeannine cítili pri používaní nového nadstavca uvoľnenejšie a pohodlnejšie, by mohla vysvetliť nárast objemu mlieka – stres a nepohodlie môžu brániť hormónu oxytocínu, ktorý je nevyhnutný pre uvoľňovanie materského mléka7.

Ďalšie teórie, prečo tento nový nadstavec zlepšuje objem, je ten, že jeho forma viac zodpovedá obrysu prsníkov. Keď dôjde k spúšťaciemu reflexu, mliekovody vo vašom prsníku sa zväčšia o 68 %, aby sa prispôsobili všetkému mlieku, ktoré nimi preteká smerom k bradavke8. Tento nový tvar a uhol podľa všetkého pomáhajú voľnejšiemu toku mlieka.

A práve tento typ podrobných znalostí o vede o produkcii materského mlieka umožňuje Medele vykonávať tieto druhy inovácií, ako vysvetľuje Dr. Prime:

„Medela je spoločnosť založená na výskume, je to v našej DNA. Investujeme ako do základného výskumu „ako funguje laktácia“, tak aj do aplikovaného výskumu, ako je táto práca s prsným nadstavcom, ktorú sme vykonali s mamičkami. To znamená, že sme lepšie schopní mať vedecký základ pre inovácie a dôkaznú základňu pre naše výrobky, aby sme pomohli viac mamičkám dávať svojim deťom ich úžasné materské mlieko po dlhšiu dobu. A tak hovoríme, že privádzame výskum k životu, čo je v podstate príbeh technológie Flex™ – a je to naozaj dobrý príklad.“

 

Referencie

1 Jones E, Hilton S. Correctly fitting breast shields are the key to lactation success for pump dependent mothers following preterm delivery. J Neonatal Nurs. 2009;15(1):14-17. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S135518410800121X

2 Muther,M. et al. 3D scans of the lactating breast can be used to investigate the breast:breastshield interface. Abstract from the 18th ISRHML Conference. Breastfeed Med. 2016;11(2):A3-A75. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26894372/

3 Schlienger,A. et al. Optimisation of breastshield shape with the aim of improving breast expression. Abstract from the 18th ISRHML Conference. Breastfeed Med. 2016;11(2):A3-A75. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26894372/

4 Geddes DT et al. Tongue movement and intra-oral vacuum in breastfeeding infants. Early Hum Dev. 2008;84(7):471-477. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18262736

5 ClinicalTrials.gov [Internet]. Bethesda MD: National Library of Medicine, USA, data on file: NCT02496429; NCT02492139; NCT02719548; NCT03091985 https://clinicaltrials.gov/

6 ClinicalTrials.gov [Internet]. Bethesda MD: National Library of Medicine, USA, data on file: NCT03091985 https://clinicaltrials.gov/

7 Newton M, Newton NR. The let-down reflex in human lactation. J Pediatr. 1948;33(6):698-704. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18101061

8 Ramsay DT et al. Ultrasound imaging of milk ejection in the breast of lactating women. Pediatrics. 2004;113(2):361-367. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14754950