Tvorba materského mlieka: ako funguje ponuka a dopyt

Vedeli ste, že vaše prsia tvoria práve toľko mlieka, aby uspokojili dopyt dieťaťa? Čítajte ďalej a dozviete sa neuveriteľné skutočnosti o tvorbe materského mlieka v prvých dňoch, týždňoch a mesiacoch.

Vaše telo je schopné produkovať materské mlieko presne tak, aby došlo k uspokojeniu potrieb dieťaťa v každej fáze jeho vývoja. Pochopenie toho, ako sa „naštartuje“ tvorba materského mlieka, čo sa s mliekom deje, keď dojčíte, a prečo je prísun mlieka zladený s vývojovým cyklom dieťaťa, vám pomôže dojčenie úspešne zahájiť.

Prvý deň: tvorba materského mlieka pri pôrode.

Vaše dieťatko by malo byť pripravené začať sa kŕmiť okamžite po narodení. Tvorba mlieka v mliečnych žľazách sa aktívne spustí v okamžiku, kedy sa dieťa prisaje k prsníku a začne rytmicky sať, toto vaše prvé materské mlieko sa nazýva mledzivo (EN).1 Pokiaľ je to možné, snažte sa dieťa nakŕmiť počas prvej hodiny po pôrode, a akonáhle následne prejaví o kŕmenie záujem, môžete si byť istá, že ste nastavili dobré základy pre budúcu tvorbu materského mlieka.2

Prvých pár dní: zahájenie produkcie materského mlieka.

Počas tejto fázy produkcie materského mlieka čaká vaše telo na pokles hladiny tehotenského hormónu progesterónu (ktorá začne klesať po pôrode placenty), aby mohlo následne dôjsť k aktivácii hormónov produkujúcich mlieko, vrátane prolaktínu, inzulínu a hydrokortizónu. Tieto hormóny teda naštartujú samotný proces produkcie mlieka.3 Materské mlieko sa začína tvoriť okolo tretieho dňa po narodení dieťaťa, kedy začnete cítiť, že sú vaše prsia pevnejšie a plnšie.1

Prvý mesiac: zaistenie prísunu materského mlieka.

V prvých týždňoch vaše telo aktívne reaguje na odsávanie mlieka, pretože sa učí, koľko materského mlieka musí vytvoriť. Po každom odsatí mlieka z prsníkov sa začnú zvyšovať hladiny prolaktínu, čím sa spustí ďalšia tvorba mlieka. Tento proces tiež riadi zloženie vášho materského mlieka – počas tejto fázy produkcie materského mlieka vytvára vaše telo prechodné mlieko v množstve, ktoré sa ďalej navyšuje.3,4

Prvé týždne dojčenia sú zásadné pre zaistenie dlhodobého dobrého prísunu materského mlieka. Čím častejšie sa dieťa dojčí, tým viac mlieka prostredníctvom procesu ponuky a dopytu vytvoríte. Zakaždým, keď je mlieko z vašich prsníkov odstránené, a to buď kŕmením dieťaťa alebo odsávaním, vytvorí sa ho následne viac. Pamätajte, že je úplne normálne, keď sa deti často kŕmia. Môže to byť aj každých 45 minút. Časté kŕmenie neznamená, že dieťa nemá dostatok mlieka. Časté kŕmenie napomáha tvorbe mlieka, a preto kŕmte dieťa na požiadanie, nie podľa plánu.

„V prvých niekoľkých týždňoch veľmi ľahko uveríte tomu, že nemáte dostatok mlieka, pretože sa vaše dieťatko kŕmi neustále, ale je to prirodzené,“ hovorí Jo, mamička dvoch detí z Veľkej Británie. „Myslíme si, že takéto malé dieťatko bude chcieť piť raz za niekoľko hodín, ale tak to väčšinou nie je.“

Nezabudnite tiež na to, že dojčatá sa nedojčia iba z dôvodu zaistenia potravy. Dojčenie je pre dieťa spôsob, ako si navodí pocit pokoja a spokojnosti, pretože sa v týchto dňoch prispôsobuje životu mimo maternicu a dojčenie tiež vytvára medzi vami obomi puto (EN).

Zaistenie produkcie materského mlieka v prvom mesiaci.

Pokiaľ sa budete riadiť inštinktom svojho dieťaťa a necháte ho nadojčiť sa tak často, ako chce, a tak dlho, ako chce, tvorba materského mlieka by sa mala tomuto vzorcu prispôsobiť.5

Niektoré mamičky sa snažia predĺžiť dobu medzi dojčením, aby mali ich prsia viac času na prípravu mlieka, ale je nutné povedať, že to nie je dobrý nápad, pretože sa tak môže produkcia mlieka spomaliť.2

Pokiaľ nemôžete svoje dieťa počas prvých dvoch týždňov dojčiť, môžete mlieko odsávať, a tak si zaistiť a udržať dostatočný prísun materského mlieka v priebehu tohto zásadného obdobia aj po ňom.

Vedeli ste, že keď začnete dávať dieťaťu navyše piť aj z fľaše, môžete si tak sama znížiť prísun materského mlieka? Vaše prsia totiž nedostanú pokyn, aby zvýšili produkciu materského mlieka, pretože nedochádza k jeho odsávaniu. A pokiaľ dieťa po podaní fľaše dlhšie spí, môže sa stať, že svoje budúce dojčenie zaspí a vy sa tak môžete ocitnúť v „pasci“. Po troch alebo štyroch dňoch podávania náhradnej mliečnej výživy logicky dôjde k tomu, že z prsníkov bude odsaté menšie množstvo mlieka a prsia dostanú správu, že začína proces odstavenia dieťaťa. A následne v reakcii na to sa zníži množstvo produkovaného mlieka. Výsledkom je, že dieťa má málo mlieka a začne byť hladné, takže je často nutné mu dať ďalšiu fľašu. A tak tento bludný kruh pokračuje… a výsledkom je skutočne nízky prísun materského mlieka a dieťa, ktoré je teraz z väčšej časti kŕmené náhradnou mliečnou výživou.

Tvorba materského mlieka po šiestich týždňoch.

Po prvom mesiaci už nie je hladina prolaktínu po kŕmení tak vysoká a začína klesať. Vaše materské mlieko je teraz vyzreté (EN) a vaše telo efektívne produkuje toľko mlieka, koľko dieťa skutočne potrebuje. V skutočnosti začnú vaše prsia fungovať, ako by boli v režime autopilota.4 V tejto dobe si tiež môžete všimnúť, že sú prsia mäkšie a už z nich nevyteká žiadne mlieko.

V tomto okamžiku sa veľa mamičiek bojí, že o mlieko „prichádza“. Ale v skutočnosti to znamená, že sa produkcia materského mlieka usadila a je v rovnováhe s potrebami dieťaťa. Je pozoruhodné, že aj keď dieťatko neustále rastie, vypije v šiestom týždni približne rovnaké množstvo mlieka ako vo veku šiestich mesiacov. Mnohé z vás si tiež možno všimnú, že sa dieťa kŕmi dlhšie a menej často. Aj tak sa však môže stať, že niekedy sa dieťa kŕmi o niečo menej ako obvykle. Rovnako ako u dospelého môže byť aj jeho apetít rôzny!

Od tejto chvíle sa bude mlieko tvoriť iba na základe ponuky a dopytu. Čím viac mlieka teda dieťa vypije (alebo čím viac ho odsajete), tým viac sa ho vytvorí.

Ako to ale vlastne funguje? Predpokladá sa, že v materskom mlieku je niečo, čomu hovoríme FIL (inhibítor spätnej väzby laktácie) a čo reguluje tvorbu mlieka. Čím viac mlieka v prsníkoch máte,2 tým viac FILu obsahujú, takže plné prsia tvoria menej mlieka ako prázdne.

Je vaša zásoba materského mlieka normálna?

Je úplne normálne, že si mamičky robia starosti s produkciou materského mlieka a často chcú jeho prísun zvýšiť, ale keď sú deti zdravé a dobre prospievajú, problémy sú prekvapivo vzácne.

„Bála som sa, že moja dcéra nemá dostatok materského mlieka, pretože pila iba krátko a vždy iba z jedného prsníka, aj keď som jej ponúkala obe,“ hovorí Marjorie, mamička dvoch detí z Veľkej Británie. „Ale keď som potom odsávala mlieko pomocou odsávačky, bola som prekvapená a upokojená tým, koľko mlieka odsávam. Len som proste musela kŕmiť často a po malých dávkach.“

Majte však na pamäti, že nie všetky mamičky reagujú na odsávanie mlieka rovnako rýchlo. Môžete tiež najprv skúsiť odstriekavať ručne a uvedomovať si ten pocit, kedy sa z plných prsníkov stávajú prázdne.

Pokiaľ sa obávate, že nemáte dostatok materského mlieka, prečítajte si naše rady, ako zistiť, či máte málo mlieka alebo naopak príliš veľa mlieka.

Referencie

1 Pang WW, Hartmann PE. Initiation of human lactation: secretory differentiation and secretory activation. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2007;12(4):211-221.

2 Kent JC et al. Principles for maintaining or increasing breast milk production. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2012;41(1):114-121.

3 Ostrom KM. A review of the hormone prolactin during lactation. Prog Food Nutr Sci. 1990;14(1):1-43.

4 Cox DB et al. Blood and milk prolactin and the rate of milk synthesis in women. Exp Physiol. 1996;81(6):1007-1020.

5 Kent JC et al. Volume and frequency of breastfeedings and fat content of breast milk throughout the day. Pediatrics. 2006;117(3):e387-95.