Zmeny prsníkov v tehotenstve a pri dojčení

Naši odborníci vám vysvetlia, ako sa menia prsia od tehotenstva cez dojčenie až po odstavenie dieťaťa. Navyše vám dáme niekoľko rád, ako sa o prsníky starať.

Hneď, ako dôjde k oplodneniu vajíčka, začne sa telo pripravovať na príchod dieťaťa. K zmenám nedochádza iba v maternici – začnú sa diať aj radikálne zmeny vo vašich prsníkoch. V tomto článku zistíte, čo vás čaká na ceste od trimestra cez dojčenie až po odstavenie dieťaťa.

Zmeny prsníkov v prvom trimestri

Mnoho žien zažíva zmeny prsníkov už v ranom štádiu tehotenstva – v skutočnosti je to často prvá známka toho, že ste tehotná. Príliv hormónov a zmeny v štruktúre prsníkov(EN)ovplyvňujú už od tretieho alebo štvrtého týždňa tehotenstva citlivosť a bolestivosť bradaviek a prsníkov. Niektoré mamičky majú boľavé prsníky v priebehu celého tehotenstva až do pôrodu, ale u väčšiny z nich tieto ťažkosti odznejú už po prvom trimestri.

„V priebehu prvých týždňov tehotenstva sa môžu prsníky buď rýchlo zväčšovať alebo rastú postupne,“ vysvetľuje Dr. Jacqueline Kentová, vedúca výskumná laktačná poradkyňa zo Západoaustrálskej univerzity. „Každá žena je iná.“ Možno práve vaše prsia sa až do pôrodu alebo aj do obdobia krátko po pôrode nebudú nijako zvlášť zväčšovať, ale pokiaľ by vás zaujímalo, o koľko sa môžu prsia v priebehu tehotenstva až do okamžiku, kedy sa začne tvoriť mlieko(EN), celkovo zväčšiť, tak budú takmer 1,5 krát väčšie ako pred počatím!“1

Hneď ako začnete mať pocit, že je vám podprsenka tesná – obvykle do 12. týždňa – je čas si kúpiť podprsenku materskú. Väčšina žien si tento pohodlný druh spodnej bielizne so širokými ramienkami z mäkkej priedušnej látky pochvaľuje. Rozhodne je dobré sa v tehotenstve vyhnúť podprsenkám s kosticami, pretože by mohli utláčať vyvíjajúce sa mliečne žľazy.

Nechajte sa v predajni zmerať, iba tak vám nová podprsenka dobre sadne. Počas celého tehotenstva kontrolujte svoje miery zhruba každé dva mesiace, pretože s rastom dieťaťa a prsníkov budete v priebehu tohto obdobia potrebovať viac veľkostí.

Zmeny prsníkov v druhom trimestri

Asi do 15. týždňa tehotenstva sa zaktivujú bunky mliečnych žliaz a zhruba do 22. týždňa začnú produkovať mlieko.1 Nebojte sa – väčšinu tohto mlieka absorbuje vaše telo, zatiaľ čo tehotenské hormóny zabránia vyššej produkcii alebo samovoľnému úniku mlieka.

„Počas druhého trimestra si môžete všimnúť, že sa bradavky a dvorce (kruhy kože, ktoré ich obklopujú)  zväčšujú a tmavnú,“ hovorí vedecká spolupracovníčka pre výskum dojčenia zo spoločnosti Medela doktorka Danielle Primová. „Aj prsný dvorec prechádza zmenou. Začínajú na ňom byť viac znateľné drobné hrbolčeky, ktoré poznáme ako „Montgomeryho žľazy“ produkujúce zvlhčujúci olej, ktorý vás chráni pred bolesťami a infekciou pri dojčení. Vedci sa domnievajú, že tento olej vonia rovnako ako plodová voda a možno práve preto sa novorodenec po pôrode plazí za jej vôňou smerom k bradavkám.“2

Neodstraňujte tieto prírodné oleje z bradaviek pomocou mydla ani ich neotierajte suchou handričkou. Stačí použiť teplú vodu a jemne ich do sucha vysušiť. Pokiaľ by vám niekto hovoril, že dojčenie vyžaduje „tvrdšie“ bradavky a pre to by ste si ich mali trieť a otierať, ignorujte ho!

Pokiaľ máte ploché alebo vpáčené bradavky a máte už za sebou 32 týždňov zdravého tehotenstva, môžete v podprsenke nosiť formovače bradaviek. Pomôžu vám bradavky jemne povytiahnuť, čo novorodencovi uľahčí prisatie. Viac rád vám poskytne lekár alebo si prečítajte náš článok o vpáčených alebo plochých bradavkách.

Pokiaľ dôjde počas tehotenstva k náhlemu zväčšeniu prsníkov, môžu vás prsia svrbieť alebo sa môžu objaviť strie. Svrbenie pomôže upokojiť jemný hydratačný krém. Strie sú však obvykle záležitosťou genetiky a typu pleti; pokiaľ ste k ich vzniku náchylná, nič moc s tým neurobíte – ale dobrou správou je, že strie časom vyblednú a nebudú tak vidieť.

Zmeny prsníkov v treťom trimestri

Počas posledného trimestra môžete mať pocit, že sú prsia ťažké alebo boľavé. Nosenie nočnej dojčiacej podprsenky počas spánku by vám mohlo pomôcť a pokiaľ cvičíte, mali by ste tiež nosiť podpornú športovú podprsenku. Predídete tak bolesti prsníkov a poškodeniu väzov.

Mesiac pred termínom pôrodu si nezabudnite zaobstarať dve dojčiace podprsenky. Pokiaľ je to možné, nakupujte v obchode, ktorý má s týmito podprsenkami skúsenosť alebo sa pozrite na nášho online sprievodcu. Každá žena je iná, ale pravdou je, že vaše prsníky budú pravdepodobne o jednu až dve veľkosti podprsenky väčšie ako pred tehotenstvom. Veľkosť objemu sa pravdepodobne tiež zväčší, pretože sa rozšíri aj hrudný kôš, aby vytvoril priestor pre dieťatko. V obchode vám odporučia takú veľkosť, ktorá bude po pôrode vhodná pre prsia plné mlieka. Podprsenka s klipmi pre odopínanie košíčka jednou rukou vám uľahčí správne polohovanie dieťaťa.

Je úžasné, že mlieko je v prsníkoch pripravené ešte pred narodením dieťaťa. Môže sa vám stať, že z bradaviek začne vytekať malé množstvo mledziva – prvé materské mlieko – čo je pomerne hustá a lepkavá kvapalina. Táto situácia môže nastať už v 14. týždni, ale častejšie počas neskorého tehotenstva. V takom prípade môžete v podprsenke nosiť vložky, zabránite tak škvrnám na oblečení.

„Pokiaľ máte už existujúcu alebo tehotenskú cukrovku, môže vám lekár odporučiť, aby ste kolostrum ručne odstriekavali a mrazili.“ Nedávna štúdia ukázala, že to ide bezpečne urobiť po 36. týždni inak zdravého tehotenstva,“3 odporúča doktorka Primová. „Mať zásobu mledziva sa môže hodiť, pretože deti diabetických matiek majú vyššie riziko výskytu nízkej hladiny cukru v krvi (hypoglykémie) a najlepší spôsob, ako ho zvýšiť, je časté kŕmenie mledzivom. Neočakávajte však, že budete odstriekavať veľké množstvo – pravdepodobne to bude vždy iba pár kvapiek a to úplne stačí.“

Čo sa deje v prsníkoch po pôrode

Približne dva až štyri dni po narodení dieťaťa (niekedy neskôr, pokiaľ ste podstúpili cisársky rez alebo traumatický pôrod) budete cítiť, že sa vaše prsia stávajú oveľa viac plnšie a pevnejšie.4

„Táto plnosť je spôsobená nielen tým, že sa začína tvoriť mlieko, ale zvýši sa aj množstvo krvi a lymfy, ktoré pretekajú prsiami,“ vysvetľuje doktorka Primová. „To všetko sa deje v reakcii na znižujúcu sa hladinu tehotenských hormónov v tele (po pôrode postupne klesá), čo zaháji funkciu hormónov spojených s produkciou mlieka.“

Počas tohto obdobia sa môžete vďaka prsiam cítiť nesvoja alebo vás môžu bolieť, čo je stav, ktorému hovoríme hromadenie mlieka v prsiach. Je to veľmi bežný stav a obvykle po niekoľkých dňoch ustúpi. Mali by ste počas tohto obdobia v dojčení pokračovať. Pozrite sa na naše tipy, ako sa vysporiadať s nepríjemnými pocitmi a opuchmi, a pokiaľ problém pretrváva, kontaktujte laktačnú poradkyňu alebo lekára.

Čo sa deje v prsníku počas dojčenia

Zhruba počas prvých troch mesiacov budete pravdepodobne pred dojčením cítiť, že máte stále plné prsia. Postupne si však najskôr všimnete, že už v prsníku necítite takú plnosť, ale to neznamená, že sa vám tvorí menej mlieka. Pokiaľ iba dojčíte, a to podľa potrieb svojho dieťaťa, a pokiaľ sa dieťa dobre vyvíja, mali by ste mať mlieka dostatok.

„Po šiestich mesiacoch dojčenia sa vám prsia začnú zmenšovať,“ vysvetľuje doktorka Kentová. „To však neznamená, že produkuje menej mlieka, ale dôvodom môže byť úbytok tukového tkaniva.“ Do 15. mesiaca dieťaťa očakávajte, že sa veľkosť prsníkov vráti na rovnaký objem ako pred počatím, nebudú však menšie. To platí v každom prípade, či už dojčíte alebo nie – stále sa vám môže tvoriť 100 až 300 ml mlieka denne.

Zdá sa, že dôvodom je skutočnosť, že prsníky fungujú po šiestich mesiacoch oveľa viac efektívnejšie, čo môže byť podľa štúdie doktorky Kentovej spôsobené zmenami v štruktúre prsného tkaniva.5

Ako sa prsia menia po odstavení dieťaťa

Keď prestanete dojčiť – či už po troch týždňoch, troch mesiacoch alebo troch rokoch – prsia sa vrátia do pôvodného stavu. „Keď dieťa úplne odstavíte, očakávajte, že sa prsia v ďalších troch mesiacoch vrátia do pôvodného stavu ako pred počatím, pokiaľ sa tak už počas týchto troch mesiacov nestalo,“ vysvetľuje doktorka Kentová. Pokiaľ však znovu otehotniete, celý proces sa začne opakovať.